Infekcje intymne u kobiet – jak szybko zaradzić problemom?

infekcje intymne u kobiet

Infekcje intymne u kobiet – jak szybko zaradzić problemom?

Infekcje intymne u kobiet należą do częstych schorzeń, które wywołane mogą być na skutek działania bakterii oraz grzybów. Najczęstszymi objawami mogącymi świadczyć o pojawieniu się tego problemu są upławy, świąd, ból pojawiający się podczas stosunku lub też pieczenie okolic intymnych. Infekcję można leczyć między innymi za pomocą środków farmakologicznych, wspieranych odpowiednią dietą. W niektórych przypadkach zalecana może być również wizyta u specjalisty, który za pomocą przeprowadzenia dodatkowych badań, będzie w stanie określić źródło problemu oraz zaproponować odpowiednie leczenie.

Skąd się biorą infekcje intymne?

infekcje intymne
W wydzielinie dróg rodnych kobiety znajduje się duża ilość różnego rodzaju mikroorganizmów. Niestety wśród nich także takie, które mogą wywoływać choroby. Pomimo tego, jeśli we florze bakteryjnej będą dominować pałeczki kwasu mlekowego i odczyn kwaśny, wówczas nie ma większych powodów do niepokoju. Takie środowisko nie jest bowiem sprzyjające dla rozwoju bakterii oraz grzybów. Jeśli jednak pozytywne szczepy produkujące kwas mlekowy tracą swoją aktywność, dochodzi do namnażania się bakterii beztlenowych i rozwoju infekcji intymnej.

Wśród przyczyn infekcji intymnych znaleźć można kwestie związane z nieprawidłowymi nawykami, przyjmowanymi lekami lub też chorobami współistniejącymi. Do zwiększenia ryzyka infekcji przyczyniają się takie czynniki, jak:

  • cukrzyca,

  • antybiotykoterapia,

  • ciąża,

  • menopauza,

  • zaburzenia hormonalne,

  • niewłaściwa higiena miejsc intymnych,

  • częste zmienianie partnerów seksualnych,

  • suchość pochwy,

  • stres.

Oczywiście na niektóre z wymienionych elementów kobieta nie ma większego wpływu. W pewnych przypadkach niezbędna jest jednak zmiana nawyków higienicznych oraz redukcja poziomu stresu. Pozwala to z jednej strony na zmniejszenie częstotliwości występowania infekcji, a z drugiej zapobiega ich nawrotom. 

Grzybica może przytrafić się kobiecie w każdym wieku. Zmagają się z nią nawet bardzo młode kobiety, które znajdują się u progu okresu dojrzewania. Zapalenie pochwy wywołane przez bakterie najczęściej dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Wpływają na to stosunki płciowe oraz zmienna liczba partnerów seksualnych, a także stosowanie wkładek antykoncepcyjnych. 

Wystąpienie kandydozy pochwy może być efektem stosowania leków i antybiotyków. Oprócz antybiotyków na wzrost ryzyka pojawienia się infekcji grzybiczej wpływają także leki stosowanie w chorobach zapalnych, autoimmunologicznych, astmie, wykorzystywane w transplantologii oraz hormony płciowe.

Ze swoimi podejrzeniami dotyczącymi ewentualnych przyczyn zakażenia warto podzielić  się podczas konsultacji z lekarzem. Rozmowa o tego typu dolegliwościach nie powinna być powodem do wstydu. Ośrodek zdrowia Mazańcowice oferuje pacjentom pełne wsparcie oraz umożliwia podjęcie skutecznego leczenia. 

Objawy infekcji intymnych

objawy infekcji intymnych
Infekcje intymne mogą dawać podobne objawy. Do tych najczęściej występujących zaliczyć można między innymi: świąd pochwy, upławy oraz pieczenie. Wydzielina z dróg rodnych zmienia swój zapach, może  pojawić się także suchość pochwy. Szczegółowa obserwacja objawów pozwala na rozróżnienie poszczególnych dolegliwości. To bardzo ważna kwestia, przede wszystkim jeśli chodzi o dobór odpowiedniego leczenia, które pozwoli w szybki sposób powrócić do pełni zdrowia.

Podejrzenie zawsze powinien zwrócić świąd pochwy, który z czasem może zmienić się także w ból. Najczęściej bywa on odczuwalny w momencie odbywania stosunku płciowego. Niektórym infekcjom towarzyszy nieprzyjemny zapach. Jeśli natomiast chodzi o upławy, niepokój powinna wzbudzać wodnista, biaława wydzielina o intensywnym, rybim zapachu. O nieprawidłowościach świadczy także obfita i pienista wydzielina posiadająca żółty lub zielonkawy kolor.

