Dlaczego warto wybrać się do psychologa lub psychoterapeuty i jak wygląda wizyta?

psycholog, wizyta u psychologa

Dlaczego warto wybrać się do psychologa lub psychoterapeuty i jak wygląda wizyta?

Wizyta u psychologa lub psychoterapeuty, w dalszym ciągu budzi u wielu osób pewne obawy. Na szczęście ten trend powoli zaczyna się zmieniać. Szybkie tempo życia i problemy otaczające każdego człowieka sprawiają, że czasami trudno samodzielnie poradzić sobie w każdej sytuacji. Może to prowadzić do problemów natury psychicznej, które negatywnie odbijają się na komforcie życia. Niestety wsparcie rodziny lub bliskich nie zawsze okazuje się wystarczające. Warto porozmawiać ze specjalistą, który dokładnie przestudiował ludzką naturę. Pomoże to zarówno w pokonaniu wielu problemów, jak i pozwoli uniknąć schorzeń o podłożu psychogennym. Poszukując doświadczonego psychologa w Bielsku, można skorzystać z oferty placówki Centrum Medycznego Medea. Zakres konsultacji obejmuje również sesje coachingowe oraz interwencje kryzysowe. 

Wizyta u psychologa, pierwszym krokiem do rozwiązania swoich problemów

wizyta u psychologa
Wizyta u psychologa

Choć pierwsza wizyta u psychologa może być dla wielu osób dość krępującą okolicznością, to właśnie gabinet psychologiczny jest doskonałym miejscem, w którym szukać można wsparcia w wielu życiowych sytuacjach. Rozpoczęcie takiej współpracy będzie uwarunkowane niemożnością samodzielnego poradzenia sobie z określonymi wydarzeniami i doświadczeniami w swoim życiu.

Ważną kwestią jest wybór odpowiedniego specjalisty. To właśnie od tego elementu należy rozpocząć starania zmierzające do poprawy własnego samopoczucia i komfortu codziennego funkcjonowania. Centrum Medyczne Medea daje możliwość skorzystania z usług psychologa pacjentom z Bielska, Czechowic i Mazańcowic. Sesje każdorazowo prowadzone są przez doświadczonych specjalistów, posiadających zarówno szeroką wiedzę, jak i duże doświadczenie zawodowe. Dzięki temu każda osoba może znaleźć potrzebną pomoc i fachowe wsparcie w zróżnicowanych sytuacjach.

Do psychologa zgłaszają się pacjenci z odmiennymi problemami. Bardzo często dotyczą one takich kwestii, jak:

  • przewlekły stres lub poczucie lęku,
  • trudności ze snem,
  • poczucie smutku
  • popadanie w trudną do opanowania złość,
  • brak umiejętności samodzielnego poradzenia sobie z traumatyczną sytuacją.

Najczęściej spotykane wątpliwości przed pierwszą wizytą to konieczność powierzenia swoich tajemnic i poruszenia trudnych dla nas kwestii przy obcej osobie. Należy jednak pamiętać o tym, że każdego psychologa obowiązują zasady kodeksu etycznego oraz obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Jednocześnie specjaliści z Medea, dokładają wszelkich starań, by komfort wizyt był jak najwyższy. Atmosfera wzajemnego zrozumienia i zaufania sprawia, że pacjenci czują się zrelaksowani i bezpieczni, co pozwala na dokładniejsze poznanie źródła ich problemów.

Psychoterapia sposobem na odzyskanie życiowej równowagi

Zdarza się, że nasilenie życiowych problemów zaczyna negatywnie odbijać się na codziennym funkcjonowaniu. Dotyczy to zarówno relacji z innymi ludźmi, jak i popadania w różnego rodzaju nałogi np. alkoholizm. Dobry psychoterapeuta może pomóc w leczeniu depresji, stanów lękowych, a także w dotarciu do nieświadomych emocji, które powodują zarówno dyskomfort psychiczny, jak i objawy psychosomatyczne w postaci bólu głowy lub szybszego bicia serca. Psychoterapeuta w Bielsku świadczący swoje usługi w Centrum Medycznym Medea, doskonale sprawdzi się w obliczu życiowego kryzysu. Zrozumienie faktu, iż potrzebuje się pomocy, nie jest przejawem słabości, a jedynie dbania o samego siebie. Psychoterapia stanowi doskonałe narzędzie, mogące przyczynić się do odzyskania komfortu życia w wielu przypadkach.

Psychoterapeuta to specjalista doskonale przygotowany do leczenia oraz profilaktyki zaburzeń psychicznych, w oparciu o specyficzne techniki i metody psychoterapeutyczne. Z jego pomocy skorzystać mogą między innymi osoby, borykające się z:

  • depresją,
  • zaburzeniami odżywiania,
  • zaburzeniami snu,
  • natręctwem myślowym,
  • syndromem DDA.

Spotkania psychoterapeutyczne mogą odbywać się zarówno w grupach, jak i być przeprowadzane indywidualnie. Rodzaj terapii powinien być dobrany w sposób spersonalizowany dla każdego z pacjentów.

