Jak zacząć trenować bieganie?

biegi trening

Jak zacząć trenować bieganie?

Bieganie jest aktywnością fizyczną, która bardzo mocno zyskała na popularności. Bez wątpienia to doskonały pomysł, mogący odmienić na lepsze życie wielu osób. Systematyczne bieganie pozwala bowiem na poprawę kondycji, zdrowia oraz cieszenie się zdecydowanie lepszym samopoczuciem każdego dnia. Niektórzy ludzie mają pewne obawy przed bieganiem, które demotywują ich do regularnego wychodzenia na biegowe ścieżki. To między innymi strach przed kontuzją lub nadmierne zmęczenie, spowodowane niewłaściwym treningiem. Warto zatem dokładnie przygotować się do podjęcia takiego wyzwania i robić to w umiejętny sposób. Jak to wygląda w praktyce? Dlaczego warto biegać?

Dlaczego warto biegać?

Korzyści z biegania jest bardzo wiele. Doceni je każda osoba, która spróbuje tego rodzaju aktywności fizycznej, bez znaczenia na stawiane przed sobą cele. To prosty i bardzo zdrowy sport. Do jego rozpoczęcia wystarczą wyłącznie chęci oraz wygodne buty. Biegać można dosłownie wszędzie. Podczas treningu mamy możliwość dokładnego kontrolowania poziomu wysiłku, dzięki czemu stosunkowo łatwo utrzymać jednostajne natężenie. W rezultacie to właśnie bieganie jest jednym z najpopularniejszych ćwiczeń aerobowych. 

Podczas biegania zaangażowanych jest większość głównych grup mięśniowych. Wzmacniają się nie tylko mięśnie nóg, ale również ramion, pleców i brzucha. Jednocześnie poprawie ulega także koordynacja ruchowa. Bieganie wpływa pozytywnie na znajdujące się w ludzkim ciele kości, utrzymując lub nawet poprawiając ich gęstość.

To jeden z najlepszych sposobów na poprawę zdrowia. Podczas biegu pobudza się i wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Regularne bieganie pomaga utrzymać ciśnienie tętnicze na stałym poziomie, obniża odkładanie cholesterolu oraz zmniejsza jego poziom. Korzystnie wpływa także na zdrowie psychiczne, bowiem pokonywanie kolejnych wyzwań podczas treningów lub zawodów, buduje własną samoocenę. Trening pozwala wyciszyć umysł oraz obniżyć poziom stresu. Zastrzyk pozytywnej energii przyda się każdemu. 

Sprawdzenie możliwości organizmu

badania Osoby pragnące rozpocząć przygodę z bieganiem, powinny sprawdzić możliwości własnego organizmu. Każdy z nas jest inny, posiada zróżnicowany poziom kondycji, stanu zdrowia i odmienną historię przebytych chorób. Medycyna sportowa w Centrum Medycznym Medea Bielsko-Biała, pozwala na zbadanie procesów, które mają miejsce w organizmie człowieka w trakcie trwania wysiłku fizycznego. Takie badania nie są kierowane wyłącznie do profesjonalistów i osób zajmującym się sportem wyczynowo. Mogą z nich skorzystać osoby uprawiające sport rekreacyjnie lub nawet takie, które dopiero myślą o rozpoczęciu pierwszych treningów.

Dlaczego warto to zrobić? Świadome przygotowanie się do uprawniania sportu, pozwala dopasować intensywność treningu do możliwości własnego organizmu. W rezultacie aktywność fizyczna jest bezpieczniejsza, ryzyko ewentualnych kontuzji znacząco się zmniejsza oraz łatwiej osiągnąć założone cele.

Medycyna sportowa w Bielsku, prowadzona w Centrum Medycznym Medea, daje możliwość skorzystania z szerokiej oferty pakietów. Pakiet  “na start” obejmuje badania laboratoryjne, konsultację internistyczną oraz dalszy plan diagnostyki w przypadku nieprawidłowych wyników. To dobra propozycja dla osób chcących zadbać o swoje zdrowie, kondycję oraz sylwetkę. Osoby trenujące amatorsko mogą skorzystać z podstawowego pakietu oceny wydolności fizycznej z EKG spoczynkowym i spirometrią. Aktywni i dbający o swoją sylwetkę mogą natomiast zainteresować się pakietem dietetycznym dla aktywnych, w którym znajdą analizę składu ciała, ustalenie zapotrzebowania kalorycznego oraz skomponowanie zdrowej diety na podstawie własnych preferencji żywieniowych.

