Staw kolanowy to najbardziej skomplikowany i jednocześnie największy staw w ludzkim ciele. Charakteryzuje się również dużą ruchomością. Na nim właśnie spoczywa cały ciężar ciała. To jedne w wielu czynników, które mogą być przyczyną bólu kolana, urazu i wielu innych schorzeń. Jak zatem zadbać o kolana podczas uprawiania sportów zimowych? Co zrobić w przypadku, gdy pojawią się problemy z kolanami?
Skąd się biorą bóle kolan?
Bóle kolan mogą wynikać z wielu przyczyn. Należy pamiętać, że to dość powszechna dolegliwość. Nagły ból pojawia się, gdy dojdzie do urazu w obrębie stawu kolanowego lub przeforsujemy je. Problem ten często występuje w czasie uprawiania sportów zimowych i wielu innych, intensywnych aktywności. Do kontuzji może dojść także w przypadku chodzenia lub jazdy na rowerze.
Kolejną przyczyną bólu kolana są schorzenia powodowane przez chorobę zwyrodnieniową stawów. Choroba ta powoduje zmiany w obrębie stawu, które mogą sprawiać ból oraz utrudniać chodzenie. Powstałe zmiany w kolanach bezpośrednio wpływają na biodra lub stopy, przez co trudności z chodzeniem mogą być jeszcze większe. Ból kolana może pojawić się także w przypadku urazu, do którego dochodzi nagle w trakcie wypadku.
Jak wspomniano staw kolanowy dźwiga cały ciężar ciała. Zatem każdy intensywny trening może obciążać kolana prowadząc do ich uszkodzenia lub bólu. Dlatego bardzo ważna jest regularna i niezbyt intensywna aktywność fizyczna na odpowiednio miękkim podłożu. Doskonałą propozycją dla wielu osób bez względu na wiek oraz masę ciała jest z pewnością: jazda na rowerze, spacer lub pływanie. Przed każdym treningiem należy dobrze rozgrzać ciało, dzięki czemu będzie ono dobrze przygotowane do aktywności fizycznej. Natomiast po wykonanym treningu nie można zapominać o rozciąganiu, które poprawia ruchomość ciała i pozwala się zrelaksować. Dzięki temu organizm będzie się lepiej regenerował oraz przygotuje się do podjęcia kolejnego wysiłku.
Co robić kiedy bolą kolana?
Ból kolan bardzo często utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Jednocześnie w wielu przypadkach jest on określany jako uciążliwy. Warto zauważyć, że w większości przypadków ból kolana pojawia się u tzw. „sportowców fotelowych”. Osoby te na co dzień nie są aktywne. Jednak postanawiają skorzystać z pogody, aby pojeździć na nartach lub snowboardzie. Brak aktywności fizycznej na co dzień sprawia, że stawy są intensywnie obciążone w trakcie uprawiania sportu.
Ból spowodowany uprawianiem sportów zimowych charakteryzuje się ograniczeniem ruchomości stawów oraz obrzękiem kolan. Występuje on po intensywnym wysiłku. Zdarza się również, że ból pojawia się już w trakcie wysiłku. Wtedy też należy przerwać trening i zastosować okłady chłodzące. Świetnie sprawdzają się również maści i żele, które charakteryzuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. W większości przypadków ulgę przyniosą już preparaty stosowane miejscowo, jednak w przypadku większego bólu warto zastosować doustne preparaty przeciwbólowe.
Uraz spowodowany przez wypadek lub upadek to kolejny czynnik, który może wywołać ból w obrębie stawu kolanowego. W tym przypadku konieczna jest konsultacja lekarska z ortopedą, który po wykonaniu stosownych badań oraz przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł zaproponować odpowiednie leczenie. Należy pamiętać, że kolano powinno zostać w odpowiedni sposób zabezpieczone na czas przejazdu do jednostki leczniczej. Pozwoli to uniknąć dodatkowych komplikacji, które mogłyby pogłębić uraz. Wspomniane usztywnienie może zostać wykonane z dowolnych przedmiotów, które ma się pod ręką, na przykład: nart, patyków i innych przedmiotów.
