Cytologia – co to za badanie i dlaczego warto o nim pamiętać?

ginekolog

Cytologia – co to za badanie i dlaczego warto o nim pamiętać?

Cytologia to szybkie i bezbolesne badanie, które warto wykonywać regularnie. Należy ono do grupy badań przesiewowych, które dedykowane są kobietom. Badanie to pozwala wykryć wczesne zmiany chorobowe, jak stan przednowotworowy czy raka we wczesnym stadium rozwoju. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Przekonaj się, czym jest cytologia oraz kiedy należy ją wykonać. Dlaczego warto skorzystać z pomocy ginekologa w Bielsku w Centrum Medycznym Medea

Czym jest cytologia?

Badanie cytologiczne pozwala wykryć wczesne zmiany patologiczne w obrębie tarczy oraz kanału szyjki macicy. W trakcie badania cytologicznego pobierany jest wymaz komórkowy ze wspomnianej okolicy, który następnie poddawany jest diagnostyce cytologicznej. Po właściwej obróbce materiału diagnostycznego, uzyskany wymaz oceniany jest przez histopatologa lub cytologa.

rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy

 Cytologia to jedno z kilku badań przesiewowych, które pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium. Jest ono niezwykle ważne dla zachowania zdrowia i życia, dlatego warto wykonywać je regularnie. Niejednokrotnie badanie to jest pomocne w określeniu dalszej diagnostyki, ponieważ dopiero komplet badań pozwala na ostateczne rozpoznanie problemu. Warto także podkreślić, że badanie to powinno zostać wykonane w pierwszej kolejności. Oznacza to, że dopiero po pobraniu wymazu, można wykonać badanie ginekologiczne oraz przezpochwowe badanie ultrasonograficzne.

Rak szyjki macicy jest chorobą nowotworową, która rozwija się zazwyczaj w  zewnętrznej części szyjki macicy. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który w wielu przypadkach przenoszony jest drogą płciową. Należy zauważyć, że nie zawsze dochodzi do dysplazji nabłonka szyjki macicy. Istnieje wiele czynników sprzyjających tej chorobie, mianowicie: otyłość, palenie papierosów, dieta uboga w witaminy pochodzące z warzyw i owoców, czy długotrwałe stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych.

Kiedy należy wykonać cytologię?

Cytologia zalicza się do badań przesiewowych, które dedykowane są kobietom w przedziale wiekowym między 25, a 59 rokiem życia. Badanie to w ramach programu powtarza się raz na 3 lata. Należy jednak pamiętać, że można wykonać je wcześniej. Muszą jednak minąć 3 lata od pierwszego współżycia. Warto również podkreślić, że częstotliwość tego badania określa lekarz. Uwzględnia on w tym celu ostatnie wyniki, jak i wywiad lekarski pacjentki. Dlatego zalecenia lekarskie mówią, że cytologię powinno się wykonywać raz w roku, ale nie rzadziej niż raz na 3 lata.

Badanie to może być wykonane z zachowaniem co najmniej 2 dni przerwy od ostatniej miesiączki. Należy zachować także odstęp przed kolejnym krwawieniem, dlatego najpóźniej 4 dni przed okresem można jeszcze wykonać cytologię. Zalecenia mówią, aby materiał do badań został pobrany w pierwszej połowie cyklu.

Przygotowanie do cytologii to ważny element, gdyż pozwoli to uzyskać miarodajny wynik. 

Cytologia:

  • nie może być przeprowadzona w czasie miesiączki, 
  • co najmniej przez 4 dni należy unikać irygacji, stosowania leków dopochwowych lub też dopochwowych środków antykoncepcyjnych,
  • należy zachować co najmniej 24 godzinną przerwę we współżyciu,
  • przez okres 24 godzin przed badaniem nie powinno być wykonane przezpochwowe badanie ultrasonograficzne, badanie ginekologiczne lub pobrany wymaz.