Pakiety oceny wydolności fizycznej dostępne są również w wersjach zawierających badania laboratoryjne oraz konsultacje ze specjalistami. Tak szczegółowe badania, umożliwiają poszerzoną ocenę stanu zdrowia pacjenta, zaburzeń metabolizmu, pracy wątroby, nerek, tarczycy, funkcji poszczególnych naczyń, gospodarki wodno-elektrolitowej, zaburzeń endokrynologicznych lub wykrycia stanów zapalnych. Konsultacja internistyczna, kardiologiczna oraz ortopedyczna, pozwala na opracowanie szczegółowego planu dalszej diagnostyki w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości.

Medycyna sportowa w Centrum Medycznym Medea w Bielsku, proponuje pakiety dostosowane do oczekiwań amatorów i profesjonalistów. Przed rozpoczęciem intensywnych treningów lub rekreacyjnego biegania, warto sprawdzić funkcjonowanie poszczególnych elementów swojego ciała. Pomoc specjalistów jest w tym przypadku nieoceniona.

Jak rozpocząć przygodę z bieganiem?

Do rozpoczęcia przygody z bieganiem nie potrzebujemy skomplikowanego i drogiego sprzętu – na początek wystarczą wygodne buty. W sklepach dedykowanych biegaczom można oczywiście zaopatrzyć się w specjalistyczne akcesoria, jednak nie są one niezbędne, aby zacząć trenować.

Każdy biegacz rozpoczynający treningi, charakteryzuje się innym poziomem wyjściowym. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest zbyt wysoka intensywność. W przypadku osób, które mają problem z przebiegnięciem kilkuset metrów, należy stosować krótkie biegi przeplatane z marszem. Stopniowo czas marszu powinien się zmniejszać przy jednoczesnym zwiększaniu czasu trwania biegu. Wszystko powinno odbywać się powoli i ostrożnie. Na początku sportowej drogi, układ kostno-stawowy nie jest jeszcze przygotowany do dużych obciążeń. Podejmowanie nadmiernego wysiłku może w takim przypadku zakończyć się kontuzją. Nie można także biegać codziennie. Równie ważna co trening jest odpowiednia regeneracja. Z całą pewnością dobrym pomysłem będzie bieganie ze znajomym lub dołączenie do grupy biegowej, co stanowi dobry impuls do rozwoju i doda większej motywacji w podejmowaniu regularnego wysiłku.

Dieta biegacza

Dieta biegacza musi dostarczać energii, która jest niezbędna do treningów. Posiłki nie mogą być przypadkowe. Ważne żeby dostarczały wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w postaci  węglowodanów, białka, tłuszczu i witamin oraz minerałów w odpowiednich proporcjach. 

Podstawowym celem biegania w większości przypadków, jest chęć utraty zbędnych kilogramów oraz poprawa kondycji. Elementy te są bardzo mocno związane z metabolizmem naszego ciała oraz zapotrzebowaniem energetycznym. Należy więc poznać swoją podstawową przemianę materii i na jej podstawie wyliczyć zapotrzebowanie energetyczne. W tym celu pomocna okazać może  się także medycyna sportowa w Centrum Medycznym Medea w Bielsku, gdzie posiadający wiedzę i doświadczenie zawodowe specjaliści, pomogą w doborze zdrowej i zbilansowanej diety, biorąc pod uwagę indywidualne uwarunkowania danego pacjenta. Posiłki powinny być niewielkie i częstsze. Doskonałym źródłem cennego białka będą między innymi jajka, ryby lub nabiał. Zdrowy tłuszcz znaleźć można w oliwie z oliwek, orzechach i pestkach, żółtkach jaj oraz maśle. Głównym składnikiem energetycznym dla organizmu są węglowodany. Powinny być one dostarczane z takich produktów, jak kasza, ryż, nasiona roślin strączkowych lub owoce.

Należy unikać przetworzonej żywności, fast foodów, dużej ilości słodyczy i alkoholu, który stymuluje wytwarzanie kortyzolu i ogranicza zdolności regeneracyjne organizmu. Bezpośrednio po treningu nie zaleca się również spożywania ciężkostrawnych posiłków, gdyż mogą one powodować dolegliwości trawienne. W trakcie wysiłku fizycznego nie można zapominać również o właściwym nawadnianiu organizmu.