Czym jest endoproteza?

endoproteza biodra

Czym jest endoproteza?

Endoproteza kolana, jak i biodra to sztuczny odpowiednik naturalnego stawu. Ich użycie pozwala na powrót do normalnego funkcjonowania dla wielu osób, które zmagają się z chorobami w obrębie tych stawów. Produkt ten dedykowany jest także pacjentom, których narząd ruchu został uszkodzony w wyniku urazu. To korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy stawy nie rokują dobrze na wdrożenie rehabilitacji lub farmakoterapii. Choć endoprotezy mogą zastępować ludzkie stawy, należy pamiętać o tym, iż jest to rozwiązanie tymczasowe. Z tego też powodu konieczna okazuje się ich cykliczna wymiana. Przekonaj się, kiedy stosowana jest endoprotezoplastyka.

Endoproteza i najważniejsze informacje

Endoproteza przypomina kształtem staw, który ma zastąpić. Jest to produkt medyczny, do produkcji którego wykorzystano najwyższej jakości materiały. Pomimo tego jest to sztuczny staw, który nigdy w pełni nie zastąpi naturalnego stawu kolanowego lub biodrowego. Należy także pamiętać, że jest to rozwiązanie czasowe. Endoproteza wraz z biegiem lat ulega zużyciu, dlatego po pewnym czasie konieczna jest jej wymiana.

Czynniki te sprawiają, że endoproteza to ostateczne rozwiązanie, które proponowane jest pacjentom. Bardzo ważne jest dbanie o właściwą wagę, na którą pozytywnie wpływa dobrze zbilansowana i zróżnicowana dieta. Istotne są także systematyczne ćwiczenia, które poprawiają pracę stawów oraz wzmacniają mięśnie. Wspomniana aktywność fizyczna wpływa korzystnie na ogólną kondycję oraz tkankę kostną.

Endoprotezoplastyka to metoda leczenia, którą stosuje się w leczeniu zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego lub kolana. Jest to poważny zabieg operacyjny, który wymaga długiej i intensywnej rehabilitacji. Dlatego wszczepienie endoprotezy zalecane jest, gdy stosowana farmakoterapia oraz rehabilitacja nie przynoszą zadowalających efektów.

Endoproteza kolana

bolące kolano
Staw kolanowy to największy staw w ludzkim organizmie, który jednocześnie wyróżnia się złożoną budową i funkcją. Jest on niezwykle złożony, ponieważ to staw zawiasowo-obrotowy. Torebka stawowa okala liczne struktury, mianowicie kości, więzadła i łąkotki. Kolano łączy udo z podudziem, jak również to właśnie na nim spoczywa ciężar całego ciała. Staw ten stabilizuje postawę i bierze udział w wielu codziennych czynnościach. Uwagę należy zwrócić na budowę stawu kolanowego, która sprzyja licznym urazom oraz pojawieniu się zmian zwyrodnieniowych.

Endoproteza kolana to sztuczny staw, który wykorzystywany jest przypadku znacznego uszkodzenia i zużycia chrząstki stawowej w kolanie. Należy pamiętać, że endoproteza to ostateczność. Rozwiązanie to stosuje się dopiero w momencie, gdy wszystkie inne alternatywne metody leczenia zostały wykorzystane lub są niemożliwe. 

Wstawienie endoprotezy kolana odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, w trakcie zabiegu który trwa około dwóch godzin. W czasie operacji lekarz otwiera kolano od przodu, następnie usuwa zniszczony staw. W kolejnym etapie umieszczana jest endoproteza i sprawdzana jest ruchomość stawu. Weryfikuje się także wielkość sztucznego stawu, aby w maksymalny sposób pasował do anatomii pacjenta. W końcowym etapie rana zostaje zaszyta.

Zabieg ten wymaga wprowadzenia wielu procedur medycznych, które obejmują także rehabilitację ruchową. W jej pierwszym etapie wykorzystuje się specjalną szynę oraz kule, ponieważ staw się goi. Następnie wprowadzane są spacery po płaskim podłożu, pływanie, jazda na rowerze stacjonarnym oraz rehabilitacja w Bielsku z profesjonalnym zespołem medycznym. Ćwiczenia z fizjoterapeutą są bardzo ważnym elementem rekonwalescencji, ponieważ pozwalają pacjentowi powrócić do pełnej sprawności. U większości osób rehabilitacja trwa minimum trzy miesiące.

