Nietrzymanie moczu – powody i leczenie

nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu – powody i leczenie

Nietrzymanie moczu jest problemem, z którym borykają się kobiety i mężczyźni. Bez względu na przyczynę oraz pojawiające się dolegliwości to choroba, której większość pacjentów się wstydzi. Warto jednak pamiętać, że nietrzymanie moczu można leczyć. Jak skutecznie leczyć i zapobiegać chorobie?

Przyczyny nietrzymania moczu

nietrzymanie moczu

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, to dość powszechna dolegliwość. Problem ten w głównej mierze dotyka kobiety, a intensywność narasta wraz z wiekiem. Nietrzymanie moczu dla pacjenta oznacza nie tylko problem natury fizycznej. Przede wszystkim jest dolegliwością natury społecznej i psychicznej, ponieważ oznacza bardzo wstydliwą dla wielu osób chorobę. 

Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne, jednak w znacznej części przypadków dochodzi do zaburzenia funkcjonowania któregoś z elementów dróg moczowych. Istnieje szereg czynników, które mogą wpływać na pojawienie się problemu z nietrzymaniem moczu. Oto one:

  • predyspozycje genetyczne,

  • przebyte ciąże i poród siłami natury,

  • cukrzyca,

  • nadwaga lub otyłość,

  • choroby neurologiczne,

  • wiek, ponieważ po 50 roku życia inkontynencja dotyczy około 30% kobiet.

Należy zauważyć, że problem nietrzymania moczu może pojawić się już po 30 roku życia. Wtedy też dolegliwość ta może dotyczyć od 10 – 25 % kobiet.

Pragnąc zrozumieć problem nietrzymania moczu warto pamiętać, że może on wynikać z kilku powodów. W zależności od przyczyny inkontynencję można sklasyfikować jako:

  • nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza,

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,

  • nietrzymanie pozazwieraczowe,

  • naglące nietrzymanie moczu.

Warto zauważyć, że wysiłkowe nietrzymanie moczu to najbardziej powszechna postać tej choroby. Związana jest ona z osłabieniem mięśni dna miednicy, które w odpowiedni sposób powinny zabezpieczać cewkę moczową przed niekontrolowanym wypływem moczu. Dlatego też w czasie kaszlu, wysiłku fizycznego lub kichania zostaje uruchomiony mechanizm tłoczni brzusznej, który za sprawą wysokiego ciśnienia uciska na cewkę moczową. W efekcie dochodzi do mimowolnego popuszczania moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu nie jest związane z uczuciem parcia na pęcherz, a jego stopień nasilenia może być różny. W tym przypadku dużą rolę odgrywają bardzo indywidualne kwestie anatomiczne, ponieważ jeden pacjent może popuszczać przy nieznacznym wysiłku. Natomiast u kolejnego problem ten pojawi się dopiero po bardzo intensywnej aktywności fizycznej.

Co pomaga na nietrzymanie moczu?

nietrzymanie moczu

W przypadku nietrzymania moczu stosuje się wiele metod leczenia zachowawczego i prewencyjnego, które w pierwszym etapie powinny objąć zmianę trybu życia. Bardzo ważne jest zmniejszenie masy ciała, zwłaszcza u osób z nadwagą lub otyłością. Redukcja wagi sprawia, że zmniejsza się częstotliwość objawów inkontynencji. Ograniczenie kofeiny, a także alkoholu może przyczynić się do złagodzenia objawów tej choroby. 

Na nietrzymanie moczu pomaga również ograniczenie ilości spożywanych płynów tuż przed ważnym spotkaniem towarzyskim lub inną istotną okolicznością, w trakcie której problem nietrzymania moczu mógłby być szczególnie kłopotliwy. Jednak nie jest to zalecane, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Mogą się także pojawić zakażenia układu moczowego lub zaparcia. Bardzo ważne jest ćwiczenie mięśni dna miednicy, które są skuteczne w leczeniu i zapobieganiu inkontynencji.

