Laryngolog a przewlekłe zapalenie zatok

laryngolog, badanie ucha

Laryngolog a przewlekłe zapalenie zatok

Z problemami dotyczącymi zatok może spotkać się każdy. Nawet prosta infekcja, która często występuje w okresie jesienno-zimowym, skutkować może zablokowaniem zatok wydzieliną. W konsekwencji doprowadza to do poczucia dyskomfortu oraz pojawienia się charakterystycznego bólu. Bardzo istotną kwestią staje się w tym przypadku postawienie trafnej diagnozy. Przewlekłe zapalenie zatok, jest konsekwencją braku podjęcia stosownego leczenia. Choć objawy nie mają ostrego charakteru, są jednak bardzo nieprzyjemne oraz potrafią być groźne dla zdrowia pacjenta. W żadnym przypadku nie można ich więc lekceważyć. W jaki sposób rozpoznać zapalenie zatok? Kiedy warto skonsultować się ze specjalistą? Dlaczego laryngolog w Bielsku z Centrum Medycznego Medea będzie najlepszym wyborem? 

Funkcja zatok w ludzkim organizmie

Zatoki pełnią bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Uczestniczą one bowiem w wymianie cieplnej, która doprowadza do ogrzania powietrza przedostającego się do oskrzeli i płuc. Jednocześnie odpowiadają również za chłodzenie mózgowia. Zatoki pełnią funkcję węchową i są odpowiedzialne za barwę głosu, a także za jego dźwięczność. 

W momencie pojawienia się stanu zapalnego w obrębie jam powietrznych, praca zatok zostaje zaburzona. Zapalenie zatoki może rozwijać się w odmienny sposób. Przebieg przypadłości ma łagodny lub ciężki charakter. Jeśli dolegliwości utrzymują się przez okres 12 tygodni, w takim przypadku można mówić o zapaleniu przewlekłym.

W jaki sposób dochodzi do zapalenia zatok?

Zapalenie zatok często jest następstwem wad anatomicznych, które wiążą się z nieprawidłową budową nosa lub ujścia zatok. Zdarza się również, iż przyczyną niedrożności okazuje się alergia. Przewlekłe zapalenie zatok mogą powodować także polipy, blokujące zatoki oraz utrudniające oddychanie przez nos. Zdarza się również, że z taką przypadłością można spotkać się w przypadku występowania innych schorzeń, do których zaliczyć można między innymi:

  • astmę,
  • mukowiscydozę,
  • HIV.

Zakażenie bakteryjne odgrywa w tym przypadku zdecydowanie mniejszą rolę. Z reguły jest to bowiem proces wtórny, który pojawia się w następstwie rozwinięcia się stanu zapalnego w błonie śluzowej zatok. Dochodzi wówczas do zaburzeń w funkcjonowaniu mechanizmów obronnych, co z kolei sprzyja zakażeniu.

Zapalenie zatok objawy

zapalenie zatok, objawy

Biorąc pod uwagę zapalenie zatok, objawy mogą być różnie odczuwalne w zależności od rodzaju zatoki, w której toczy się proces zapalny. W organizmie człowieka znajduje się bowiem osiem zatok przynosowych, które rozkładają się w sposób symetryczny po obu stronach nosa. Wyróżnić można zatoki szczękowe, czołowe, sitowe i klinowe.

Głównym objawem przewlekle chorych zatok, jest przede wszystkim rozpierający ból, który nasila się przy schylaniu głowy. Pacjenci uskarżają się również na:

  • zatkany nos, który utrudnia oddychanie,
  • pojawiającą się wydzielinę z nosa, o zielonej lub żółtej barwie,
  • uczucie dyskomfortu w okolicach nosa, czoła oraz policzków,
  • ogólne osłabienie,
  • utratę powonienia i smaku.

W przypadku częstego nawracania ostrych stanów zapalnych, może dochodzić również do nadkażenia i zmian powstających w błonie śluzowej. Staje się one obrzęknięta, co w konsekwencji doprowadza do zamknięcia połączenia zatok z nosem. Z uwagi na to, dolegliwość może często powracać. Po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Laryngolog w Bielsku z Centrum Medycznego Medea, na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego oraz odpowiednich badań diagnostycznych, będzie w stanie trafnie ocenić źródło problemu.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok

Zapalenie zatoki powoduje spory dyskomfort. W przypadku braku podjęcia odpowiedniego leczenia, może prowadzić również do groźnych dla organizmu powikłań. Chodzi między innymi o zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie kości czaszki lub zaburzenia ostrości widzenia.