Poszczególne infekcje mogą różnić się od siebie pewnymi objawami. W przypadku waginozy, diagnostyka nie jest wcale taka prosta. U połowy kobiet nie występują praktycznie żadne objawy, natomiast pieczenie i świąd pochwy nie charakteryzują się zbyt wysoką dokuczliwością. Objawy rzęsistkowicy zaobserwować można podczas stosunku, kiedy to pojawia się ból. Dodatkowo występują obfite, pieniste upławy i nieprzyjemnym zapachu. Uciążliwy świąd i pieczenie okolic intymnych w trakcie stosunku lub oddawania moczu najczęściej świadczy o grzybicy pochwy. Upławy są w tym przypadku bezwonne, mają biały kolor oraz konsystencję twarogu.

Objawów w żaden sposób nie można lekceważyć. Brak podjęcia odpowiedniego leczenia może doprowadzić do stanów przewlekłych choroby. W skrajnych przypadkach również do niepłodności. Niezwykle ważnym elementem jest więc konsultacja lekarska, w trakcie której specjalista pobierze wymaz z pochwy oraz przeprowadzi konieczną diagnostykę. Tego typu czynności wykonuje między innymi ośrodek zdrowia Mazańcowice, w którym pacjentki z różnego rodzaju dolegliwościami znajdą pomoc i wsparcie na najwyższym poziomie. Możliwe jest także przeprowadzenie USG w Bielsku, które pozwoli na postawienie najbardziej szczegółowej diagnozy.

Jak długo trwa infekcja intymna?

To jak długo będzie trwało eliminowanie infekcji, uzależnione jest w głównej mierze od zastosowanego sposobu jej leczenia. Zdarza się, iż czas terapii wynosi w niektórych przypadkach tylko jeden dzień, podczas gdy w innych może trwać nawet 2 tygodnie. Najistotniejsze jest jednak precyzyjne rozpoznanie przyczyny zakażenia pochwy, gdyż to właśnie ten element w największym stopniu wpływa na skrócenie czasu leczenia.

W procesie leczenia wykorzystywać można między innymi leki na grzybicę pochwy dostępne bez recepty. Zawierają one w swoim składzie pałeczki kwasu mlekowego, nadające kwaśny odczyn, tym samym chroniąc przed wirusami, grzybami i bakteriami. Z powodzeniem stosować można również maść przeciwgrzybiczą, zmniejszającą zaczerwienienie oraz uczucie suchości warg sromowych. Sprawdza się także przeprowadzanie irygacji, polegających na płukaniu pochwy za pomocą  specjalnego preparatu farmakologicznego. Warto stosować probiotyki, które hamują rozprzestrzenianie się bakterii. Są one dostępne na rynku zarówno w formie doustnej, jak i dopochwowej.

Infekcje intymne w ciąży

infekcje intymne w ciąży
Infekcja intymna w ciąży nie może być bagatelizowana. W każdym przypadku kobieta powinna udać się do ginekologa, który przeprowadzi niezbędne badania w tym zakresie oraz zaleci odpowiednią farmakoterapię. Nieleczona grzybica pochwy w trakcie trwającej ciąży może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia płodu. Infekcje w niektórych przypadkach skutkują bowiem doprowadzeniem do porodu przedwczesnego lub poronienia. Jeśli kobieta rodzi siłami natury, wówczas może dojść także do przeniesienia patogenów z matki na noworodka.

Kobiety w ciąży bezwzględnie muszą o siebie dbać w tym okresie. Powinny zatem nosić przewiewną i bawełnianą bieliznę, dbać o higienę, a także zwrócić uwagę na swoją codzienną dietę. Warto unikać cukrów oraz produktów mlecznych. Każdego dnia na stole powinny znaleźć się natomiast owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Koniecznie trzeba także pamiętać o regularnych wizytach lekarskich. Ośrodek zdrowia Mazańcowice oferuje w tym zakresie fachową pomoc. Istnieje również możliwość wykonania USG w Bielsku. Pozostawanie pod stałą kontrolą wykwalifikowanego specjalisty, pozwala reagować na wszelkie nieprawidłowości maksymalnie szybko. W rezultacie zagwarantowane będzie pełne bezpieczeństwo zarówno dla matki, jak i jej dziecka.

Udostępnij