Endoproteza kolana w płynie – wszystko co musisz wiedzieć

Endoproteza kolana w płynie – wszystko co musisz wiedzieć

Endoproteza stawu kolanowego stanowi sztuczny staw, który swoim rozmiarem oraz kształtem jest właściwie dopasowany do potrzeb pacjenta. Wykorzystanie endoprotezoplastyki pozwala w całkowity lub częściowy sposób zastąpić uszkodzone elementy stawu kolanowego, w celu przywrócenia pacjentowi właściwej ruchomości i funkcjonalności stawu kolanowego. Rozwój nowoczesnej medycyny pozwolił również na stosowanie małoinwazyjnych metod leczenia różnego rodzaju schorzeń, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Doskonale sprawdza się do tego płynna endoproteza. Czym jest i w jakich sytuacjach można z niej skorzystać? Jakie korzyści dla pacjenta przynieść może endoproteza w płynie, z której skorzystać można w Centrum Medycznym Medea Bielsko?

Płynna endoproteza sposobem na chorobę zwyrodnieniową stawów

płynna endoprotezaChoroba zwyrodnieniowa stawów wiąże się z uszkodzeniem tkanek, do którego dochodzi na skutek obciążenia stawu oraz zaburzeń struktury chrząstki stawowej. Nasze stawy ulegają zużyciu wraz z fizjologicznym procesem starzenia organizmu. Dochodzi wówczas do utraty chrząstki stawowej, a także rozwijania się stanów zapalnych. Choć na uwarunkowania genetyczne lub proces starzenia się organizmu nie ma się wpływu, przyczyną uszkodzenia stawów bywa również otyłość, przebyte urazy, brak aktywności fizycznej lub też wyczynowe uprawianie sportu. Za chorobę zwyrodnieniową kolana może odpowiadać zaburzenie osi kończyny dolnej, nabyta wada postawy, osłabienie mięśni lub też zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego.

O problemie świadczy pojawienie się dolegliwości bólowych, który początkowo występują przy wykonywaniu ruchów, a w bardziej zaawansowanej fazie choroby również w czasie spoczynku. Kolejnym etapem może być zmniejszenie zakresu ruchu, bolesność przy dotyku, zniekształcenie stawu lub jego trzeszczenie. Podjęcie odpowiedniego leczenia odgrywa bardzo ważną rolę dla zwiększenia komfortu codziennego życia pacjenta. W tym celu zastosowanie znajduje między innymi płynna endoproteza. Zastosowanie tej metody może przynieść bardzo satysfakcjonujące efekty. To także interesująca alternatywa dla wszystkich pacjentów, którzy obawiają się bardziej inwazyjnych metod leczenia.

Wykorzystanie płynnej endoprotezy w procesie leczenia stawów

Endoprotezy odegrały bardzo ważną rolę w procesie leczenia zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawów. Znacząco ułatwiły pacjentom poruszanie się oraz pomogły uwolnić ich od dokuczliwego bólu. Rozwój ortopedii pozwolił jednak na wykonanie kolejnego kroku, jakim okazały się nowej generacji materiały, które podawane są bezpośrednio do jamy stawowej. Endoproteza w płynie oferowana przez Centrum Medyczne Medea Bielsko w skuteczny oraz trwały sposób zastępuje utraconą maź stawową. Dzięki temu przywrócona zostaje właściwa funkcja stawu.

Płynna endoproteza dostępna jest w formie żelu. Zabieg podania preparatu do wnętrza jamy stawowej nie jest bardzo inwazyjny. Iniekcja pozwala przywrócić prawidłowe smarowanie chrząstek, poprawia ruchomość stawu i zapewnia odpowiednią amortyzację. Działanie w głównej mierze opiera się na przywróceniu lepkości płynu stawowego. Dzięki wysokiej gęstości zredukowane zostaje tarcie wewnątrz stawu. Żel dodatkowo zawiera w swoim składzie również jony srebra. Odgrywają one bardzo ważną rolę, gdyż pozwalają one zapobiegać pojawianiu się ewentualnych powikłań mikrobiologicznych w miejscu iniekcji. Zabieg przeprowadzić można w przypadku wszystkich zmienionych chorobowo stawach. Zatem oprócz stawu kolanowego z użyciem endoprotezy tego typu zaopatruje się także staw skokowy, łokciowy, barkowy lub biodrowy. Choć sama procedura w poszczególnych przypadkach wygląda nieco inaczej, uzyskany efekt końcowy jest porównywalny.endoproteza w płynie

Zalety płynnej endoprotezy

Po przeprowadzeniu zabiegu z użyciem płynnej endoprotezy, substancja ulega powolnemu procesowi biodegradacji. Pacjent uzyskuje możliwość funkcjonowania bez odczuwania dolegliwości bólowych przez okres wynoszący od roku do dwóch lat. To niezwykle interesująca alternatywa dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Ogromną zaletą jest także możliwość uzyskania szybkiego efektu działania. Żel jest całkowicie bezpieczny w działaniu i nie wywołuje reakcji alergicznych. Bardzo dobrze odwzorowuje naturalną maź stawową, przez co zabezpiecza chrząstkę przed procesem dalszej degeneracji. Płynna endoproteza charakteryzuje się wysoką biozgodnością z biologiczną tkanką i nie wykazuje właściwości immunogennych ani antygenowych.

Zabiegi medyczne warto przeprowadzać na terenie placówek gwarantujących wysoką jakość świadczonych usług. Endoproteza w płynie proponowana przez Centrum Medyczne Medea Bielsko jest najlepszym wyborem dla wymagających pacjentów. Placówka dysponuje wykwalifikowaną kadrą oraz najnowocześniejszym technologicznie sprzętem. W rezultacie pacjent pozostaje pod stałą opieką najlepszych specjalistów, dbających zarówno o jego bezpieczeństwo podczas przeprowadzania zabiegu, jak i poczucie wysokiego komfortu.

Udostępnij