W niektórych przypadkach konieczne może się okazać stosowanie preparatów farmakologicznych, a nawet leczenie operacyjne. To jednak ostateczność, dlatego warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczną z uwzględnieniem mięśni dna miednicy. W tym celu można skorzystać z fachowej porady dietetyka oraz fizjoterapeuty, których posiada ośrodek zdrowia Mazańcowice. Pragnąc zadbać o komfort psychiczny na co dzień można zaopatrzyć się w preparaty apteczne, jak wkładki anatomiczne i pozostałe dedykowane problemom z nietrzymaniem moczu.

Jak leczyć?

Leczenie nietrzymania moczu w pierwszej kolejności obejmuje metody zachowawcze, które przynoszą dobre efekty w przypadku niezbyt zaawansowanej choroby. W wielu sytuacjach niezbędne są ćwiczenia mięśni dna miednicy, a także stosowanie zabiegów medycznych z użyciem lasera. Jest to nieinwazyjna i bezbolesna metoda, która pozwala wzmocnić przednią ścianę pochwy. W efekcie ulega zmniejszeniu problem związany z nietrzymaniem moczu, ponieważ w czasie zabiegu stymulowane do regeneracji są tkanki oraz dochodzi do zwiększonej produkcji kolagenu. 

Stosowanie preparatów farmakologicznych w przypadku nietrzymania moczu wymaga ścisłej kontroli ze strony lekarza prowadzącego, ponieważ mogą one wywołać działania niepożądane. Gdy leczenie zachowawcze i farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych skutków, natomiast objawy inkontynencji są bardzo zaawansowane, stosuje się leczenie chirurgiczne, które uwzględnia przyczynę problemów pacjenta.

Mocz jest drażniącym płynem, zwłaszcza dla skóry w okolicy krocza. Jednocześnie charakteryzuje się bardzo specyficznym, intensywnym zapachem. Pragnąc uniknąć zakłopotania i podrażnienia okolic intymnych, konieczne jest stosowanie specjalnych wkładek, pieluchomajtek dla dorosłych lub majtek chłonnych. Produkty te uwzględniają potrzeby osób borykających się z inkontynencją, ponieważ posiadają specjalny wkład chłonny oraz delikatną i oddychającą powłokę. To tylko część atutów, jakimi można opisać te produkty.

W przypadku leczenia inkontynencji konieczne jest poznanie przyczyny dolegliwości, dlatego lekarz przeprowadza bardzo dokładny wywiad z pacjentem. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie podstawowych badań laboratoryjnych, obejmujących ogólne badanie moczu. Wywiad uzupełnić można również o badanie USG  w Bielsku, które przeprowadza ośrodek zdrowia Mazańcowice.

badanie usg

USG układu moczowego to bezinwazyjne i bezbolesne badanie, które pozwala zdiagnozować:

  • pęcherz moczowy,

  • moczowody,

  • nerki,

  • gruczoł krokowy u mężczyzn.

Jest to badanie obrazowe, które w czasie rzeczywistym pozwala ocenić anatomię i funkcjonowanie narządów wewnętrznych. W przypadku diagnostyki ultrasonograficznej pęcherza moczowego należy się przygotować do badania. Dzień przed badaniem należy unikać ciężkostrawnych produktów oraz napojów gazowanych, które mogą powodować gazy. W dniu badania należy być na czczo. Niewskazane jest także picie kawy, żucie gumy lub palenie papierosów. Należy pamiętać, że pęcherz moczowy w trakcie tego badania musi być dobrze wypełniony. Dlatego też około godzinę przed badaniem należy wypić około półtorej litra wody niegazowanej. Pacjent w trakcie badania powinien odczuwać parcie na pęcherz moczowy, ponieważ tylko w ten sposób można dokładnie ocenić jego kształt i zbadać prostatę u mężczyzn.

Leczenie nietrzymania moczu jest ważną kwestią, której nie należy zaniedbywać. Warto również korzystać z pomocy sprawdzonych placówek oraz specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę i kompetencję. Ośrodek zdrowia Mazańcowice gwarantuje doskonałą opiekę, wykwalifikowany personel oraz nowoczesny sprzęt. Szybka diagnostyka i podjęcie właściwych działań na wczesnym etapie, pozwoli w krótkim czasie wrócić do pełni zdrowia.

 

Udostępnij