Jak poradzić sobie z migreną?

migrena, ból głowy

Jak poradzić sobie z migreną?

Migrena jest uważana za bardzo uciążliwy rodzaj bólów głowy. Choć to jedna z najpowszechniejszych chorób neurologicznych, bardzo często bywa ona traktowana w sposób lekceważący. Jest to niewątpliwym błędem, bowiem w niektórych przypadkach ból może być tak mocny, że człowiek nie będzie w stanie normalnie funkcjonować. Ponadto z migrenami boryka się dość duży odsetek populacji. Warto więc poznać przyczyny jej występowania oraz wiedzieć w jaki sposób można sobie pomóc. Z całą pewnością dobrym posunięciem będzie w tym przypadku skorzystanie z fachowej pomocy specjalistów. Doskonale sprawdzi się Centrum Medyczne Medea, w którym skorzystać można z wizyty w Gabinecie leczenia bólu. W zależności od rodzaju bólu, wykorzystane może zostać leczenie farmakologiczne, z użyciem metod fizykoterapii lub specjalistycznych urządzeń. Jak to wygląda w praktyce?

Czym jest migrena i jakie są jej objawy?

Migrena zalicza się do chorób przewlekłych, które charakteryzuje silny ból głowy o charakterze napadowym. Choroba może rozwinąć się w każdym wieku i zdarza się już nawet u dzieci. Schorzenie nie jest jednorodne i tak naprawdę u różnych osób może cechować się innym podłożem oraz objawiać na rozmaite sposoby. Najbardziej podstawowym podziałem jest migrena z aurą oraz migrena bez aury. W pierwszym przypadku mogą pojawiać się krótkotrwałe zaburzenia wzrokowe, które poprzedzają atak bólu. Pacjenci opisują takie zjawisko jako zasłaniające widok jasne plamki, rozmywanie się konturów lub też świetlista poświata otaczająca ludzi. W niektórych przypadkach dochodzić może również do zaburzeń czucia, mowy lub odrętwienia kończyn. Znacznie częściej u chorych dochodzi jednak do migreny bez aury, w której objawy ograniczają się zwykle wyłącznie do ataków silnego bólu głowy, któremu czasami mogą towarzyszyć również nieprzyjemne objawy ze strony układu pokarmowego.

Do najczęstszych objawów, które towarzyszą migrenowym bólom głowy zalicza się:

  • omdlenia,
  • łzawienie oczu,
  • światłowstręt,
  • mdłości i wymioty.

Objawy mogą utrzymywać się od kilku godzin do nawet kilku dni. Jeśli ból długo nie ustępuje mówi się wówczas o stanie migrenowym. Częstotliwość pojawiania się migreny może być bardzo zróżnicowana. U niektórych osób pojawia się ona niezwykle rzadko, u innych może stanowić problem cyklicznie.

Leczenie migreny

Migrenowy ból głowy leczyć można w sposób profilaktyczny lub doraźny. Celem leków stosowanych doraźnie, jest doprowadzenie do ustąpienia lub złagodzenia napadu migreny. Pacjentom zalecane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także preparaty z grupy tryptanów. Oprócz leczenia doraźnego wykorzystuje się także oddziaływanie profilaktyczne. Dzięki temu można zapobiegać napadom bólu. Stosuje się różnego rodzaju preparaty, w postaci trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, kwasu walproinowego lub propranololu. Działania profilaktyczne są szczególnie istotne dla osób, które obserwują u siebie częste ataki migreny. Należy jednak pamiętać o tym, że nie przynoszą one widocznych rezultatów od razu. Na zadowalające efekty trzeba poczekać nawet kilka miesięcy.

W celu skutecznego leczenia migreny warto również korzystać z pomocy oferowanej w specjalistycznych placówkach. Centrum Medyczne Medea dysponuje zaawansowanym Gabinetem leczenia bólu, w którym skorzystać można z najnowocześniejszych metod zwalczania migreny. To między innymi urządzenia takie jak Cefaly oraz Indiba. W placówce wykorzystywana jest także akupunktura, toksyna botulinowa oraz fizykoterapia w postaci prądów TENS, jonoforezy, magnetoterapii lub laseroterapii.

