USG (ultrasonografia) to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych metod diagnostycznych. To badanie bezbolesne i nieinwazyjne, pozwalające wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości w obrębie konkretnych narządów lub postępujące zmiany chorobowe w organizmie.
Na czym polega badanie USG?
USG to nowoczesna metoda obrazowania narządów wewnętrznych. Za jej pomocą można „obejrzeć” organy i ocenić, czy mają prawidłową budowę, odpowiednią wielkość, kształt, strukturę i echogeniczność oraz sprawdzić, czy nie pojawiły się na nich jakieś zmiany (np. guzy czy zgrubienia). Stanowi podstawowe badanie stwierdzające ciąże i umożliwiające monitorowanie rozwoju płodu. Poza tym USG pozwala stwierdzić obecność płynu w jamie brzusznej lub klatce piersiowej albo złogów w nerkach czy w woreczku żółciowym. Przy jego wykorzystaniu przeprowadza się wszelkiego rodzaju nakłucia np. nakłuwanie torbieli bądź pobieranie materiału podczas biopsji.
Do badania wykorzystuje się impulsy ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które są niesłyszalne i nieszkodliwe dla człowieka. Fale przenikają przez tkanki (wyjąwszy tkanki kostne), rozchodzą się po całym ciele, odbijają się od organów i powracają do urządzenia z różną siłą i w różnym czasie. Przetwornik ultradźwięków obecny w przykładanej do ciała głowicy przekształca impulsy akustyczne w elektryczne, w wyniku czego na monitorze powstaje obraz.
Wskazania do USG
Badanie bardzo często wykonuje się w przypadku dolegliwości bólowych i urazów jamy brzusznej, krwawień z układu pokarmowego i moczowego, zaburzeń trawienia, przewlekłych biegunek i zaparć, nawracających wymiotów, nagłej utraty masy ciała, żółtaczki, kamicy nerkowej, kolki nerkowej, powiększonej wątroby i śledziony, cukrzycy, wyczuwalnych guzów, anemii.
Ponadto zaleca się je przeprowadzić przy chorobach tarczycy, jej powiększeniu i zaburzeniach czynnościowych tego gruczołu. Wskazaniem do USG są też powiększony obwód szyi, powiększone węzły chłonne, uczucie duszności, urazy klatki piersiowej, patologiczne poszerzenie śródpiersia, ból jąder, wyciek z cewki moczowej.
Często korzysta się z niego także przy urazach stawów i ścięgien, bólach kończyn, chorobach i wadach wrodzonych stawów, obrzękach mięśni, chorobach i wadach serca, chorobach mięśnia sercowego, naczyń oraz osierdzia, nadciśnieniu tętniczym, zaburzeniach rytmu serca, zaburzeniach krążenia obwodowych naczyń tętniczych oraz żylnych, tętniakach aorty i naczyń brzusznych.
Przeciwwskazania do USG
Ogólnie nie ma żadnych przeciwwskazań do badania USG. Jedyne, co uniemożliwia jego wykonanie to otwarte rany, otwarte infekcje, urazy kości i oparzenia skóry w okolicach badanego miejsca.
Jak przygotować się do badania?
W większości przypadków do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, chyba że wykonuje się USG jamy brzusznej albo układu moczowego. W takim wypadku należy przyjść na badanie na czczo i godzinę lub półtorej godziny przed nim wypić ok. litr wody niegazowanej, by wypełnić pęcherz. Na kilka dni przed wizytą nie powinno się także spożywać ciężkostrawnych potraw wywołujących nadmierne gazy. Czasem konieczne jest jeszcze zażycie środka przeczyszczającego (w wieczór poprzedzający badanie) lub wykonanie lewatywy (tuż przed badaniem), o czym lekarz poinformuje wcześniej.
Jeśli szukasz pracowni USG w Bielsku, zapraszamy do naszego centrum medycznego. Wykonujemy badanie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Nasi radiolodzy posiadają wymagane certyfikaty PTU i pracują na wysokiej jakości sprzęcie, który regularnie przechodzi kontrole techniczne potwierdzające jego sprawność.