Zmiany skórne, kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

zmiany na skórze

Zmiany skórne, kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

Na swojej skórze często zaobserwować można różnego rodzaju zmiany. Choć większość z nich jest zupełnie nieszkodliwa, należy mieć na uwadze, że niektóre mogą jednak nieść ze sobą ryzyko utraty zdrowia lub życia. To nie tylko problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Jeśli znamiona wzbudzają u nas niepokój, powinniśmy zwrócić się po poradę do specjalisty. Centrum medyczne Bielsko oferuje w tym zakresie konsultację dermatologiczną. Umożliwia to dokonanie szczegółowej diagnostyki oraz w razie konieczności podjęcie leczenia chorób skóry. Jakie zmiany powinny zaniepokoić nas w szczególności? Dlaczego pojawiają się na naszej skórze?

Jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić?

Najlepszym rozwiązaniem jest poddawanie ocenie dermatologicznej wszystkich zmian, które pojawiają się na naszej skórze. Lekarz posiada bowiem odpowiednie kompetencje, wiedzę i doświadczenie, a także specjalistyczne narzędzia, takie jak dermatoskop. Dzięki temu istnieje możliwość szczegółowego przyjrzenia się strukturze zmiany w powiększeniu. 

W wielu przypadkach nie jest to jednak możliwe i z częścią zmian skórnych nie podejmujemy żadnych kroków. Powinniśmy jednak regularnie przyglądać się własnej skórze, żeby móc podjąć odpowiednio szybkie działanie. Z całą pewnością niepokojącymi sygnałami powinny być dla nas znamiona barwnikowe oraz guzki skórne. Mogą być one wywołane z wielu powodów, do których zalicza się między innymi:

  • łuszczycę,

  • toczeń,

  • atopowe zapalenie skóry,

  • trądzik zwykły i różowaty,

  • łysienie.

zmiany skórne

Do wizyty u lekarza skłaniają również rozległe choroby skóry. W takim przypadku może również pojawić się gorączka, zaburzenia elektrolitowe oraz złe samopoczucie. 

Uwagę należy zwracać na znamiona dysplastyczne. Posiadają one nieregularny kształt i różnorodne zabarwienie. Najczęściej na ciele są one obecne od urodzenia. Tego rodzaju zmiany najlepiej usunąć, bowiem na ich podłożu może rozwinąć się czerniak. Jeśli pacjent nie zdecyduje się na zabieg usunięcia, powinien poddawać się regularnym kontrolom dermatologicznym, które oferuje między innymi Centrum Medyczne Bielsko.

Wskazaniem do konsultacji będzie również podejrzenie czerniaka. Jest on bardzo niebezpieczny, bowiem stanowi nowotwór złośliwy o dużym potencjale do dawania przerzutów. Zmiany o charakterze złośliwym najczęściej pojawiają się na skórze odsłoniętej, a więc twarzy, kończynach oraz szyi. Jeśli zostaną one w porę zauważone i usunięte, wówczas nie będą stanowiły zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.

Niepokój powinny wzbudzać zmiany w przypadku których pojawiło się swędzenie. Istotne są również wszelkie uwypuklenia, krwawienie w ich obrębie lub też wydostawanie się jakiejkolwiek wydzieliny. Także jeśli istniejące znamię zaczęło zmieniać swoją formę lub rosnąć, niezwłocznie powinniśmy udać się do dermatologa.

zmiany skórne, blizny

Co może być przyczyną zmian skórnych?

Zmiany skórne mogą przybierać bardzo zróżnicowane formy. To przede wszystkim plamy, guzki, pęcherzyki, krosty, grudki, bąble lub nadżerki. Są one objawem zaburzeń ogólnoustrojowych lub też chorób skóry. Diagnostyka dermatologiczna skupia się na umiejętności różnicowania wykwitów skórnych. Centrum Medyczne Bielsko daje możliwość skorzystania z profesjonalnej konsultacji dermatologicznej, która pomoże odpowiedzieć na pytanie jakiego rodzaju zmiany pojawiły się na skórze pacjenta oraz co było przyczyną ich powstania.

