Nadciśnienie tętnicze – jak je leczyć?

ciśnienie tętnicze, kardiolog

Nadciśnienie tętnicze – jak je leczyć?

Nadciśnienie tętnicze dotyczy dużej części społeczeństwa. Pomimo tego sporo osób nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu. W związku z tym nie podejmują one żadnego leczenia. Nadciśnienie we wczesnym etapie choroby jest niezauważalne lub też objawy są mało charakterystyczne. Nawet osoby, które prawidłowo je zinterpretują, mają duże problemy z właściwą terapią. Często bowiem przyjmują leki w sposób nieregularny lub też stosują zbyt małe dawki. Dobrze więc skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, który oprócz przeprowadzenia diagnozy, pomoże również dobrać właściwy sposób leczenia, udzielając pacjentowi ważnych wskazówek na temat sposobu postępowania. Kardiolog w Bielsku, świadczący usługi w Centrum Medycznym Medea, przyjmuje pacjentów zarówno prywatnie, jak i w ramach pakietów ubezpieczeń wybranych towarzystw ubezpieczeniowych

Czym jest nadciśnienie?

Prawidłowe ciśnienie krwi powinno wynosić 120/80 mmHg, ale oczywiście jeśli nasz pomiar nieco odbiega od normy, nie musi to jeszcze oznaczać powodów do niepokoju. O nadciśnieniu mówimy, gdy ciśnienie krwi  jest podwyższone powyżej jego normy. Rozpoznać można je w momencie, gdy średnia wartość ciśnienia tętniczego, która wyliczona została z co najmniej dwóch pomiarów przeprowadzonych podczas dwóch różnych wizyt lekarskich, jest równa lub wyższa od 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego i 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Nadciśnienie tętnicze uznaje się za chorobę cywilizacyjną. Doprowadza ona do przedwczesnej śmierci na całym świecie.

Wyróżnia się określone rodzaje nadciśnienia, do których zaliczyć można:

  • nadciśnienie I stopnia – ciśnienie skurczowe 140-159 mm Hg, ciśnienie rozkurczowe 90-99 mm Hg,
  • nadciśnienie II stopnia – ciśnienie skurczowe 160-179 mm Hg, ciśnienie rozkurczowe 100-109 mm Hg,
  • nadciśnienie III stopnia – ciśnienie skurczowe powyżej 180 mm Hg, ciśnienie rozkurczowe powyżej 110 mm Hg.

Należy mieć również świadomość tego, że nadciśnienie wykazuje związek z zapadalnością na choroby układu krążenia, do których zaliczyć można :

  • niewydolność serca,
  • zawał serca,
  • udar mózgu,
  • niewydolność nerek.

Wszystkie te elementy niestety wpływają na wzrost śmiertelności, dlatego odpowiednia opieka lekarska stanowi niezwykle ważną kwestię. Kardiolog w Bielsku w  Centrum Medycznym Medea, zajmuje się zarówno diagnostyką chorób serca i układu krążenia, jak i leczeniem zachowawczym.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie może mieć charakter samoistny lub wtórny. Większość osób boryka się z pierwszą odmianą, dlatego też zdiagnozowanie źródła problemu jest w tym przypadku bardzo trudne. Uważa się, że przyczyną tej postaci nadciśnienia mogą być czynniki środowiskowe i genetyczne. W przypadku nadciśnienia wtórnego zdecydowanie łatwiej ustalić jego przyczynę, gdyż do jego wywołania dochodzi na skutek trwającego już procesu chorobowego. Mogą za to odpowiadać różnego rodzaju choroby, takie jak:

  • choroby nerek,
  • obturacyjny bezdech senny,
  • schorzenia układu nerwowego,
  • wrodzone zwężenie aorty,
  • choroby tętnic.

Dodatkowo do nadciśnienia przyczynić może się nadmierne palenie papierosów, spożywanie alkoholu, stosowanie narkotyków lub wysokie natężenie sytuacji stresowych. Warto odpowiednio zadbać także o swoje zdrowie, gdyż ryzyko zwiększa się w przypadku nieprawidłowej diety bogatej w tłuszcze, otyłość brzuszną oraz niewystarczającą ilość ruchu. 

Spotkać można się również z tzw. efektem białego fartucha. W takim przypadku podwyższone wartości ciśnienia rejestrowane są na terenie placówki medycznej, podczas gdy pomiary poza nią są prawidłowe. Za zjawisko odpowiada więc reakcja lękowa, która jest wynikiem obecności personelu medycznego podczas badania.