Endoproteza biodra

ból biodra
Staw biodrowy to prosty staw, który jest kulisto-panewkowy i wieloosiowy. Stanowi on połączenie kości miednicznej z kością biodrową. Uwagę zwracają najbardziej regularne krzywizny, jeśli chodzi o powierzchnie stawowe. Natomiast panewkę i główkę stawową okalają liczne więzadła oraz najmocniejsza i najgrubsza torebka stawowa ze wszystkich stawów. Staw ten charakteryzuje się wysokim udźwigiem. Ze względu na wspomnianą budowę i dość szeroki zakres ruchu staw ten jest narażony na pojawienie się zmian zwyrodnieniowych, które wynikają z procesu starzenia oraz zużywania się struktur.

Endoprotezę biodra zazwyczaj zakłada się pacjentom, którzy borykają się z zwyrodnieniem stawu biodrowego. Schorzenie to w początkowym etapie powoduje ból, aby potem w znaczny sposób ograniczyć podstawową ruchomość pacjenta. Powstałe zmiany są nieodwracalne, dlatego też konieczna bywa operacja i wstawienie endoprotezy biodra. 

Endoproteza biodra, podobnie jak endoproteza kolana, wymaga przeprowadzenia zabiegu operacyjnego. Operacja obejmuje te same etapy, jak w przypadku wszczepiania endoprotezy kolana. Po zakończonej operacji w odpowiednim czasie wdrażana jest również rehabilitacja, której celem jest przywrócenie sprawności fizycznej na satysfakcjonującym poziomie. 

Nowoczesna ortopedia w leczeniu wielu schorzeń

forclever, nowoczesna ortopedia
FOLCLEVER to innowacyjna firma, która produkuje wysokiej jakości wyroby medyczne. Obejmują one między innymi biomateriały medyczne i cementy kostne PMMA, które zostały specjalnie opracowane dla ortopedii, chirurgii kręgosłupa i w celu leczenia urazów. Wyroby te mogą być wykorzystane w trakcie:

  • wypełniania lub rekonstrukcji ubytków kostnych, 

  • stosowane do augmentacji kości autogenicznej,

  • stymulacji komórek macierzystych, co przyspiesza proces gojenia ran i regeneruje tkanki. 

Stosowanie nowoczesnych metod leczenia bardzo często pozwala szybko zredukować dolegliwości bólowe i przyspieszyć proces rekonwalescencji. Dzięki temu choroba może zostać zahamowana, a występujące objawy znacząco osłabione.

Warto zauważyć, że metody te są różnorodne pod względem metodyki oraz stosowanych preparatów. Bardzo często wykazują szerokie działanie, dlatego mogą być używane choćby w chirurgii rekonstrukcyjnej, ortopedii, medycynie sportowej lub chirurgii urazowej. Preparaty te wykorzystuje się także między innymi w przypadku:

  • zmian zwyrodnieniowych oraz bólu stawu biodrowego, 

  • zmian zwyrodnieniowych oraz bólu stawu kolanowego,

  • urazów chrząstki stawowej,

  • uszkodzenia więzadeł lub ścięgien.

Proces leczenia z wykorzystaniem FOLCLEVER przebiega pod ścisłym nadzorem lekarza specjalisty, który w trakcie doboru preparatów uwzględnia swoją wiedzę, doświadczenie oraz potrzeby pacjenta. Istotna jest w tym przypadku także anatomia oraz historia choroby, jak i codzienna aktywność.

W przypadku schorzeń obejmujących swoim zakresem narząd ruchu, niezbędna może okazać się pomoc wysokiej klasy specjalisty. Ośrodek zdrowia Mazańcowice oferuje pełne wsparcie dla swoich pacjentów, komfortowe warunki, wykwalifikowany personel oraz najnowocześniejszy sprzęt. Lekarze posiadają zarówno dużą wiedzę merytoryczną, jak i praktyczną. W rezultacie można osiągnąć niezwykle zadowalające efekty leczenia. Pacjent uzyskuje szczegółowe informacje na każdym etapie prowadzonej procedury medycznej, dzięki czemu czuje się w pełni bezpiecznie.

 

Udostępnij