Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

gabinet usg

Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej pozwala na dokonanie oceny stanu narządów jamy brzusznej oraz wykrycie wszelkich nieprawidłowości i zmian w ich budowie. Ultrasonografię wykonuje się w celu określenia sprawności narządów takich jak nerki, wątroba, śledziona lub pęcherzyk żółciowy. Badanie umożliwia dokładne zdiagnozowanie źródła istniejącego bólu, a także wykrycie guzków i torbieli na narządach. USG powinno być badaniem wykonywanym cyklicznie. Nie jest bowiem w żadnym stopniu inwazyjne, natomiast pomaga odpowiednio szybko zdiagnozować różnego rodzaju nieprawidłowości. Badanie przeprowadzić można w gabinecie usg Centrum Medycznego Medea w Bielsku-Białej. W ramach pracy gabinetu realizowany jest niezwykle szeroki zakres badań diagnostycznych. Kiedy warto zdecydować się na ultrasonografię? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? 

Co daje nam USG jamy brzusznej?

USG jamy brzusznej jest najczęściej wykonywanym badaniem tego typu. To właśnie za jego pomocą ocenić można kondycję wymienionych wcześniej organów wewnętrznych. Jednocześnie istnieje także możliwość zdiagnozowania występowania płynu w jamie brzusznej oraz stwierdzenia, czy doszło do powiększenia narządu. Badanie daje lekarzowi możliwość ustalenia przyczyny pojawiających się bólów brzucha, wzdęć oraz nieprawidłowego funkcjonowania wątroby. Szczegółowo przeprowadzone USG, połączone z fachową wiedzą i doświadczeniem zawodowym lekarza, stanowi gwarancję postawienia szybkiej i prawidłowej diagnozy. Dzięki temu u pacjentów wykryć można takie schorzenia jak kamica nerkowa, tętniak aorty, zapalenie wyrostka robaczkowego lub powiększenie śledziony. Właściwe rozpoznanie problemu pozwala na szybsze podjęcie leczenia, dlatego ma niezwykle istotny wpływ na umożliwienie choremu powrotu do pełni zdrowia. Z tego powodu warto korzystać z usług renomowanych placówek, takich jak Centrum Medyczne Medea. USG w Bielsku za pośrednictwem tego ośrodka, jest najlepszym wyborem dla każdego, kto oczekuje badania opartego na wysokiej jakości sprzęcie oraz doświadczeniu najlepszych specjalistów.

USG jamy brzusznej – jak się przygotować?

Badanie ultrasonograficzne nie wymaga od pacjenta skomplikowanych przygotowań. Należy jednak zadbać o to, aby obraz badania USG był klarowny, dlatego też powinno być ono wykonywane na czczo. Najlepiej na kilka dni przez USG jamy brzusznej nie spożywać pokarmów ciężkostrawnych oraz takich, które mogą wywoływać nadmierne wydzielanie gazów. Może to bowiem w konsekwencji doprowadzać do zamazywania obrazu podczas badania. Na 3 godziny przed poddaniem się procedurze, nie należy już spożywać żadnych pokarmów. Pacjent w ramach przygotowania do USG musi również wypić przynajmniej litr niegazowanego płynu, w celu wywołania uczucia parcia na pęcherz. W niektórych przypadkach lekarze zalecają również zastosowanie środka przeczyszczającego na wieczór poprzedzający dzień wykonania badania. Osoby palące papierosy muszą pamiętać również o tym, że zakazane jest palenie tytoniu bezpośrednio przed badaniem, gdyż może to zaburzyć jego obraz.

Dla zwiększenia własnego komfortu warto w tym dniu zdecydować się na założenie luźnego i wygodnego ubrania, które nie będzie krępowało ruchów. Przed rozpoczęciem wykonywania USG, lekarz z pewnością poprosi pacjenta o zdjęcie lub podciągnięcie ubrania w taki sposób, aby badany obszar został odkryty. Może pojawić się także konieczność zdjęcia biżuterii w postaci chociażby kolczyka znajdującego się w pępku. Z tego powodu warto rozważyć pozostawienie tego rodzaju ozdób w domu. 

