Psycholog dla par. Dlaczego warto korzystać z terapii?

terapia dla par, psycholog

Psycholog dla par. Dlaczego warto korzystać z terapii?

Statystyki wskazują na to, iż w dzisiejszych czasach rozpada się duża liczba związków. Powodem tego stanu rzeczy są różnego rodzaju problemy, wynikające po części z naszych nawyków i przyzwyczajeń, które nie do końca mogą odpowiadać drugiej osobie. Oczywiście kryzysy zdarzają się w każdym związku, jednak w pewnym momencie problemy mogą zacząć nas przerastać. Warto pamiętać o tym, że nierozwiązywane konflikty, mogą w konsekwencji prowadzić do kłótni. Nie zawsze sprawdzi się w tym przypadku pomoc rodziny lub przyjaciół. Gdzie zatem szukać pomocy? Rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z terapii. Terapia małżeńska staje się coraz bardziej popularna. Pozwala nie tylko uratować związek, ale również poprawić relacje między partnerami. Na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Na czym polega terapia?

Psycholog dla par sprawdzi się w momencie, gdy nie uda nam się samodzielnie dojść do porozumienia. To dobry krok w kierunku naprawy wzajemnych relacji. Wszystko zaczyna się od podjęcia decyzji o uczestnictwie w spotkaniach. Podczas pierwszej wizyty, terapeuta musi zapoznać się z konkretną sytuacją oraz poznać motywację obojga partnerów. Pozwala to na podjęcie decyzji, w jaki sposób powinna przebiegać terapia i jakimi metodami musi być prowadzona. Najczęściej problem dotyczy dwojga ludzi, dlatego też zalecana jest praca w parze. Jedna z osób biorących udział w terapii, może być również obarczona problemami wyniesionymi z domu rodzinnego lub też poprzednich, nieudanych związków. W takiej sytuacji psycholog przeprowadza terapię indywidualną, wdrażając pracę w parze dopiero w późniejszym etapie.

Najistotniejszym elementem jest nauka prawidłowej komunikacji. Bez niej nie można rozmawiać o trudnych sprawach i radzić sobie z pojawiającymi się w związku problemami. Terapia pozwala na nabycie tej umiejętności, a także daje uczestnikom możliwość poznania własnych potrzeb, dzięki czemu związek można skonstruować od nowa. Wprowadzane do życia zmiany, są testowane i oceniane przez specjalistę w trakcie kolejnych spotkań. Wraz z upływem czasu, dąży się do coraz rzadszych wizyt.

Psycholog w Bielsku Aleksandra Lasa, która  daje możliwość skorzystania z szerokiego zakresu usług, w skład których wchodzą:

  • konsultacje psychologiczne,
  • sesje coachingowe,
  • interwencje kryzysowe,
  • grupy edukacyjno-zadaniowe.

Konsultacje pozwolą w precyzyjny sposób określić rodzaj problemów, z którymi borykają się osoby w związku. W trakcie spotkania psycholog koncentruje swoją uwagę na poszukiwaniu oraz omówieniu sposobów radzenia sobie z konkretnymi trudnościami. 

Coaching z kolei nastawiony jest w głównej mierze na poprawę jakości własnego życia. Biorąc udział w tego typu spotkaniach, można dostrzec własne możliwości i swój potencjał, które umożliwią lepsze radzenie sobie z codziennymi problemami. 

W Centrum Medycznym Medea skorzystać można także z interwencji kryzysowej, przeznaczonej dla osób dotkniętych traumatycznymi i kryzysowymi sytuacjami. Grupy edukacyjno zadaniowe dla ludzi doświadczających przemocy domowej oraz współuzależnionych.

psycholog, wspólna terapia
Wspólna terapia

 Kiedy warto zastanowić się nad wspólną terapią?

Terapia dla par jest elementem koniecznym do podjęcia w momencie, kiedy partnerzy nie są w stanie dojść do porozumienia, a samodzielne próby rozwiązania konfliktu nie przynoszą żadnego rezultatu. Spotkanie ze specjalistą będzie w tym przypadku najlepszym sposobem na rozpoczęcie procesu ratowania własnego związku. Psycholog dla par sprawi, że będzie to również zdecydowanie łatwiejsze. Terapeuta pomoże przede wszystkim w znalezieniu źródła problemu, szczegółowym przeanalizowaniu go, a także znalezieniu jego przyczyny i sposobu rozwiązania. 