Badanie warto wykonać w sprawdzonej placówce. Ginekolog w Bielsku, świadczący usługi na terenie Centrum Medycznego Medea, będzie znakomitym wyborem. Placówka posiada wykwalifikowany personel oraz wysokiej jakości sprzęt, dzięki czemu świadczy usługi na najwyższym poziomie.

Jak wygląda badanie cytologiczne?

badanie cytologiczne
Cytologię można wykonać przy okazji badania ginekologicznego

Badanie cytologiczne można wykonać w trakcie badania ginekologicznego. W pierwszym etapie pacjentce zakładany jest wziernik, który pozwala dobrze uwidocznić część pochwową szyjki macicy. Następnie ginekolog pod kontrolą wzroku wprowadza do pochwy jałową szczoteczkę cytologiczną, która służy do pobrania materiału komórkowego. Jej środkowa część musi znaleźć się w ujściu zewnętrznym kanału szyjki macicy. Następnie szczoteczką wykonuje się pełen obrót.

Warto podkreślić, że szczoteczka do badania cytologicznego charakteryzuje się specjalną budową. Pozwala to pobrać nabłonek jednowarstwowy gruczołowy oraz nabłonek nierogowaciejący wielowarstwowy płaski. Po pobraniu materiału komórkowego, nakłada się go równomiernie na szkiełko podstawowe. W kolejnym etapie materiał ten można umieścić w specjalnym pojemniku z podłożem płynnym lub utrwalić odpowiednim utrwalaczem. Następnie preparaty przekazywane są do placówki, która zajmuje się oceną pobranej próbki.

Wyniki cytologii

Wyniki badania cytologicznego oceniane są obecnie w systemie Bethesda, który uwzględnia między innymi: typ preparatu, ogólną charakterystykę rozmazu, typ urządzenia wykorzystany w czasie oceny, jakość rozmazu czy choćby szczegółową interpretację wyniku. Wspomniany system uwzględnia opis, a nie stopniowanie, jak to miało miejsce w skali Papanicolau.

cytologia, badanie i wyniki
Cytologia – wyniki badania

Wynik posiadający opis: brak  podejrzenia  śródnabłonkowej neoplazji  oraz  raka jest prawidłowy. Wśród nieprawidłowych wyników należy wymienić następujące opisy: atypowe komórki nabłonka płaskiego o nieokreślonym znaczeniu, atypowe komórki nabłonkowe, gdzie nie można wykluczyć obecności zmian dużego stopnia, małego stopnia zmiany w komórkach nabłonka płaskiego, czy dużego stopnia zmiany w komórkach nabłonka płaskiego. 

Otrzymanie wyniku nieprawidłowego powinno zwiększyć czujność lekarza, który w zależności od opisu może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne, zalecić obserwację czy zaordynować stosowne leczenie. Warto mieć na uwadze, że cytologia to badanie przesiewowe. To szybkie i proste narzędzie pozwalające wykryć wczesne zmiany chorobowe, które powinien zawsze zinterpretować lekarz ginekolog. Nie powinno być jednak badaniem, na podstawie którego zostanie postawiona ostateczna diagnoza.

Ginekolog w Bielsku z Centrum Medycznego Medea, to doświadczony specjalista, zajmujący się szczegółową diagnostyką oraz leczeniem problemów natury ginekologicznej. Pacjenci uzyskać mogą również poradnictwo w zakresie antykoncepcji, planowania i prowadzenia ciąży oraz niepłodności. W komfortowych warunkach można wykonać zarówno cytologię, jak i USG ginekologiczne. Nowoczesny i wysokiej jakości sprzęt, obsługiwany jest przez wykwalifikowany oraz posiadający szerokie doświadczenie zawodowe personel, dla którego największą wartością jest dobro pacjenta. Ginekolog w Centrum Medycznym Medea w Bielsku stanowi najlepszy wybór dla wszystkich kobiet troszczących się o swoje zdrowie.