Popracuj nad swoją kondycją z trenerem personalnym

trener personalny, praca z trenerem personalnym

Popracuj nad swoją kondycją z trenerem personalnym

Wiele osób słyszało o trenerach personalnych. Taki zawód cieszy się coraz większą popularnością z powodu wzrostu zainteresowania zdrowym stylem życia. Osoby rozpoczynające swoją przygodę z siłownią, często nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z wykonywanymi ćwiczeniami. Trening nie przynosi również oczekiwanych korzyści, co z kolei wpływa na zmniejszenie motywacji. Dlaczego warto udać się na trening personalny i jak on wygląda?

Kim jest trener personalny?

Trener personalny to instruktor, który przygotowuje dla swojego klienta indywidualny trening. Co istotne, jest on dokładnie dostosowany do jego potrzeb i stawianych oczekiwań. Trener personalny posiada bardzo dobrą znajomość anatomii oraz fizjologii człowieka, a także szeroką wiedzę z zakresu treningu i zdrowia. To właśnie dzięki takim umiejętnościom, może on w poprawny i bezpieczny sposób przekazać wiedzę na temat wykonywanych ćwiczeń.

Osoby prowadzące trening personalny, powinny dobrze odnajdywać się w wielu dyscyplinach. Dotyczy to przede wszystkim sportów siłowych, crossfitu, kulturystyki, stretchingu, fizjoterapii oraz dietetyki. Dzięki temu możliwe staje się odbycie z klientem wielu rodzajów treningów. Dodatkowo znaleźć można także wsparcie w zakresie właściwego odżywiania lub dodatkowej suplementacji. Trener personalny musi być w pewnym sensie pedagogiem i psychologiem. To właśnie jego rolą jest nieustanne motywowanie i pomoc w realizacji określonych celów. Do ustalenia wspólnej strategii działania niezbędne jest budowanie wzajemnej relacji, opartej na szacunku i zaufaniu.

Rola trenera personalnego jest niezwykle ważna dla osiągnięcia sukcesu. Należy zatem korzystać z pomocy wysokiej klasy specjalistów. Medycyna sportowa w Bielsku w Centrum Medycznym Medea oferuje szeroki zakres usług, w których znaleźć można taping medyczny, porady z zakresu dietetyki oraz profesjonalne treningi personalne i medyczne. W placówce skorzystać można z pomocy trenerów personalnych, którzy:

  • stworzą indywidualny plan treningowy,
  • skutecznie zmotywują do treningów,
  • pokażą prawidłową formę wykonywania poszczególnych ćwiczeń,
  • będą na bieżąco monitorować postępy ćwiczeń oraz motywować do działania,
  • pomogą ustalić plan żywieniowy i dietetyczny 

Zawsze warto sprawdzić kompetencje osoby, u której odbywać będą się zajęcia. Wybór powinien być uwarunkowany posiadaniem odpowiednich kwalifikacji trenerskich, licencji lub certyfikatów. Jest to w końcu osoba, której powierza się swoje ciało oraz zdrowie. Trener personalny w naszym Centrum w Bielsku będzie więc doskonałym wyborem.

 Trener personalny – dla kogo?

trener personalny
Praca z trenerem personalnym

Trener personalny sprawdzi się przede wszystkim w przypadku osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Z jego pomocy mogą skorzystać również osoby wracające do regularnych treningów po długiej nieobecności, spowodowanej na przykład kontuzją. Współpraca z trenerem pomoże uniknąć popełniania błędów oraz pozwoli nauczyć się właściwej techniki wykonywanych ćwiczeń. Z osobistego trenera mogą korzystać także osoby zaawansowane. Obecność drugiej osoby w lepszym stopniu przyczynia się bowiem do skorygowania ewentualnych błędów oraz poprawy swojej wydolności.

Wybranie się na zajęcia z trenerem personalnym jest wskazane również w przypadku osób, które pomimo regularnego treningu nie dostrzegają u siebie żadnych widocznych rezultatów. Może to wynikać ze złego doboru ćwiczeń lub ich intensywności. Modyfikacja planu, przeprowadzona przez specjalistę, skutkuje zdecydowaną poprawą końcowych efektów. Pod okiem trenera warto ćwiczyć również w przypadku problemów zdrowotnych. Nie wszystkie choroby wykluczają możliwość podjęcia ćwiczeń fizycznych, jednak zawsze należy zdawać sobie sprawę z tego, iż w sposób szczególny należy zwrócić wówczas uwagę na własne zdrowie oraz bezpieczeństwo. Pomoc fachowca będzie w tym przypadku nieoceniona. 