W przypadku urazów lub pojawiającego się bólu zawsze należy skonsultować się ze specjalistą, który dokona oceny naszego stanu zdrowia. Niektóre przypadki wymagać mogą wprowadzenia określonej procedury, która okaże się niezbędna dla powrotu do pełni zdrowia. Rehabilitacja w Bielsku prowadzona pod okiem doświadczonych fachowców, pozwoli na szybkie i bezpieczne poradzenie sobie z urazami w obrębie kolan. To również najlepszy sposób na uniknięcie dalszego rozwoju kontuzji.
Jakie badania na bóle kolan?
Jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe, warto również zdecydować się na przeprowadzenie określonych badań. Rodzaj badań, jakie należy wykonać w celu diagnozy bólu kolan wskazuje lekarz ortopeda. Jest to specjalista, którego usługi oferuje ośrodek zdrowia Mazańcowice. Podczas wizyty lekarz przeprowadza bardzo dokładny wywiad z pacjentem, jak również wykonuje badanie lekarskie. Pozwala to ocenić ruchomość stawu kolanowego i zlokalizować ból. W kolejnym etapie lekarz może zalecić szereg badań które ułatwią postawienie ostatecznej diagnozy.
Podstawowym badaniem, które wykonuje się w tym przypadku jest badanie rentgenowskie kolana. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie porównawczego badania rentgenowskiego obu kolan. Procedura jest całkowicie bezbolesna dla pacjenta, jednocześnie pozwala ocenić wiele ważnych struktur kostnych i pozostałych w obrębie stawu kolanowego.
Kolejnym badaniem jest usg kolana. Badanie ultrasonograficzne stawu kolanowego również jest bezbolesne dla pacjenta. Pozwala bardzo dokładnie ocenić staw w kilku płaszczyznach, jak i okalające go struktury anatomiczne. Dodatkowe badania kolana to: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, artroskopia oraz punkcja kolana.
Jakie ćwiczenia na bolące kolana?
Pragnąc uniknąć bólu w trakcie uprawiania sportów zimowych warto zadbać o kondycję dużo wcześniej. Ciekawą propozycją jest z pewnością trening na rowerze stacjonarnym, który umożliwia wykonywanie ćwiczeń w odciążeniu. Odpowiednio wysoko ustawione siodełko pozwala wykonać pełen zakres ruchu, dzięki czemu wszystkie mięśnie i ścięgna są zaangażowane.
Ćwiczenia z pewnością warto dopasować do kondycji, jak i występujących problemów zdrowotnych. W tym celu można skorzystać z konsultacji z fizjoterapeutą, który w fachowy sposób dobierze zestaw ćwiczeń dopasowany do potrzeb pacjenta. Indywidualnie dobrane ćwiczenia pozwalają wzmocnić struktury w obrębie stawu kolanowego, dzięki czemu jest on mniej podatny na przeciążenia.
Bez wątpienia niektóre problemy zdrowotne powodujące ból kolana, jak uraz lub stan zapalny wymagają odpowiedniego leczenia. Jeszcze w jego trakcie lub po zakończeniu kuracji niezbędna może się okazać rehabilitacja w Bielsku, która pozwala przywrócić dawną ruchomość kolana. Rehabilitacja to niezwykle ważny aspekt, jeśli chodzi o leczenie ortopedyczne, dlatego warto przeprowadzić ją w odpowiednim miejscu i pod okiem najlepszych specjalistów.
Ośrodek zdrowia Mazańcowice posiada wykwalifikowany personel oraz nowoczesny sprzęt, dzięki czemu możliwy staje się szybki powrót do pełnej sprawności. Specjaliści posiadają nie tylko fachową wiedzę, ale również ogromne doświadczenie zawodowe w pracy z pacjentami o zróżnicowanych dolegliwościach. Indywidualne podejście oraz pełne zrozumienie potrzeb pacjentów sprawia, że każdy czuje się w tym miejscu niezwykle komfortowo.