Przebieg spotkania z psychologiem

wizyta u psychterapeuty
Psychoterapeuta – psychoterapia

Pierwsze spotkanie z psychologiem w większości przypadków będzie wstępem do kolejnych wizyt. W tym czasie specjalista będzie chciał w jak największym stopniu poznać swojego pacjenta i zebrać wszystkie niezbędne informacje, które będą potrzebne do postawienia trafnej diagnozy. Szczegółowy wywiad jest niezwykle ważnym elementem, pozwalającym na lepsze zrozumienie natury przeżywanych trudności. Należy jednak pamiętać o tym, że to pacjent decyduje jak bardzo chce się otworzyć. Jeśli niektóre kwestie sprawiają mu początkowo zbyt duży kłopot, psycholog nie będzie naciskał na udzielenie odpowiedzi.

Dobry psycholog w trakcie spotkania powinien potrafić słuchać swojego pacjenta, w jak największym stopniu zrozumieć jego problemy i udzielić pomocy w radzeniu sobie z trudnościami. Taka współpraca ma miejsce niezależnie od natury danego problemu, jego formy i okoliczności. Długość oraz intensywność pracy z psychologiem jest kwestią indywidualną. W niektórych przypadkach pozytywne rezultaty można zaobserwować już po zaledwie kilku spotkaniach. Zdarza się również, że wizyt u psychologa musi być więcej. Doświadczenia i zachowania poszczególnych osób, każdorazowo będą się od siebie różnić.

Rodzaje psychoterapii

Wizyta u psychoterapeuty może mieć odmienny charakter, co uwarunkowane jest głównie rodzajem trudności, z którymi spotkał się pacjent. Wyróżnia się między innymi terapię psychoanalityczną, której celem jest pomoc w odkrywaniu i zrozumieniu nieświadomych uczuć, myśli oraz konfliktów. Najczęściej opiera się to na indywidualnych spotkaniach oraz rozmowach z psychoterapeutą, w trakcie których sięga się do wydarzeń z dzieciństwa i relacji z ważnymi osobami. 

Stosowana jest również terapia psychodynamiczna. W trakcie jej trwania, specjalista zwraca uwagę nie tylko na to co mówi pacjent, ale również na mimikę oraz sposób jego zachowania. Rozwiązanie doskonale sprawdza się przy dużej liczbie zaburzeń psychicznych, zaburzeniach nastroju, odżywiania i osobowości. 

Bardzo popularna jest terapia poznawczo-behawioralna, pomagająca w diagnozie zachowań, które utrudniają pacjentowi jego codzienne funkcjonowanie. Sprawdza się w leczeniu depresji i lęków. Terapeuta uczy pacjenta konkretnych procedur, które sam może wdrażać w życie. Wykorzystywana jest także terapia humanistyczna, w której terapeuta pełni dla pacjenta rolę doradcy. To skuteczny sposób na leczenie takich problemów, jak depresja, nerwice, stany lękowe. Psychoterapia humanistyczna pomaga również radzić sobie z trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa.

Coaching – rozwój osobisty i wzrost jakości życia

Coaching pozwala na efektywniejsze wykorzystanie swojej psychiki. Zadaniem coacha, staje się zachęcenie do działania i zmotywowanie do podejmowania nowych wyzwań. W rezultacie zdecydowanie łatwiej pokonać pewne bariery, które stoją na drodze do osiągnięcia celu. 

Coaching skierowany jest głównie do tych osób, które czują potrzebę ulepszenia swojego nastawienia do życia, pracy lub relacji z rodziną. Tego rodzaju spotkania sprawdzą się w przypadku wszystkich, poszukujących wewnętrznej motywacji lub odwagi w dążeniu do sukcesu. To również dobre rozwiązanie dla osób, którym brakuje odpowiedniej dawki wiary w siebie. Praca z coachem zalecana jest jako uzupełnienie psychoterapii. Po zażegnaniu wcześniejszych problemów natury psychologicznej, przyda się bowiem dodatkowe wzmocnienie oraz wypracowanie właściwych postaw i wzorców.

Szeroki zakres sesji coachingowych, takich jak na przykład rodzicielskie lub zawodowe, dostępny jest w Gabinecie Psychologii i Psychoterapii Centrum Medycznego Medea.

Psycholog i psychoterapeuta w Bielsku

Gabinet Psychologii i Psychoterapii w Bielsku w Centrum Medycznym Medea, to miejsce, gdzie skorzystać można z konsultacji psychologicznych z doświadczonym specjalistą. W trudnych i traumatycznych sytuacjach, istnieje również możliwość wykorzystania specyficznej formy pomocy psychologicznej, którą stanowi interwencja kryzysowa. Jej celem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, a także wskazanie pacjentowi możliwości pomocy.

Spotkania indywidualne i grupowe odbywają się w wyjątkowej atmosferze, gwarantującej poczucie bezpieczeństwa, komfortu i pełnego zrozumienia. W rezultacie liczyć można na doskonałe efekty terapeutyczne. Warto zadbać o swoje zdrowie psychiczne z najlepszymi specjalistami.

Udostępnij