Skuteczne metody fizjoterapii i rehabilitacji

rehabilitacja, ćwiczenia rehabilitacyjne

Skuteczne metody fizjoterapii i rehabilitacji

Wypadki, urazy, kontuzje, patologie układu kostno-stawowego i mięśniowego – to problemy nieodłącznie związane ze współczesnym, szybkim stylem życia. Proces leczenia i powrotu do pełnej sprawności znacząco przyśpieszają odpowiednio dobrane techniki rehabilitacji medycznej i fizjoterapii. W Centrum Medycznym MEDEA koło Bielska-Białej rehabilitacją pasjonujemy się od dawna. I osiągamy na tym polu duże sukcesy.

Rehabilitacja – pojęcie

W kontekście medycznym mianem rehabilitacji (łac. re-na nowo, habilis-sprawny) określa się zespół kompleksowych działań, których celem jest przywrócenie osobie chorej lub poszkodowanej w wypadku maksymalnej możliwej do uzyskania sprawności fizycznej. Tak rozumiana rehabilitacja stanowi integralną część procesu leczenia na równi z innymi metodami. Nierzadko jest czynnikiem decydującym o końcowym sukcesie terapii. Ze względu na szeroki zakres podejmowanych działań w proces rehabilitacji często zaangażowany jest multidyscyplinarny zespół – lekarze różnych specjalizacji, fizjoterapeuci, ale też psycholodzy czy logopedzi.

Polska szkoła rehabilitacji, dominująca w naszym kraju, proponuje model działania oparty na następujących założeniach:

  • Powszechność – każdy ma prawo do rehabilitacji, niezależnie od rozpoznania, wieku i rokowania. Zakłada się, że każdym przypadku możliwe jest poprawienie jakości życia osoby chorej lub niepełnosprawnej.
  • Wczesność – rehabilitacja powinna być rozpoczęta najwcześniej jak to tylko możliwe. Im później przystąpimy do działania, tym gorsze będą rokowania i dłuższy czas dojścia do zaplanowanych rezultatów rehabilitacji. Indywidualnie dobrane elementy rehabilitacji powinno się wprowadzać nawet w pierwszej dobie po zabiegu operacyjnym, urazie czy zaostrzeniu objawów chorobowych.
  • Kompleksowość – działania, prowadzone przy użyciu wielu terapii i technik, ukierunkowane są na wszystkie sfery pacjenta: fizyczną, psychiczną, duchową, zachowania społeczne itd.
  • Ciągłość – raz rozpoczęty proces rehabilitacji powinien być kontynuowany tak długo, jak tego potrzebuje pacjent, czyli do całkowitego ustąpienia objawów choroby lub uzyskania maksymalnej możliwej u danej osoby sprawności.

rehabilitacja, badanie

Rehabilitacja a fizjoterapia

Z pojęciem rehabilitacji medycznej nierozerwalnie związane jest pojęcie fizjoterapii (grec. physis – natura, przyroda i therapeia – leczenie). Bywają one używane zamiennie, aczkolwiek nie jest to do końca poprawne. Fizjoterapia jest pojęciem szerszym, obejmującym oprócz rehabilitacji także diagnostykę, leczenie, promocję zdrowia oraz profilaktykę. Dzieli się na trzy główne działy, czyli:

Kinezyterapię

leczenie ruchem, stosowane przede wszystkim w schorzeniach narządu ruchu. Są to przede wszystkim działania miejscowe (np. w obrębie kończyny górnej lub dolnej) oraz ogólne, odnoszące się do ciała jako całości.

Fizykoterapia

wykorzystuje czynniki fizyczne, czyli w uproszczeniu każdy rodzaj energii, występujący naturalnie w przyrodzie lub wytworzony sztucznie. Warto tu wymienić przede wszystkim: elektrostymulację, laseroterapię, oddziaływanie polem magnetycznym oraz ultradźwiękami.

Masaż leczniczy

jego celem jest zarówno leczenie, jak i minimalizacja objawów chorobowych. Działa rozluźniająco i mobilizuje układ mięśniowy. Masaż klasyczny, miejscowy lub ogólny, wykorzystuje techniki takie jak: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie oraz wibrację.