Jak wygląda trening personalny?

Przed rozpoczęciem treningów personalnych należy zdawać sobie sprawę z własnych oczekiwań. Trener powinien otrzymać od osoby ćwiczącej szczegółowe informacje na temat celu, który chce się osiągnąć. Oprócz wspólnego ustalenia priorytetów, ważnym elementem będzie również wywiad medyczny. Na jego podstawie w lepszym stopniu można poznać ograniczenia, możliwości i preferencje ćwiczącego. Przebyte w przeszłości kontuzje oraz problemy zdrowotne to ważna wskazówka, która może zostać wykorzystana przez trenera w momencie układania spersonalizowanego programu treningowego.

trening personalny
Trener personalny przy pracy

Na trening należy przyjść odpowiednio przygotowanym. Niezbędnym elementem wyposażenia będzie więc wygodny strój sportowy, buty oraz niegazowana woda mineralna i ręcznik. Pierwszy trening personalny jest dobrą okazją na poznanie możliwości klienta. W oparciu o wielostawowe ćwiczenia, można dokonać oceny przygotowania do wysiłku fizycznego i zwrócić uwagę na technikę wykonywanych ćwiczeń.

Standardowa jednostka treningowa w zależności od jej rodzaju, może trwać od 30 do 90 minut. Rozpoczyna się od rozgrzewki, która przygotowuje ciało do wysiłku fizycznego. W części głównej realizuje się konkretne cele treningowe, natomiast na koniec następuje wyciszenie i uspokojenie organizmu. Poszczególne treningi mogą się od siebie różnić, a za ich przebieg odpowiada trener. To właśnie jego rolą jest zmiana poszczególnych ćwiczeń, liczby powtórzeń, serii oraz obciążeń. Wszystko uzależnione jest w dużej mierze od tego, czy ćwiczenia nastawione są na zwiększenie masy mięśniowej, redukcję masy ciała lub poprawę definicji mięśni. 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy trenera personalnego?

Trening personalny jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które oczekują skuteczności. Każdy plan treningowy zorientowany jest na realizację określonego celu. Trener personalny w Bielsku daje gwarancję osiągnięcia wspólnego sukcesu, niezależnie od tego, czy będzie to zrzucenie zbędnych kilogramów, kształtowanie lepszej sylwetki lub ogólna poprawa kondycji. Plan treningowy stworzony przez fachowca, pozwala w szybki sposób przynieść wyraźne efekty. Sprawia również, że czas spędzony na siłowni będzie wykorzystany w najbardziej optymalnym stopniu.

Korzystając z pomocy trenera, można zagwarantować sobie niezwykle ważny aspekt, jakim jest bezpieczeństwo, zwłaszcza, gdy wiemy, że mamy do czynienia z ekspertem z zakresu Medycyny sportowej, działającym na terenie Centrum Medycznego Medea w Bielsku. Brak obaw o właściwą technikę wykonywanych ćwiczeń lub zbyt duże obciążenie swojego organizmu sprawia, że znacząco podnosi się komfort pobytu na siłowni. Nieustanna kontrola ze strony trenera, zmniejsza zagrożenie różnego rodzaju urazami. Pomoże on również w korygowaniu wad sylwetki oraz wzmocnieniu poszczególnych partii mięśni. 

Ogromne znaczenie ma również kwestia związana z motywacją do ćwiczeń oraz okazywanie potrzebnego wsparcia. W wielu przypadkach jest to kluczowy element, mający wpływ na powodzenie całego procesu treningowego. Trener personalny pomoże w utrzymaniu systematyczności i przełamaniu barier psychicznych. W trudnych chwilach wysłucha swojego klienta i natchnie go pozytywną energią.

Co poza treningiem personalnym?

trener, praca z dzieckiemMedycyna sportowa w Bielsku, dostępna na terenie Centrum Medycznego Medea, to szeroka oferta usług, które dedykowane są zarówno dla osób amatorsko uprawiających sport, jak również zawodowców. Skorzystać można między innymi z treningu medycznego, który pomoże w powrocie do formy i pełnej aktywności fizycznej. To doskonałe rozwiązanie dla osób w każdym wieku. Popularnością cieszy się również taping medyczny, który wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Taping stosowany jest poprzez aplikację różnego rodzaju taśm, które stymulują pracę i regenerację mięśni. Centrum Medyczne Medea oferuje również profesjonalne porady z zakresu dietetyki, z możliwością ustalenia indywidualnego jadłospisu, uwzględniającego intensywność treningu. Każdy z miłośników aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia znajdzie tu coś dla siebie.