Garbienie się podczas używania urządzeń elektronicznych – wady postawy

smartfon a wady postawy

Garbienie się podczas używania urządzeń elektronicznych – wady postawy

Choć korzystanie z urządzeń elektronicznych jest jednym z synonimów dzisiejszych czasów, używanie smartfona lub tabletu może przyczynić się do powstawania wad postawy. Ich użytkownicy w sposób długotrwały posługują się nimi spoglądając w dół, co powoduje niewłaściwą dla naszego kręgosłupa pozycję. To samo tyczy się również wymuszonej pozycji siedzącej przed komputerem. Problem nasilił się po wprowadzeniu nauki zdalnej, kiedy to aktywność najmłodszych została jeszcze bardziej ograniczona. W jaki sposób nowoczesne technologie wpływają na naszą postawę? Co zrobić żeby poprawić kondycję naszego kręgosłupa?

Dlaczego się garbimy?

garbienie się przed komputerem
Garbienie się jest szkodliwym nawykiem, który prowadzi do pogłębiania wad postawy. W rezultacie dochodzi do wytworzenia się tak zwanych okrągłych pleców. Zgarbiona sylwetka w bardzo negatywny sposób wpływa na funkcjonowanie ludzkiego kręgosłupa. Doprowadza bowiem do powstawania dolegliwości bólowych, a także niewłaściwego funkcjonowania tkanek miękkich. 

Utrzymanie właściwej postawy ciała nie jest jednym prostym zadaniem. Pojawić się może wiele przyczyn, które determinują niewłaściwą sylwetkę. Można zaliczyć do nich między innymi:

  • stres, 

  • nieprawidłowe przyjmowanie pozycji, będące wynikiem braku korygowania postawy od najmłodszych lat,

  • niewłaściwa postawa podczas wykonywania pracy zawodowej,

  • dolegliwości bólowe, które wymuszają nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa,

  • współistniejące wady postawy,

  • wygoda i lenistwo.

Niestety ogromna liczba pacjentów skarży się na zaburzenia układu ruchu, w tym największy odsetek właśnie na bóle kręgosłupa. Problem obecnie nie dotyczy wyłącznie seniorów, bowiem nieustannie powiększa się również grupa nastolatków oraz dzieci. Wynika to z coraz częściej praktykowanego stylu życia, który w przeważającym stopniu stawia na wygodę, unikanie wysiłku fizycznego oraz brak dbałości o zachowanie odpowiedniej sylwetki. W rezultacie szybko może pojawić się choroba przeciążeniowa kręgosłupa oraz dolegliwości bólowe.

Kręgosłup podzielony jest na odcinek szyjny, piersiowy oraz lędźwiowy. Brak dbałości o jego odpowiedni stan doprowadza do pojawienia się bólu w konkretnym obszarze, który z czasem może również obejmować inne miejsca. W efekcie chory poszukując chwilowej ulgi pochyla swoje plecy. Niestety do tej nieprawidłowej postawy pacjent szybko się przyzwyczaja. Z czasem potęguje to dyskomfort fizyczno-psychiczny i negatywnie wpływa na cały organizm. W pewnym momencie niezbędna może okazać się pomoc specjalisty. Ortopeda w Bielsku posiada niezwykle szeroki zakres konsultacji, które swym zakresem obejmują narządy ruchu zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Ośrodek zdrowia Mazańcowice jest placówką, z której warto skorzystać w sytuacji pojawienia się dolegliwości bólowych lub problemów z garbieniem.

Wpływ nowych technologii, a spędzanie czasu przed ekranem

spędzanie czasu przed ekranem
W dzisiejszych czasach widok smartfona u dziecka nie jest zjawiskiem wywołującym zdziwienie. Bardzo duży odsetek najmłodszych użytkowników spędza z nim sporą część swojego dnia. Do tego dochodzi jeszcze czas spędzany przed komputerem, tabletem lub telewizorem. Wiele szkół zdecydowało się także na wprowadzenie zajęć w formie zdalnej, co skutkuje koniecznością przebywania w wymuszonej pozycji przez wiele godzin. Brak aktywności fizycznej i długi czas spędzany przed ekranem doprowadzają do powstawania wad postawy, takich jak chociażby skolioza.