Skuteczna fizjoterapia i rehabilitacja – Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała i okolice

Fizjoterapia i rehabilitacja medyczna to bardzo dynamicznie rozwijające się dziedziny, szeroko wykorzystujące wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, biomechaniki i wielu innych nauk w celu pobudzenia procesów zdrowienia organizmu. Nowoczesna terapia to chleb powszedni zespołu wykwalifikowanych specjalistów z Centrum Medycznego Medea – Centrum Rehabilitacji koło Bielska-Białej (w Mazańcowicach). Każdego dnia skutecznie pomagają oni pacjentom, wykorzystując między innymi takie procedury jak: 

rehabilitant i pacjent, ćwiczenia

  • PNF (proprioceptywne torowanie nerwowo-mięśniowe)

    metoda wykorzystywana do rehabilitacji osób po udarach, wypadkach oraz z wadami postawy (w tym skoliozami). Jej istotą jest wypracowanie utraconej funkcji ciała poprzez aktywowanie i wykorzystanie jego zdrowych segmentów. Bazując na budowie anatomicznej człowieka wdrażane są naturalne ruchy kończyn i miednicy, przebiegające w trzech płaszczyznach, zbliżone do codziennych aktywności. Oddziałujące na chorego bodźce wykorzystują zmysł dotyku, wzroku, słuchu, a także propriocepcji (zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała) i równowagi. Dzięki terapii PNF można usprawnić funkcjonowanie mięśni mimicznych, poprawić kontrolę motoryczną i koordynację ruchową.

  • Metoda NDT-Bobbath

    ceniona i praktykowana na całym świecie metoda terapii dzieci z porażeniem mózgowym, adaptowana następnie do terapii dorosłych z zaburzeniami neurologicznymi. Skupia się na normalizacji podwyższonego lub obniżonego napięcia mięśniowego, wyhamowaniu nieprawidłowych reakcji, wdrożeniu właściwych wzorców ruchowych oraz wypracowaniu prawidłowej postawy. Pozwala uzyskać harmonijną pracę mięśni odpowiedzialnych za ruch.

  • Terapia zespołów bólowych kręgosłupa metodą McKenzie

    manualna praca nad tkankami oraz nad odzyskaniem kontroli postawnej. Metoda opracowana z myślą o pacjentach cierpiących na różnego rodzaju bóle kręgosłupa i karku, dyskopatie ostre i przewlekłe, bóle korzeni nerwowych oraz dyskopatię reflektoryczną (związaną z uszkodzeniami krążka międzykręgowego). Sprawdza się w przypadku bólu pourazowego, przewlekłego w zespołach przeciążeniowych i w przebiegu zmian zwyrodnieniowych.

  • Terapia manualna

    wykorzystuje wiedzę o biomechanice układu ruchu człowieka, na który składają się struktury: stawowe, więzadłowe, torebkowe, mięśniowe i nerwy. Szeroki zestaw technik, chwytów i pozycji ułożeniowych pacjenta pozwala skutecznie zwalczyć bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa, rwę kulszową, bóle mięśni i głowy, migreny, bóle kończyn górnych i dolnych. Mobilizacja stawów międzykręgowych i obwodowych minimalizuje ból, towarzyszący ruchowi.

  • Taping medyczny i sportowy

    metoda popularna wśród sportowców, zyskująca obecnie coraz większe zainteresowanie wśród zwykłych pacjentów. Specjalne taśmy-plastry, działają w sposób czysto mechaniczny. Naklejone w odpowiedni sposób przyśpieszają regenerację, odciążają i wspomagają pracę mięśni oraz stawów. Poprawiają ukrwienie, zwiększają przepływ limfy i normalizują napięcia mięśniowe.

  • INDIBA®ACTIV

    innowacyjna terapia, łącząca pracę fizjoterapeuty z jednoczesnym oddziaływaniem prądu o częstotliwości 448 kHz. Działa na mięśnie, tkanki i ścięgna na poziomie komórkowym przyśpieszając naturalne procesy regeneracji tkanek, poprawiając ich odżywienie, dotlenienie, przepływ krwi i mikrocyrkulację tkankową. W Centrum Medycznym Medea stosujemy ją m.in. w rehabilitacji ostrych i przewlekłych stanów zapalnych mięśni, stawów i kręgosłupa, regeneracji kontuzji i urazów sportowych, przyśpieszenia gojenia ran pozabiegowych oraz minimalizacji blizn.

Centrum Medyczne Medea to profesjonalna rehabilitacja i skuteczna fizjoterapia. Bielsko-Biała, Czechowice-Dziedzice – pacjenci z tych okolic najczęściej wybierają naszą placówkę, doceniając jakość świadczonych usług, zaangażowanie pracowników i konkurencyjne ceny.

 

Udostępnij