Pojawiające się na skórze plamy mogą być związane z wystąpieniem jednej z chorób zakaźnych, do których zaliczyć można różyczkę, odrę lub płonicę. Plamy bywają również skutkiem zaburzeń unaczynienia lub też stanowić plamy barwnikowe. W przypadku bąbli najczęściej mamy do czynienia z bąblami pokrzywkowymi, które powstają na skutek reakcji alergicznej. Grudki związane są z atopowym zapaleniem skóry oraz łuszczycą. Osoby w różnym wieku borykać mogą się z występowaniem licznych i drobnych grudek na ramionach, które zlewając się ze sobą sprawiają, że skóra staje się szorstka w dotyku. Dolegliwość nazywana jest rogowaceniem przymieszkowym, jednak stanowi wyłącznie problem kosmetyczny, a nie medyczny.

Guzki stanowią zmiany, które wystają ponad powierzchnię skóry. To właśnie one budzą wśród pacjentów sporo niepokoju. Do najpopularniejszych zaliczają się takie, jak:

  • ziarniak naczyniowy,

  • ziarniak obrączkowaty,

  • chłoniak limfocytowy skóry,

  • prosaki,

  • kaszaki.

Pęcherzyki należą do niewielkich wykwitów, które wypełnione są płynem surowiczym. pojawiają się w przebiegu takich chorób, jak atopowe zapalenie skóry, półpasiec, opryszczka lub świerzb. Krosty z treścią ropną najczęściej są efektem trądziku. Mogą pojawić się również z łuszczycy krostkowej oraz w przypadku zapalenia mieszków włosowych. Z kolei nadżerki, czyli miejscowe ubytki naskórka, zaobserwować można w liszajcu i pęcherzycach. 

Powstawanie części wykwitów może być uwarunkowane genetycznie. Często zdarza się również, iż są one wynikiem chorób układu trawiennego lub reakcją ciała na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Najczęstszymi przyczynami dermatoz są:

  • infekcje wirusowe,

  • infekcje pasożytnicze,

  • infekcje bakteryjne,

  • reakcje alergiczne,

  • nierównowaga hormonalna,

  • choroby autoimmunologiczne.

Bez względu na przyczynę pojawienia się zmian warto skonsultować się z dermatologiem, który będzie mógł ocenić, czy zagrażają one naszemu zdrowiu.

Jak często powinno się oglądać własne ciało?

Warto obserwować swoją skórę na bieżąco, można to robić na przykład podczas codziennej kąpieli. Jeśli zauważymy niepokojące zmiany powinniśmy udać się na kontrolę dermatologiczną. Każdy powinien badać swoje znamiona przynajmniej raz na rok, żeby sprawdzić czy dzieje się z nimi coś niepokojącego. U grupy wysokiego ryzyka zaleca się nawet wykonywanie tego rodzaju badania co 3-4 miesiące. Są to między innymi osoby, u których zdiagnozowano już wcześniej nowotwór skóry. Badanie dermatoskopowe jest całkowicie nieinwazyjne i pozwala na obliczenie tak zwanego wskaźnika dermatoskopowego. Im jest wyższy, zaleca się usunięcie podejrzanej zmiany.

Fizjoestetyka

fizjoestetyka

Popularność zyskuje również fizjoestetyka. Odpowiednie zabiegi, przeprowadzane na terenie gabinetów i klinik kosmetycznych, pozwalają na uzyskanie naturalnie pięknej skóry i pozbycie się różnego rodzaju mankamentów. Oprócz poprawy wyglądu skóry, uzyskać można także zwiększenie mikrokrążenia w jej obrębie, co z kolei redukuje zmarszczki oraz wiotkość. Zabiegi dostosować można pod kątem konkretnego pacjenta oraz efektów, jakie zamierza on osiągnąć. Piękny wygląd naszej skóry to również dobre samopoczucie każdego dnia.

W przypadku problemów skórnych pomoże również Centrum Medyczne Bielsko. Oprócz wykwalifikowanego personelu, placówka posiada również zaawansowany technologicznie sprzęt, który jest pomocny przy dokonaniu właściwej diagnozy. Przeprowadzić można między innymi badania laboratoryjne oraz USG, a także skorzystać z badania RTG, rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Warto zadbać o swoje zdrowie i kontrolować zmiany pojawiające się na skórze. Z pomocą dobrego dermatologa możemy zagwarantować sobie pełne bezpieczeństwo. 

Udostępnij