Korzystanie z telefonu doprowadzić może do problemu zwanego karkiem lub szyją smartfonową. To dolegliwość, z którą borykają się obecnie nie tylko dorośli, ale również dzieci. Warto zdawać sobie sprawę z tego, iż ludzka głowa utrzymywana jest głównie przez kręgosłup. W naturalnej, wyprostowanej pozycji nie dochodzi do obciążeń. Jeśli jednak głowa długotrwale pochylona jest do przodu, wówczas może dochodzić do pojawienia się problemów. Kark smartfonowy coraz częściej diagnozowany jest u dzieci. Wiążą się z nim bóle głowy, karku oraz okolicy międzyłopatkowej. Wszystko to wynika z długotrwałego korzystania z urządzeń elektronicznych w wymuszonej pozycji i nieprawidłowej postawie.

Coraz więcej dzieci odczuwa również dolegliwości bólowe spowodowane wprowadzeniem nauczania zdalnego. Takie zajęcia wiążą się bowiem z koniecznością przebywania przed ekranem komputera przez wiele godzin każdego dnia.

Oczywiście zakaz korzystania z tego typu sprzętu byłby niemożliwy do realizacji. Należy jednak robić to w odpowiedni sposób. Podczas stosowania urządzeń mobilnych najistotniejsze jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. W przypadku spoglądania w ekran telefonu należy trzymać go na wysokości swojej twarzy oraz nie przechylać się w jego kierunku. Najlepszą pozycją do korzystania ze smartfona będzie pozycja leżąca. Wtedy też kręgosłup jest najbardziej odciążony.

Czy istnieją ćwiczenia pomagające rozluźnić mięśnie?

pływanie
Ból szyi i kręgosłupa to efekt nauki zdalnej, siedzącej pracy przy komputerze lub też długotrwałego wpatrywania się w ekran telefonu. Dodatkowo pojawiać mogą się wtedy migreny, ogólne zmęczenie, zesztywnienie całego organizmu i spadek wydolności fizycznej. Warto zadbać o rozluźnienie swoich mięśni, co korzystnie wpłynie nie tylko na stan naszego organizmu ale również samopoczucie. Co ważne, szereg prostych ćwiczeń można z powodzeniem wykonać we własnym domu. Najistotniejszym elementem będzie w tym przypadku regularność i sumienność. Dzięki temu z powodzeniem zmniejszyć można występowania wielu przykrych dolegliwości.

Choć w przypadku pojawiającego się bólu pleców naturalną reakcję może być unikania ruchu, to właśnie aktywność jest jednym z najlepszych lekarstw na tego rodzaju dolegliwości. Pozwala bowiem na uniknięcie zesztywnienia mięśni, a także utrzymuje ich siłę i wspomaga proces leczenia. Doskonale sprawdza się każda aktywność, nawet w postaci zwykłego chodzenia.

Niezwykle ważne są także ćwiczenia rozciągające. Idealnie wpływają na rozluźnienie mięśni. Rozciąganie pozwala złagodzić ból i poprawić ruchomość ciała. Należy pamiętać o tym, by poruszać się przy tym powoli oraz zachować pełną kontrolę. Nie należy zmuszać swojego ciała do przybierania bardzo bolesnych pozycji. Dobrym pomysłem na rozluźnienie swoich mięśni będzie pływanie. Sprawdza się ono przy łagodzeniu bólu pleców, ponieważ nie obciąża kręgosłupa. Woda stanowi bardzo dobre podparcie dla całego ciała.

Szereg ćwiczeń, które mogą okazać się pomocne w codziennym rozluźnianiu własnego ciała może zaproponować nam specjalista podczas wizyty w gabinecie i zdiagnozowaniu przyczyny bólu. Ortopeda w Bielsku posiada bowiem szeroką wiedzę na temat chorób przeciążeniowych, zwyrodnień, schorzeń i urazów. Właściwie dobrane ćwiczenia mogą okazać się niezwykle pomocne w procesie powrotu do zdrowia. Zapewnią także zdecydowanie lepsze samopoczucie.

Ośrodek zdrowia Mazańcowice jest miejscem, w którym fachową pomoc mogą otrzymać wszystkie osoby zmagające się z dolegliwościami bólowymi narządu ruchu. Na miejscu przeprowadzić można specjalistyczne badania przy zastosowaniu zaawansowanego technicznie sprzętu. Wysokie kompetencje lekarzy sprawiają, że każdy pacjent otrzyma pełne wsparcie.