Tak naprawdę zakres problemów wywołujących kryzysy w związkach może być bardzo szeroki. Do psychologa trafiają więc pary borykające się z różnego rodzaju przeciwnościami. Często jest to na przykład zazdrość jednego z partnerów, wiążąca się również z ograniczaniem swobody drugiej osobie lub nadmierną kontrolą. Źródłem problemów bywają także kłopoty rodzinne, wzajemna niechęć do siebie lub brak komunikacji. 

Z całą pewnością na terapię warto wybrać się również, kiedy w związku:

  • dochodzi do przemocy, agresji i kłótni,
  • pojawiają się kłopoty wychowawcze z dziećmi,
  • występują problemy seksualne,
  • u jednego lub obojga partnerów doszło do zdrady,
  • partnerzy nie widzą dla siebie wspólnej przyszłości.

Pomoc psychologiczna może sprawdzić się również w przypadku podjęcia wspólnej decyzji i rozwodzie. Rolą terapii jest uchronić parę przed rozstaniem. W niektórych sytuacjach osiągnięcia porozumienia może okazać się jednak niemożliwe. Paradoksalnie rozstanie może być więc rozwiązaniem przynoszącym więcej korzyści. Rolą specjalisty jest w tym momencie udzielenie wsparcia we wzajemnym porozumieniu się w tej kwestii. Dzięki temu rozstanie może przebiec bez większych problemów i zakończyć się zgodą.

terapia dla par
psycholog, terapia dla par

Ile może trwać taka terapia?

Czas trwania terapii w głównej mierze uzależniony będzie od rodzaju problemów, z którymi zgłosiła się para. Największy wpływ na powodzenie ma motywacja, która doprowadziła partnerów na wizytę do psychologa. Najczęściej spotkania odbywają się raz w tygodniu. Całość terapii może zająć od pół roku do roku. Po odbyciu każdej kolejnej sesji, pacjenci zaczynają stopniowo uświadamiać sobie różnego rodzaju kwestię oraz zaczynają rozumieć otaczające ich problemy. To wszystko w konsekwencji doprowadza do odnalezienia sposobu ich rozwiązania. 

Choć w wielu przypadkach żeby osiągnąć pozytywne rezultaty potrzeba stosunkowo dużej ilości czasu, to jednak walka o ocalenie wieloletniego związku z całą pewnością będzie tego warta. Okres ten należy wykorzystać, by nabrać większej świadomości na temat funkcjonowania własnego związku. Terapia pozwala bowiem na samorozwój i zrozumienie tego, jak problemy wpływają na wzajemne relacje w związku. Tego typu wiedza pozwala na uniknięcie pogłębiania się problemów w przyszłości.

Ile kosztuje konsultacja?

terapia dla par, konsultacje
psycholog, konsultacje

Koszt terapii uzależniony jest przede wszystkim od liczby wizyt. Psycholog w Bielsku Aleksandra Lasa, oferuje atrakcyjny cennik i wysoką jakość świadczonych usług. Gabinet psychologii i psychoterapii, znajdujący się w Centrum Medycznym Medea, umożliwia skorzystanie z trwających 60 minut konsultacji psychologicznych, spotkań w ramach interwencji kryzysowej oraz sesji coachingowych. W tym ostatnim przypadku pierwsze spotkanie jest bezpłatne.

Centrum Medyczne Medea to miejsce, w którym każdy pacjent znajdzie dla siebie odpowiednią opiekę i wsparcie. Wykwalifikowany personel zapewnia poczucie bezpieczeństwa i komfortu, co stanowi niezbędny element do otwarcia się i rozmowy o własnych problemach. Warto wykorzystać fachową wiedzę i doświadczenie zawodowe psychologa, by odnaleźć równowagę i szczęście w swoim związku. Psycholog dla par pozwoli wspólnie przejść przez ten trudny proces. Finalny efekt może być niezwykle zadowalający. Liczą się chęci i podjęcie wspólnego pierwszego kroku do poprawy relacji w związku.