Planowanie i prowadzenie ciąży

ginekolog, lekarz ginekolog

Planowanie i prowadzenie ciąży

Nie ulega wątpliwości, że ciąża w życiu kobiety jest ważnym i wyczekiwanym momentem. Należy jednak pamiętać o tym, że dla organizmu oznacza to czas wytężonego wysiłku. Warto zatem odpowiednio się do tego przygotować. Jest to istotny element z punktu widzenia prawidłowego rozwoju dziecka. Okres przygotowań daje możliwość uzupełnienia niedoboru składników odżywczych lub wyleczenia infekcji. Niezbędna może również okazać się wizyta u lekarza lub wykonanie specjalistycznych badań. W przypadku planowania ciąży, jak również późniejszego jej prowadzenia, należy korzystać z usług doświadczonego specjalisty. Poszukując ginekologa w Bielsku, warto skorzystać z usług Centrum Medycznego Medea. 

Pierwsza rozmowa z ginekologiem

ginekolog, rozmowa z ginekologiemPrzy planowaniu ciąży warto udać się po profesjonalną poradę do specjalisty. Lekarz ginekolog przeprowadzi wówczas szczegółowy wywiad, podczas którego omówione zostaną wszystkie ważne z punktu widzenia ciąży kwestie. Chodzi między innymi o historię przebytych chorób, aktualnie przyjmowane leki lub wykonywane badania i szczepienia. Tego typu informacje są bowiem niezbędne dla zapewnienia prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Niestety pewna grupa chorób, wiąże się z negatywnym wpływem na starania o dziecko. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby chorujące na:

  • cukrzycę,
  • choroby tarczycy,
  • wysokie ciśnienie krwi,
  • zaburzenia odżywiania,
  • padaczka.

Istotną kwestią staje się przeprowadzenie określonych badań, które pozwolą ustalić, czy organizm kobiety jest zdrowy. W tym celu wykonuje się ogólne badanie moczu oraz krwi. Jednocześnie kobieta poddana może zostać również badaniu poziomu glukozy i żelaza, hormonalnemu badaniu tarczycy i obecności wirusa HIV. Zaleca się również wykonanie USG narządów rodnych i piersi, a także cytologię. Szczegółowe badania przeprowadzić można u ginekologa w Bielsku, świadczącego swoje usługi w ramach Gabinetu ginekologiczno-położniczego w Centrum Medycznym Medea. Zaawansowane technologicznie urządzenia, pozwalają na uzyskanie trafnych i szczegółowych wyników, pozwalających jednoznacznie określić stan zdrowia pacjentki.

Zadbaj o swoje zdrowie, czyli dieta i witaminy

Podczas planowania ciąży, należy również zadbać o swoje zdrowie, ciało i organizm. Prawidłowa waga odgrywa w tym przypadku bardzo dużą rolę. Jeśli jest ona za wysoka, w okresie ciąży powodować może pogorszenia samopoczucia, natomiast podczas porodu wywoływać dodatkowe dolegliwości. Niewskazane są również odchylenia w przeciwną stronę. Niedowaga sprzyja bowiem niskiej wadze urodzeniowej dziecka. 

Przed planowanym zajściem w ciążę nie powinno się jednak stosować drastycznych diet. Najlepiej sprawdzi się w tym przypadku racjonalne i zbilansowane odżywianie. Kobieta powinna unikać spożywania słodyczy oraz zbyt obfitych i mocno przetworzonych posiłków. Niewskazane są również wszelkie używki, w postaci papierosów, alkoholu lub kawy. Należy skupić się na zwiększeniu codziennej porcji świeżych warzyw i owoców. Dodatkowo organizm można wspomagać również za pomocą witamin i suplementów. Najważniejszy w tym przypadku jest kwas foliowy, który powinien być przyjmowany już na 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciąże. Jego niedobory mogą bowiem prowadzić do powstawania poważnych wad wrodzonych u dziecka, takich jak na przykład rozszczep kręgosłupa.