USG jamy brzusznej – jak wygląda zabieg?

W trakcie wykonywania badania ultrasonograficznego pacjent kładzie się na wznak, na specjalnie przygotowanej do tego celu leżance. Na sondę nakładany jest żel, który służy lepszemu przekazywaniu i odbieraniu fal. W trakcie wykonywania USG jamy brzusznej, należy dokładnie słuchać poleceń wydawanych przez lekarza. Może on bowiem poprosić o zmianę pozycji lub chwilowe wstrzymanie oddechu. Sonda przesuwana jest w różnych kierunkach, dzięki czemu istnieje możliwość zbadania poszczególnych narządów. Najlepszy obraz uzyskać można poprzez dociskanie głowicy do skóry pacjenta. 

Podczas badania USG wykorzystywane są fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Nie występuje żadne ryzyko związane z zastosowaniem takich fal, ponieważ są one całkowicie bezpieczne dla człowieka. Za wykonanie USG odpowiada radiolog, który po zakończeniu czynności z pacjentem wykonuje szczegółowy opis badania. Decydując się na USG w Bielsku zyskać można gwarancję fachowej obsługi przez doświadczonego specjalistę radiologii i diagnostyki obrazowej.

Badanie charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, dlatego wykonywane jest ono również u kobiet ciężarnych, w  celu oceny prawidłowości przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Nie odnotowano negatywnego wpływu wykorzystywanych podczas czynności ultradźwięków na ciało człowieka. Jest ono również całkowicie bezbolesne. Zwykle cała procedura nie zajmuje więcej niż 30 minut. Z tego też powodu pacjenci nie powinni się w żaden sposób obawiać lub próbować unikać przeprowadzenia tego rodzaju diagnostyki.

Kiedy warto zdecydować się na wykonanie USG jamy brzusznej?

W ramach profilaktyki zdrowotnej, każda osoba dorosła powinna zdecydować się na wykonanie USG jamy brzusznej. Powinno być ono przeprowadzane systematycznie, na przykład co 2 lata. Daje to wówczas możliwość wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w obrębie narządów jamy brzusznej i podjęcia w porę odpowiednich kroków.

Przesłanek do przeprowadzenia ultrasonografii może być wiele. Pilne badanie powinno być wykonane u osób z objawami bólowymi brzucha, a także u pacjentów po urazach i w diagnostyce żółtaczki lub gorączki niewiadomego pochodzenia. Należy pamiętać, że badanie w takim trybie z uwagi na brak możliwości odpowiedniego przygotowania się pacjenta, może mieć obniżoną wartość diagnostyczną.

usg - ból brzucha
Kiedy wykonać badanie USG ?

Planowe badania USG jamy brzusznej wykonywane są między innymi u osób:

  • chorujących na cukrzycę,
  • chorujących na nadciśnienie,
  • przy znacznej utracie wagi ciała,
  • przy powiększeniu obwodu brzucha bez przyczyny,
  • w momencie pojawienia się guza jamy brzusznej,
  • przy zatrzymaniu albo utrudnieniu w oddawaniu moczu lub stolca,
  • przy częstych biegunkach lub wymiotach.

Przy podejmowaniu decyzji o wykonaniu badania ultrasonograficznego, warto także zdecydować się na wybór dobrej placówki. USG w Bielsku, które wykonać można na terenie Centrum Medycznego Medea to doskonały wybór z kilku powodów. Placówka dysponuje wysokiej jakości sprzętem medycznym, który obsługiwany jest przez najlepszych specjalistów z branży. Personel posiada szeroką wiedzę oraz doświadczenie zawodowe, które pozwala na postawienie trafnej diagnozy nawet w najtrudniejszych przypadkach. Badanie przeprowadzone może być zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Jednocześnie na terenie placówki istnieje również możliwość wykonania szczegółowych badań laboratoryjnych, RTG, tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Warto zadbać o swoje zdrowie i korzystać z oferowanych na rynku badań.

Udostępnij