ortopeda

Ortopeda – z jakim problemem się do niego zgłosić?

Bóle pleców i kręgosłupa, mrowienie lub drętwienie kończyn, bóle mięśni i stawów to dość częste przypadłości wynikające przeważnie z przeciążeń, braku ruchu oraz niewłaściwego stylu życia. Nie łudź się, że same miną, bo to mało prawdopodobne. Leki przeciwbólowe przyniosą chwilową ulgę, ale nie wyeliminują problemu. Dlatego wspomniane symptomy, tak jak każde inne, wymagają konsultacji lekarskiej, w tym przypadku ortopedy. Co mieści się w zakresie specjalizacji ortopedy i jakie schorzenia leczy?

Kim jest ortopeda i czym się zajmuje?

Ortopeda rozpoznaje i leczy choroby narządu ruchu. Jego specjalizacja obejmuje cały układ szkieletowy, a więc nie tylko kości (wyjąwszy kości czaszki), ale też mięśnie, stawy, ścięgna, więzadła, połączone z nim nerwy i naczynia krwionośne. Lekarz ten zajmuje się wrodzonymi lub nabytymi wadami postawy i wszelkiego rodzaju urazami w obrębie kończyn (złamania, zwichnięcia, skręcenia). Realizuje też działania profilaktyczne.

Co więcej, terminem „ortopeda” określa się specjalistę, który przeprowadza zabiegi operacyjne przywracające sprawność kończynom uszkodzonym w wyniku wypadków, np. przez zastosowanie do zespolenia kości lub tkanek implantów, płytek czy śrub itp., co nie do końca jest zgodne z prawdą. Takie działania podejmuje wyłącznie chirurg ortopeda, czyli traumatolog. Ortopeda bez uprawnień chirurgicznych leczy tylko przy wykorzystaniu metod nieinwazyjnych.

Co leczy ortopeda?

Zakres schorzeń podlegających kompetencjom ortopedy jest dość szeroki. Najczęściej pomaga pacjentom uskarżającym się na problemy z kręgosłupem – dyskopatie, zmiany zwyrodnieniowe, przepuklinę dyskową, rwę kulszową, stenozę kanału kręgowego. Ponadto koryguje wady postawy, takie jak płaskostopie, lordoza, kifoza, skolioza, okrągłe plecy, wklęsłe plecy, płaskie plecy, stopa szpotawa, kolana koślawe itp. Leczy też zmiany przeciążeniowe wynikłe ze stanów zapalnych (np. łokieć tenisisty, zespół cieśni kanału nadgarstka, ostroga piętowa, kolano biegacza, zapalenie kaletki przedrzepkowej).

Terapię u ortopedy należy podjąć, jeśli wystąpiły: martwica kręgosłupa (choroba Scheuermanna), chrzęstniakowatość (choroba Olliera), jałowa martwica kości (choroba Kienbocka) albo pojawiły się guzki na dłoni i palcach (przykurcz Dupuytrena). Wizyty w gabinecie ortopedycznym wymagają też wszelkiego rodzaju urazy kości (m.in. uszkodzenia łękotki, złamanie kości, skręcenie kostki), schorzenia stawów, choroby bioder, wady wrodzone (np. dysplazja stawu biodrowego), choroby zapalne kości i stawów, nowotwory kości.

Wszystkim borykającym się z dolegliwościami ze strony układu ruchu polecamy wizytę w naszym centrum medycznym, gdzie przyjmuje doświadczony ortopeda w Bielsku. Lekarz postawi trafną diagnozę i dobierze optymalną metodę leczenia.

Leczenie – sposób postępowania

Sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju schorzenia. W przypadku dokuczliwych bóli stosuje się terapię farmakologiczną (najczęściej przepisuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne lub środki rozkurczowe), by złagodzić dolegliwości. Przyjmowanie leków często uzupełnia się rehabilitacją lub fizjoterapią. Na zabiegi kieruje się przede wszystkim pacjentów z wadami postawy, schorzeniami kręgosłupa, stanami zapalnymi stawów oraz zmianami przeciążeniowymi, jeżeli występują w mniej zaawansowanym stadium.

Natomiast w przypadku ciężkiego przebiegu choroby najczęściej podejmuje się decyzję o leczeniu operacyjnym. Często interwencji chirurgicznej wymagają też poważne urazy. Przy zwichnięciach, złamaniach lub skręceniach w celu unieruchomienia kończyny zakłada się blokadę, opatrunek gipsowy lub gips.