pediatra, lekarz pediatra

Pediatra – czym się zajmuje i kiedy się do niego udać?

Pediatria to bardzo szeroka specjalizacja medyczna. Wymaga wiedzy z różnych dziedzin, ale nie tylko. Ze względu na specyfikę zawodu potrzebna jest także cierpliwość, odpowiednie podejście do pacjenta oraz intuicja. Kim jest pediatra, co leczy i kiedy się do niego wybrać?

Kim jest pediatra i jakie są jego kompetencje?

Pediatra to lekarz z ogromną wiedzą z różnych dziedzin medycyny niezbędną do rozpoznania szerokiego spectrum chorób i problemów wieku dziecięcego. W zakresie jego obowiązków mieści się diagnostyka i leczenie schorzeń u niemowląt, dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Ponadto zajmuje się zlecaniem badań okresowych i interpretacją ich wyników w celu uzyskania informacji o ogólnym stanie zdrowia pacjenta. To lekarz, który czuwa nad prawidłowym rozwojem dziecka, a w razie stwierdzenia jakichkolwiek zaburzeń, kieruje je na dalszą konsultację do specjalistów.

Co więcej, pediatra udziela porad z zakresu żywienia, zdrowia psychicznego i fizycznego dziecka, wprowadza zalecenia w przypadku stwierdzonej alergii. Realizuje też działania z zakresu profilaktyki chorób wieku dziecięcego, dokonuje wstępnej oceny wad postawy i – jeśli istnieje taka konieczność – kwalifikuje do zabiegów operacyjnych.

Kiedy wybrać się do pediatry?

Do wybranego pediatry w Bielsku, czy w każdej innej miejscowości, należy się zgłosić, jeśli zaobserwujesz u dziecka takie objawy jak: podwyższona temperatura ciała (występująca także bez innych wyraźnych symptomów, gdyż wysoka gorączka może świadczyć o infekcji dróg moczowych), katar, kaszel, wymioty, biegunka, zaparcia, ból brzucha, ból ucha.

Wskazaniem do wizyty w gabinecie lekarskim są także: nadmierna płaczliwość, osowiałość, nadmierna apatia, wzmożona senność, problemy ze snem, brak apetytu, wzdęty brzuch, wysypka lub inne zmiany skórne, nadpobudliwość, zezowanie, opóźniony rozwój ruchowy, trudności w ssaniu piersi bądź smoczka, trudności z utrzymaniem koncentracji lub zapamiętywaniem. Do pediatry warto się również udać, jeśli niemowlę ma silne kolki (mogą świadczyć o alergii pokarmowej), u dziecka wystąpią problemy z oddychaniem lub pojawią się inne niepokojące objawy np. wskazujące na chorobę zakaźną.

Poza tym pediatrę należy odwiedzić przed każdym szczepieniem, by ocenił stan zdrowia dziecka i zezwolił na szczepienie. W konkretnych okresach należy stawić się też na badania profilaktyczne (bilanse oceniające prawidłowy rozwój dziecka). Co więcej, wizyta będzie konieczna, jeśli potrzebne okaże się skierowanie na badania lub do specjalisty.

Co leczy pediatra?

Pediatra diagnozuje i leczy różnorodne schorzenia, począwszy od przeziębienia, przez infekcje wirusowe, infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie gardła i ucha, anginę, grypę aż po choroby zakaźne wieku dziecięcego (odra, świnka, ospa, różyczka, choroba bostońska, szkarlatyna, krztusiec, trzydniówka). Oprócz tego leczy choroby wywołane przez meningokoki, pneumokoki i rotawirusy. W przypadku ciężkiego przebiegu choroby kieruje do szpitala.

Potrzebny pediatra w Bielsku? Zapraszamy do naszego centrum medycznego! Wizytę umówisz telefonicznie lub przez internet.

Udostępnij