laryngolog, poradnia laryngologiczna

Z jakimi problemami wybrać się do laryngologa?

Często dokucza ci zatkany nos, boli cię gardło lub masz zawroty głowy? Nie bagatelizuj tych dolegliwości, bo mogą świadczyć o poważnej chorobie, która nieleczona przerodzi się w schorzenie o przewlekłym charakterze. Zamiast czekać, umów się na wizytę do laryngologa. Laryngolog postawi diagnozę i dobierze najskuteczniejszą metodę leczenia.

Czym zajmuje się laryngolog?

Laryngolog, a właściwie otolaryngolog, zajmuje się leczeniem schorzeń narządów głowy i szyi. Diagnozuje choroby nosa, ucha, gardła, tchawicy, krtani i oskrzeli. W zakresie jego specjalizacji mieści się też rozwiązywanie problemów związanych z narządami zmysłu smaku, węchu, słuchu oraz równowagi. Poza tym przeprowadza zabiegi chirurgiczne zatok przynosowych, szczęki i języka i zabiegi chirurgii rekonstrukcyjnej, jak również wykonuje badania endoskopowe zatok, krtani, przełyku oraz dolnych dróg oddechowych.

Jakie dolegliwości powinny skłonić do wizyty u laryngologa w Bielsku?

Istnieje szereg objawów, których wystąpienie wymaga konsultacji lekarskiej. Do otolaryngologa należy się udać w przypadku uczucia zatkanych uszu, częstych szumów w uszach, długo utrzymującego się bólu ucha lub w razie pogorszenia się słuchu. Na wizytę warto się umówić także, gdy pojawią się: krwawienie z nosa bez wyraźnej przyczyny, chrypka, nawracające bóle gardła, przewlekły katar, częste bóle i zawroty głowy, zaburzenia węchu i smaku oraz problemy z utrzymaniem równowagi.

Wskazaniem do odwiedzenia specjalisty są również: oddychanie przez usta, trudności z połykaniem, guzy wyczuwalne na szyi i głowie, bezdechy senne, chrapanie, wysięk nietypowej wydzieliny z ucha lub nosa, przewlekłe zapalenie krtani, gardła bądź zatok (zapalenie zatok najczęściej objawia się nasilającym się bólem głowy przy pochylaniu, uczuciem ucisku w okolicach gałek ocznych i gęstą, bardzo trudną do usunięcia wydzieliną z nosa).

Jeśli zmagasz się z którymkolwiek z powyższych problemów, zgłoś się do specjalisty. W naszym centrum medycznym przyjmuje doświadczony laryngolog Bielsko – skontaktuj się z nami i ustal dogodny dla siebie termin wizyty.

Jak przebiega diagnostyka schorzeń?

Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu z pacjentem i badania. By móc trafnie określić rodzaj schorzenia, lekarz zapyta cię o objawy, o to od jak dawna się utrzymują i jak często się pojawiają, czy jest coś, co je nasila lub przynosi chwilową ulgę od dolegliwości. Specjalista będzie chciał też wiedzieć, czy na coś chorujesz i jakie przyjmujesz leki. Gdy otolaryngolog uzyska wszystkie potrzebne informacje, przejdzie do badania.

Laryngolog przy pomocy endoskopu lub wziernika dokładnie obejrzy nos i jamę ustną. Kanaliki ucha środkowego zbada przy pomocy otoskopu, endoskopu lub mikroskopu, a do gardła zajrzy używając laryngoskopu. Jeśli to konieczne, zleci RTG lub TK zatok albo USG wybranych części gardła. Po rozpoznaniu choroby lekarz zaordynuje konkretne leczenie farmakologiczne, chyba że sytuacja wymaga interwencji chirurgicznej – wtedy zaleci przeprowadzenie zabiegu

Udostępnij