Na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

nadciśnienie tętnicze
Objawy nadciśnienia tętniczego

W wielu przypadkach zbyt wysokie ciśnienie krwi nie daje żadnych negatywnych objawów. Sytuacja dotyczy głównie początkowej fazy choroby. Poważniejsze symptomy pojawiają się wraz z upływem czasu, gdy dodatkowo dochodzi również do różnego rodzaju powikłań, takich jak na przykład rozwój miażdżycy. U pacjentów mogą pojawiać się rozmaite dolegliwości. Do tych najbardziej charakterystycznych można zaliczyć:

  • duszności,
  • bóle i zawroty głowy,
  • uderzenia gorąca,
  • potliwość.
  • bezsenność,
  • kołatanie serca,
  • zmęczenie,
  • nerwowość,
  • krwawienia z nosa,
  • szumy uszne,
  • ból w klatce piersiowej.

Objawy nadciśnienia nie są wyłącznie domeną osób starszych. Częstotliwość ich występowania może wzrastać wraz z wiekiem, co jednak nie oznacza, że z dolegliwościami nie spotykają się również osoby młode oraz dzieci. 

W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów świadczących o wystąpieniu tej choroby należy pamiętać, że nadciśnienie tętnicze nie ustąpi w sposób samoistny. Tylko szybkie podjęcie leczenia może uchronić przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. W tym przypadku skorzystać można z pomocy, którą oferuje kardiolog w Bielsku. Po rozpoznaniu choroby nadciśnieniowej, będzie on w stanie przypisać odpowiednie leki. 

Wsparcie kardiologa w rozpoznaniu nadciśnienia

Dobrze przeprowadzona diagnostyka odgrywa kluczową rolę. Metody diagnostyczne opierają się między innymi na pomiarach ciśnienia, które poprzedzone są szczegółowym wywiadem oraz wykluczeniem ewentualnych czynników, które mogą zaburzać prawidłowy wynik badania. Wykonywane są także badania echokardiograficzne serca, pomagające w określeniu stanu tego narządu i ewentualne przerośnięcie jego ścian. Przydatne mogą okazać się również badania laboratoryjne, za pomocą których ujawnić można inne czynniki, przyczyniające się bezpośrednio do zwiększenia ryzyka schorzeń sercowo-naczyniowych. 

Kardiolog w Bielsku z Centrum Medycznego Medea, przeprowadza między innymi EKG spoczynkowe, próby wysiłkowe, echo serca, a także dysponuje całodobowym Holterem ciśnieniowym. Posiadający fachową wiedzę i duże doświadczenie zawodowe specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, w profesjonalny sposób zdiagnozuje problem i pomoże dobrać właściwą metodę leczenia, umożliwiając tym samym zwiększenie komfortu życia każdego pacjenta. Najlepszej jakość sprzęt gwarantuje, że wyniki badań będą szybkie i niezwykle precyzyjne. Na miejscu przeprowadzić można również szczegółowe badania laboratoryjne. Każdy z pacjentów liczyć może na indywidualne podejście i pełne zrozumienie.

Sposoby leczenia nadciśnienia tętniczego

W trakcie leczenia nadciśnienia należy skupić się w głównej mierze na zapobieganiu powstawania powikłań, do których może doprowadzić ta choroba. O dobraniu najlepszej metody leczenia decyduje wysokość ciśnienia tętniczego, obecność ewentualnych powikłań, chorób współistniejących oraz wiek pacjenta. W przypadku łagodnego przebiegu choroby, w głównej mierze należy skupić się na zmianie dotychczasowego trybu życia. Jeśli jednak ciśnienie krwi jest wysokie i występują dodatkowe czynniki ryzyka, należy dodatkowo włączyć leki hipotensyjne. Terapia farmakologiczna musi być wprowadzona z jednoczesną modyfikacją stylu życia, w postaci zwiększenia aktywności fizycznej, zmniejszenia masy swojego ciała, zrezygnowania z palenia papierosów, ograniczenia spożywania alkoholu oraz soli. Zdrową dietę dodatkowo wspomóc można także za pomocą specjalnych suplementów. Warto korzystać między innymi z witaminy C, L-argininy oraz pamiętać o zdrowych tłuszczach omega-3.