Nowoczesne leczenie migreny za pomocą metody Cefaly

migrena, cefaly
Leczenie migreny techniką Cefaly

Cefaly to nowatorska metoda elektrostymulacji nerwu trójdzielnego, który odpowiedzialny jest za odczuwanie bólu. Stymulacja odbywa się za pomocą impulsu elektrycznego, wysyłanego do gałęzi czołowych nerwu trójdzielnego, za pomocą urządzenia podłączonego do umieszczonej na czole elektrody. Takie działanie skutkuje zmniejszeniem bólu lub nawet całkowitym przerwaniem ataku migreny. Jednocześnie z tego rodzaju terapii można korzystać także prewencyjnie. Zmniejsza to bowiem częstotliwość pojawiających się migren, a także skraca czas ich trwania i sprawia, że są one mniej dokuczliwe. Centrum Medyczne Medea umożliwia zarówno przeprowadzenie takiego zabiegu na miejscu, jak również posiada w swojej ofercie możliwość wypożyczenia urządzenia do domu.

Medycyna wschodnia na ból głowy

Ból głowy niwelować można również za pomocą akupunktury. Wykorzystuje ona obszary bioelektryczne, zwane także punktami akupunkturowymi. Znajdują się one w różnych miejscach na ciele człowieka. Badania dowodzą, że tego rodzaju zabiegi bardzo skutecznie poprawiają jakość życia osób cierpiących na migreny. Dotyczy to w szczególności pacjentów, którzy nie reagują zbyt dobrze na terapię lekową.

Botoks na migrenę

Do leczenia migreny wykorzystać można również toksynę botulinową. To bardzo skuteczny sposób na leczenie migreny przewlekłej. Zabieg pozwala na zmniejszenie długości oraz częstotliwości odczuwania bólu głowy. W wielu przypadkach dochodzi nawet do całkowitego pozbycia się problemu. Toksyna botulinowa wstrzykiwana jest w mięśnie okolic szyi oraz głowy.

Fizykoterapia w walce z bólami migrenowymi

Na bóle migrenowe dobrze sprawdza się fizykoterapia. Wykorzystywana jest między innymi elektrostymulacja za pomocą prądów TENS. Elektrostymulator wytwarza impulsy elektryczne o niskiej częstotliwości, które przekazywane są do nerwów obszaru bólowego. Impuls blokuje sygnał bólowy, przez co nie dostaje się on do mózgu. W rezultacie ból głowy ustaje i pacjent może cieszyć się komfortem codziennego funkcjonowania bez tego rodzaju dolegliwości.

Wykorzystywane są również inne rodzaje elektroterapii. Zastosować można między innymi jonoforezę, czyli zabieg polegający na aplikacji prądu stałego. Z powodzeniem sprawdzi się to także w przypadku chorób reumatycznych, stanów zapalnych i nerwobóli. Dla pacjentów z tego typu dolegliwościami dedykowane są również prądy Kotza, wykorzystywane do wywołania skurczów głębiej położonych włókien mięśniowych.

W profilaktyce migren dobrze zastosować również magnetoterapię. Właściwie dobrane pole magnetyczne działa bardzo korzystnie na problemy związane z bólem głowy. Zmniejsza się zarówno liczba dni z migrenami, jak i czas ich trwania. W rezultacie pojawia się również możliwość zmniejszenia ilości przyjmowanych w celu przeciwbólowym środków farmakologicznych.

Wszystkie te elementy wykorzystywane są na terenie placówki Centrum Medyczne Medea. Wykwalifikowany personel dokona starannej diagnozy i zaproponuje najlepsze rozwiązanie, które pomoże w zmniejszeniu lub pozbyciu się tego dokuczliwego problemu. Warto podkreślić, że lekarze dysponują niezbędną wiedzą oraz sporym doświadczeniem zawodowym, które pozwala realizować usługi placówki na najwyższym poziomie. Ponadto gabinety wyposażony został w wysokiej jakości sprzęt, charakteryzujący się doskonałymi parametrami. Warto podjąć działania, które pozwolą odzyskać radość życia i umożliwią w niezakłócony sposób oddać się wszystkim swoim codziennym aktywnościom.

Udostępnij