Choroby stawów – przyczyny i leczenie

choroby stawów

Choroby stawów – przyczyny i leczenie

Stawy to skomplikowane połączenia pomiędzy kośćmi. Z tego też powodu zdarza się, iż są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia i urazy, które wywoływać mogą dolegliwości bólowe. Ból może być objawem zarówno stanu zapalnego w tkankach, jak również zostać wywołany na skutek urazu mechanicznego, takiego jak na przykład skręcenie lub zwichnięcie. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka szerokiej grupy pacjentów. Sam przebieg dolegliwości ma jednak zróżnicowany charakter. U niektórych pojawiają się bowiem wyłącznie łagodne objawy, które przybierają formę sztywnienia lub bólu, który następnie samoczynnie ustępuje. Zdarza się jednak również, że objawy są poważniejsze oraz długotrwałe. W przypadku problemów ze stawami warto zdiagnozować swój stan zdrowia u odpowiedniego specjalisty. Ortopeda w Bielsku, świadczący swoje usługi w Centrum Medycznym Medea, zajmuje się kompleksową diagnozą oraz leczeniem schorzeń stawów barkowych, kolanowych, biodrowych i łokciowych, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Z jakimi problemami stawów można się spotkać oraz jakie kroki podjąć w celu odzyskania pełnej sprawności?

Czym jest zwyrodnienie stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do jednej z najczęstszych form artretyzmu, czyli zapalenia stawów. Choć może ona zaatakować każdy ze stawów, głównie dotyczy stawów kolanowych oraz palców u rąk. W przypadku zdrowych stawów, chrząstki pokrywają zakończenia każdej kości. To właśnie dzięki tej sprężystej tkance, możliwe staje się gładkie poruszanie stawów. Jednocześnie pełni ona również funkcję amortyzatora między kośćmi. W przypadku pojawienia się zwyrodnienia stawów, tkanka chrzęstna ulega uszkodzeniu oraz zużyciu. W konsekwencji doprowadza to do pojawienia się dolegliwości bólowych i sztywności stawów. 

Problemy najczęściej zaczynają pojawiać się w przypadku osób, które przekroczyły 65 rok życia. Nie jest to jednak regułą. Choroba zwyrodnieniowa stawów może bowiem dotknąć osoby w każdym wieku. Zwykle pierwsze objawy pojawiają się już w wieku około 45 lat. Jej rozwój może pogłębiać się wraz z wiekiem. Jeśli do tego dojdzie, wówczas kości zaczną pękać. Kawałki kości oraz chrząstki po odpadnięciu mogą przemieszczać się w obrębie stawu. Postępująca choroba sprawia, że chrząstki zużywają się coraz bardziej, aż w końcu połączone ze sobą kości zaczynają się o siebie ocierać. Doprowadza to do znacznego nasilenia bólu, w efekcie czego poruszanie się jest bardzo nieprzyjemne. W przypadku choroby zwyrodnieniowej istotną kwestią jest pozostawanie pod opieką wykwalifikowanego specjalisty. Ortopeda w Bielsku posiada w tym zakresie spore doświadczenie.

lekarz ortopeda

Najczęstsze problemy

Problemy związane ze stawami mogą mieć zróżnicowane podłoża. Pojawiający się ból nie jest chorobą, a jedynie objawem i może mieć wiele przyczyn. Ból obejmuje nie tylko staw, ale także jego okolice. Często występuje również obrzęk i zaczerwienienie. Dodatkowo często pojawiają się symptomy takie jak gorączka, ból mięśni lub zmęczenie. W tej sytuacji powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza ortopedy. 

Pacjenci najczęściej uskarżają się na bóle w okolicach nadgarstków, kolan, bioder, barków i palców. Jeśli ból ma swoje źródło w konkretnym stawie, a do tego pojawiła się także opuchlizna oraz zaczerwienienie, wówczas najprawdopodobniej przyczyną bólu będzie uraz. Gdy jednak ból jest przewlekły i obejmuje kilka stawów, w takim przypadku możemy mieć już do czynienia z chorobą. Dolegliwości pojawiają się przy przebiegu różnego rodzaju chorób. Może być to między innymi:

  • infekcja wirusowa,

  • infekcja bakteryjna,

  • reumatoidalne zapalenie stawów,

  • choroba zwyrodnieniowa stawów,

  • nowotwór kości lub chrząstki,

  • choroby zapalne jelit,

  • dna moczanowa.