Cykl miesiączkowy i dni płodne

Podczas planowania ciąży warto obserwować swój cykl miesiączkowy, bowiem w jego trakcie płodność kobiety ulega zmianie. Cykl rozpoczyna pierwszy dzień miesiączki. W celu zapłodnienia, plemnik musi spotkać się z jajeczkiem. Jednak komórka jajowa może być zapłodniona tylko przez okres maksymalnie 24 godzin od owulacji. Określaniu terminu owulacji pomaga prowadzenie wykresu temperatury ciała, metoda kalendarzykowa oraz specjalne testy, które nabyć można w aptekach. U kobiet pojawia się również szereg objawów, takich jak:

  • ból owulacyjny,
  • rzadki, przeźroczysty śluz,
  • bolesność piersi,
  • plamienie na bieliźnie.

Należy również pamiętać o tym, że plemniki mogą czekać na jajeczko w drogach rodnych kobiety, nawet przez okres 6 dni. W przypadku pojawienia się śluzu płodnego warto zwiększyć częstotliwość zbliżeń, co może przełożyć się na szybsze zajście w ciążę.

Co należy wiedzieć o prowadzeniu ciąży?

Okres ciąży wiąże się dla kobiety z koniecznością podejmowania wielu decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór lekarza odpowiedzialnego za prowadzenie ciąży. Profesjonalna opieka lekarska daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala kontrolować przebieg ciąży na każdym jej etapie. Oprócz posiadanej wiedzy i doświadczenia zawodowego, lekarz ginekolog musi wzbudzać w pacjencie również zaufanie. Decydując się na ginekologa w Bielsku, polecamy skorzystanie z usług Centrum Medycznego Medea. Profesjonalny ginekolog opiera współpracę z pacjentem na zasadzie wzajemnego zrozumienia. Pozwala to na uniknięcie niepowodzeń i niepotrzebnych stresów. Nasz specjalista posiada także aktualną wiedzę na temat prowadzenia ciąży, leków stosowanych w trakcie jej trwania oraz obowiązujących procedur, zgodnych z wytycznymi towarzystw ginekologicznych. Cenimy także dobry kontakt z pacjentem, dlatego w trakcie trwania wizyty, każdorazowo udzielane są szczegółowe i wyczerpujące informacje o przebiegu ciąży. Dobra współpraca na linii pacjent – lekarz, daje gwarancję powodzenia i szczęśliwego przejścia przez ten najpiękniejszy okres życia kobiety.

W jaki sposób wyglądają wizyty u ginekologa ?

wizyta u ginekologa

Profesjonalną opiekę nad ciężarną należy podjąć możliwe najwcześniej. Częstotliwość wizyt u ginekologa uzależniona jest od stopnia ewentualnego ryzyka medycznego. Samo prowadzenie ciąży także powinno być dostosowane do potrzeb i oczekiwań stawianych przez kobietę. Nie opiera się to wyłącznie na wykonywaniu wizyt kontrolnych, ale również za zapewnieniu takiej atmosfery, by ciężarna nie odczuwała w tym okresie stresu oraz niepokoju. Ważną kwestią jest regularne informowanie pacjentki o dolegliwościach związanych z ciążą na każdym jej etapie, by była ona świadoma reakcji swojego organizmu. Specjalista musi zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, dlatego w trakcie wizyty udziela informacji na temat elementów, które mogłyby mu zaszkodzić.

Istotne jest również przeprowadzenie badań prenatalnych. Pozwalają one na wczesne wykrycie anomalii rozwojowych i podjęcie odpowiedniego leczenia, jeszcze na etapie życie płodowego. Regularne kontrole lekarskie zmniejszają również ryzyko nieprawidłowości w rozwoju dziecka i przeciwdziałają takim zjawiskom, jak poronienie lub poród przedwczesny.

W trakcie trwania tradycyjnego badania ginekologicznego wykonywane jest badanie USG, które pozwala określić wiek ciąży oraz fazę rozwoju płodu, pomiar ciśnienia krwi oraz wagi. W celu określenia stanu szyjki macicy oraz stanu bakteriologicznego pochwy można przeprowadzić cytologię. 

Profesjonalny ginekolog w Bielsku przeprowadzi wszystkie niezbędne badania, wykorzystując w tym celu najnowocześniejszy sprzęt. Ograniczy tym samym do minimum ryzyko ewentualnych powikłań. Posiadający szeroką wiedzę i doświadczenie zawodowe specjalista, chętnie udzieli wyczerpujących informacji na temat rozwoju płodu oraz wskazówek dotyczących dalszego postępowania w trakcie trwania ciąży. Zapraszamy do skorzystania z oferty placówki Centrum Medyczne Medea.