W procesie leczenia wykorzystywane mogą być środki farmakologiczne. Laryngolog może zapisać zarówno antybiotyk, jak i leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Ich rolą jest obkurczenie śluzówki, a także rozrzedzenie zalegającej wydzieliny. W rezultacie chory ma ułatwione oddychanie. Stosowane są również sterydy donosowe lub też płukanie nosa za pomocą roztworu soli fizjologicznej.

Częsty, nawracający stan zapalny, jest jednak wskazaniem do leczenia chirurgicznego. Zaleca się go między innymi osobom, u których przyczyną występowania dolegliwości są polipy lub krzywa przegroda nosowa. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu zmienionych chorobowo tkanek oraz wytworzeniu drożnego połączenia zatok z jamą nosową. Cały proces warto poprzedzić szczegółową diagnostyką obrazową. Pozwala ona na dokonanie analizy przebiegu oraz umiejscowienia zatok, a także ustalenie zakresu koniecznego do wykonania zabiegu. Dobre wyniki przynosi zastosowanie tomografii komputerowej. 

zatoki, zdjęcie zatok

Niezwykle istotną kwestią, jest również dokonanie trafnej diagnozy. Szczególne znaczenie ma w tym przypadku wybór odpowiedniej placówki. Laryngolog w Bielsku, świadczący swoje usługi na terenie Centrum Medycznego Medea, gwarantuje wysoki poziom kompetencji, który pozwala na postawienie trafnej diagnozy oraz podjęcie skutecznego leczenia.

Jak można pomóc sobie w domu?

Również w domu należy stosować się do określonych zasad. Aby we właściwy sposób oczyścić nos, nie wystarczą wyłącznie chusteczki. Ponadto zbyt częste wydmuchiwanie nosa powoduje jego podrażnienie oraz prowokuje organizm do wydzielania większej ilości śluzu. Dobrym pomysłem jest natomiast stosowanie płukanek i irygacji. Należy to robić za pomocą specjalnie dedykowanych do tego celu zestawów.

Ważną kwestią jest także zapewnienie sobie odpowiedniego nawodnienia. Utrzymanie dobrze nawilżonej błony śluzowej zatok, pozwala na rozrzedzenie śluzu i pozbycie się jego nadmiaru. Pomocne mogą okazać się zabiegi inhalacyjne z wykorzystaniem roztworu słonej wody. Sprawdzą się także wizyty w grotach solnych. W celu udrożnienia zatkanego nosa można również wdychać olejki eteryczne, takie jak chociażby olejek miętowy, eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego. 

Laryngolog Bielsko-Biała – w Centrum Medycznym Medea

Centrum Medyczne Medea działa na rynku od 2016 roku. Pacjenci mają możliwość skorzystania ze specjalistycznych gabinetów, w których otrzymać mogą szybką i fachową pomoc. Na terenie placówki znajduje się najnowocześniejszy sprzęt medyczny, który wykorzystywany jest do przeprowadzania poszczególnych badań. Dlatego też w ramach diagnostyki można poddać się zarówno badaniom laboratoryjnym, jak i USG, RTG, tomografii komputerowej oraz rezonansowi magnetycznemu. Jednocześnie opiekę nad pacjentami sprawuje wykwalifikowany personel, który posiada zarówno wysokie kompetencje, wiedzę i doświadczenie zawodowe. W rezultacie można liczyć na pomoc w różnego rodzaju przypadkach. 

Laryngolog w Bielsku zajmuje się leczeniem chorób nosa i zatok przynosowych, a także chorób gardła, krtani oraz ucha wewnętrznego, środkowego i zewnętrznego. Z pomocy specjalisty Centrum Medycznego Medea, skorzystać można również w przypadku zaburzeń nerwu twarzowego i leczenia zawrotów głowy.

Diagnostyka i leczenie, odbywają się w niezwykle komfortowych dla pacjenta warunkach. Personel zapewnia odpowiednie wsparcie, udziela szczegółowych informacji na temat procesu leczenia, okazuje cierpliwość i zrozumienie. Dzięki temu pacjenci mogą szybciej odzyskać zdrowie i powrócić do wszystkich codziennych aktywności.

Tags:
Udostępnij