zabiegi rehabilitacyjne, trening personalny

Najskuteczniejsze zabiegi rehabilitacyjne

Rehabilitacja to szereg działań realizowanych w celu przywrócenia pacjentowi pełnej sprawności utraconej wskutek wypadku czy poważnej choroby. Jeżeli jednak z pewnych przyczyn całkowite wyzdrowienie nie jest możliwe, podejmuje się działania, które mają pomóc osiągnąć efekty pozwalające na normalne funkcjonowanie. Rehabilitacja opiera się głównie na fizjoterapii, która pobudza tkanki do prawidłowej pracy, oraz fizykoterapii, która uśmierza ból i stymuluje tkanki poprzez wykorzystanie zjawisk fizycznych, takich jak impulsy elektryczne bądź ultradźwięki. Jakie zabiegi rehabilitacyjne stosuje się w ramach rehabilitacji?

Masaż

Przez ucisk określonych partii ciała pobudza się nie tylko konkretne tkanki, ale i obszary do nich przylegające. Wysiłkowi poddawane są nie tylko mięśnie osłabione, ale także mięśnie okalające je, które często warunkują ich właściwe funkcjonowanie. Masaż to łagodna forma terapii redukująca napięcie mięśniowe i dolegliwości bólowe. Zabieg rozluźnia, wzmacnia stawy, poprawia przemianę materii oraz krążenie.

Kinezyterapia

Kinezyterapia wykorzystuje różne formy ruchu do uśmierzenia bólu i poprawy wytrzymałości mięśni. Przy okazji zwiększa wydolność organizmu i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Leczenie polega na wykonywaniu indywidualnie dobranych ćwiczeń.

Taping

Terapia z zastosowaniem wspomagających plastrów przyklejanych na skórę. Zapewnia bardzo dobre rezultaty w leczeniu urazów kończyn. Taśmy wspierają pracę mięśni, rozluźniają tkanki i stabilizują stawy. Oprócz tego poprawiają ukrwienie i przepływ limfy. Likwidują też napięcia mięśniowe.

PNF

Z pomocą tej metody „uczy się” układ ruchu poprawnych wzorców i stymuluje układ nerwowy. Leczenie przywraca sprawność, zwiększa kontrolę nad motoryką ciała, poprawia koordynację kończyn i ruchomość. Słabsze mięśnie angażuje się do pracy przez pobudzanie do aktywności współdziałających z nimi silniejszych grup mięśni, działających na zasadzie wspornika.

Elektroterapia

Leczenie z zastosowaniem prądu stałego lub impulsowego o małych i średnich częstotliwościach. Przenikający przez skórę prąd głęboko wnika w tkanki, stymuluje mięśnie i nerwy, pobudzając je do pracy. Elektroterapia łagodzi przewlekłe schorzenia, przynosi ulgę w silnym bólu. Najczęściej stosuje się ją w leczeniu chorób zwyrodnieniowych, rwy kulszowej i bólach kręgosłupa.

W ramach elektroterapii wykonuje się różnorodne zabiegi. Rehabilitacja w Bielsku, w naszym centrum medycznym, obejmuje m.in. galwanizację, jonoforezę, elektrostymulację, prądy impulsowe Traberta, prądy Kotza.

Terapia ultradźwiękami

Metoda leczenia wykorzystuje niesłyszalne dla człowieka fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Dawki ultradźwięków dobiera się w zależności od problemu. Na tkanki oddziałuje się falą mechanicznych wibracji, którą wytwarza głowica ze specjalną membranką. By przekazać energię drgań „leczone” miejsce pokrywa się specjalnym żelem (dokładnie tak samo jak przy badaniu USG). Ultradźwięki wytwarzają ciepło i inicjują procesy fizykochemiczne. Terapia wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, redukuje napięcie mięśni, poprawia ukrwienie.

Terapia polem magnetycznym

Terapia bazuje na polu magnetycznym o niskiej częstotliwości, które przenika przez skórę, dociera do komórek i pobudza je do funkcji biologicznych. W trakcie zabiegu dochodzi do relaksacji tkanek i wzbudzenia w nich prądów wtórnych, które po zetknięciu z falą magnetyczną uderzają w elektrony komórek. Metoda przede wszystkim wspomaga gojenie się tkanek i zrastanie kości, łagodzi ból, działa przeciwzapalnie, zmniejsza obrzęki.

Udostępnij