Oprócz choroby zwyrodnieniowej stawów, której przyczyną jest zaburzenie jakości oraz ilości chrząstki stawowej, najpopularniejszą chorobą stawów jest reumatoidalne zapalenie stawów. Może ona pojawić się pomiędzy 40, a 55 rokiem życia i częściej dotyka kobiet. Przypuszcza się, że jest ona wynikiem autoagresji organizmu. Oprócz typowych objawów zapalenia stawów, zaobserwować można także guzki podskórne. Nazywane są one guzkami reumatoidalnymi.

W przypadku osób młodych może natomiast pojawić się młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Najczęściej występuje przed 16 rokiem życia i może utrzymywać się przez okres 6 tygodni. Choroba doprowadza do uszkodzeń nie tylko w obrębie samych stawów, ale także mięśni, kości, ścięgien lub skóry. Grozi także zaburzeniami procesu wzrastania całego organizmu lub przyspieszeniem wzrastania poszczególnych kości. 

Jak leczyć?

W przypadku wystąpienia problemów ze stawami powinniśmy przede wszystkim poddać się odpowiedniej diagnozie, przeprowadzonej przez lekarza specjalistę. Ortopeda w Bielsku przeprowadzi diagnostykę ultrasonograficzną stawów pod kątem zwyrodnień, neuropatii lub ganglionów. Właściwa identyfikacja źródła choroby jest kluczowa dla efektywnego leczenia pacjenta. Dla postawienia trafnej diagnozy konieczne może być również wykonanie badań laboratoryjnych, morfologii krwi i OB. Przeprowadza się również badanie RTG, tomografię komputerowa, rezonans magnetyczny lub punkcję stawu.

Leczenie powinno być uzależnione od przyczyny choroby i odbywać się pod kontrolę lekarza. Stosować można między innymi preparaty przeciwbólowe i przeciwzapalne, które dostępne są w formie tabletek, plastrów oraz maści. Ulgę mogą przynieść także zimne okłady ze specjalnie przeznaczonymi do tego celu żelami. Na czas leczenia zalecane jest również odciążenie stawu i ograniczenie aktywności fizycznej. Pomocna może okazać się fizykoterapia (PEND, TENS), krioterapia, ultradźwięki, laseroterapia lub hydroterapia.

ortopeda

Medycyna regeneracyjna 

Stosunkowo młodą i dynamicznie rozwijającą się gałęzią medycyny, jest również medycyna regeneracyjna. Głównym celem leczenia jest w tym przypadku odtworzenie uszkodzonych tkanek za pomocą zastępowania starych i chorych komórek przez młode.

Skuteczną metodą leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów może być zastosowanie preparatu Spinevisc. Jest on pierwszym i jedynym na świecie kwasem hialuronowym w postaci zastrzyku. Sprawdzone i bezpieczne składniki umożliwiają objawowe łagodzenie bólu aż do 12 miesięcy. Preparat doskonale poprawia funkcjonowanie oraz normalizuje objęte stanem chorobowym stawy. Oprócz działania przeciwbólowego poprawia również właściwości amortyzujące i smarujące płynu w stawie oraz absorbuje wstrząsy mechaniczne, tworząc tym samym barierę ochronną.

Przyszłością może również okazać się wykorzystanie komórek macierzystych. Wykazano bowiem możliwości odtwarzania kości stawowej oraz chrząstki. Zastosowanie komórek macierzystych może przyspieszyć regenerację zniszczonego stawu, co w procesie leczenia jest elementem niezwykle istotnym.

Problemy ze stawami mogą być dokuczliwe. Centrum Medyczne Medea oferuje pomoc wysokiej jakości specjalistów, posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Placówka dysponuje także nowoczesnym sprzętem oraz gwarantuje indywidualne podejście, komfort i bezpieczeństwo.

Udostępnij