Rehabilitacja – dla kogo?

rehabilitacja

Rehabilitacja – dla kogo?

Rehabilitacja potrzebna jest z różnych przyczyn. Może być wymagana po przejściu wypadku lub przebytej operacji albo być wynikiem rozwijających się chorób, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Na rehabilitacje uczęszczają także kobiety w ciąży, które chcą zmniejszyć ból stawów, czy obrzęki kończyn. 

Rehabilitacja – trochę historii

Wbrew pozorom rehabilitacja nie jest nową dziedziną. Jej pozytywne skutki znano już w Chinach w 1 200 r. p.n.e. Chińczycy stosowali różnego rodzaju ćwiczenia, masaże, a nawet akupunkturę, które miały pomóc w powrocie do zdrowia. W Europie w 1569 roku została wydana książka, w której G. Mercuriale wymienia m.in. ćwiczenia lekarskie, które dziś uznajemy właśnie za rehabilitację. Na rehabilitacje najczęściej dostaje się skierowanie od lekarza prowadzącego, szczególnie jeżeli jesteśmy po wypadku lub ma być ona częścią leczenia. Jednak w przypadku bólów kręgosłupa, spowodowanych pracą czy zwyrodnieniami także możemy się postarać o skierowanie lub zarejestrować się prywatnie.

Na co pomaga rehabilitacja?

Rehabilitacja jest niezbędna, jeżeli ból lub ograniczenie ruchu przeszkadzają nam w normalnym, codziennym życiu. Niestety, bardzo często zgłaszamy się do lekarzy dopiero wtedy, gdy przestają pomagać leki przeciwbólowe, które kupujemy bez recepty. Jest to jednak działanie bardzo późne i często przez to proces rehabilitacji jest zdecydowanie dłuższy.
Do centrum rehabilitacji powinniśmy się zgłosić, gdy dokuczają nam:

Bóle kręgosłupa
, często spowodowane trybem naszej pracy. Obecnie większość naszego życia spędzamy na siedząco już od najmłodszych lat, gdy cały dzień siedzimy w szkole, płynnie przechodząc w siedzący tryb życia w pracy, a w czasie wolnym nie uprawiamy żadnej aktywności sportowej. Słabnące mięśnie pleców nie są w stanie utrzymać naszej prawidłowej sylwetki, przez co pojawiają się różnego rodzaju skrzywienia i zwyrodnienia kręgosłupa, które z czasem zaczynają regularnie boleć.
Problem z kręgosłupem nie objawia się tylko poprzez bóle pleców. Możemy odczuwać także drętwienie kończyn, ból głowy i szyi. Rehabilitacja ma na celu zredukowanie bólu kręgosłupa do minimum lub całkowite go wyeliminowanie (w zależności od dolegliwości pacjenta). Rehabilitacja może dotyczyć także profilaktyki lub przywracania do zdrowia po operacji.

Rehabilitacja neurologiczna, która jest niezbędna po przejściach takich jak udar mózgu, niedowład części ciała, urazy kręgosłupa, choroby neurologiczne, zanik mięśni, czy stwardnienie rozsiane. Taka rehabilitacja ma na celu przywrócenie zakresu ruchu, jaki mieliśmy np. przed udarem lub spowolnienie rozwoju choroby, jak w przypadku stwardnienia rozsianego.
Niestety coraz szybszy i stresujący tryb życia, a także wzrost zanieczyszczeń, sprzyjają rozwojowi chorób neurologicznych, które zaczynają dotykać coraz więcej ludzi i to w coraz młodszym wieku.

Rehabilitacja ortopedyczna, przeznaczona jest dla osób po złamaniach kości, uszkodzeniach kręgosłupa oraz zapaleniu stawów. Po takich urazach niezbędny jest czas rekonwalescencji i powrotu do pełnej sprawności ruchowej. W zależności od rodzaju uszkodzeń taka rehabilitacja może być krótka lub ciągnąć się latami, jest jednak niezbędna, jeżeli chcemy w pełni odzyskać naszą sprawność ruchową.

Rehabilitacja dla kobiet w ciąży i po porodzie. Sam proces ciąży u każdej kobiety wygląda inaczej, część z nich ma to szczęście, że przechodzi go bez problemu. Inne jednak cierpią na mocne bóle kręgosłupa, puchnięcie kończyn, czy mocne bóle ramion. Rehabilitacja pozwala zmniejszyć ból, a także lepiej radzić sobie całemu organizmowi z niełatwym zadaniem, jakim jest zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju dziecka. Finalnie pomaga także przygotować ciało kobiety do porodu.
Zalecana jest także rehabilitacja poporodowa. Akcja porodowa jest bowiem ogromnym wysiłkiem, po którym organizm potrzebuje czasu, by wrócić do siebie.
Rehabilitacja dla osób nietrzymających moczu. Może to być zaskoczenie, jednak nietrzymanie moczu jest dużym problemem w społeczeństwie, zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn z przerostem prostaty. Tak bardzo, jak jest to wstydliwa przypadłość, tak równie często jest ignorowana i nieleczona.
Nietrzymanie moczu można jednak leczyć. Zarówno farmakologicznie, jak i w niektórych przypadkach operacyjnie, ale także poprzez odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne. Najczęściej polega ona na odpowiednim ćwiczeniu mięśni, odpowiadających za trzymanie moczu, poprzez fizjoterapię INDIBA.

Rehabilitacja dla sportowców

Osobną gałęzią rehabilitacji, jest rehabilitacja sportowców, która ma na celu przywrócenie im pełnej sprawności i powrót do dyscypliny sportowej. Stosowana w tym przypadku jest diagnostyka funkcjonalna FMS wg Gray–Cooka, która obejmuje przygotowanie odpowiedniego planu treningowego.
Sportowcy często korzystają również z Treningu medycznego i Funkcjonalnego Treningu Medycznego oraz Treningu personalnego.

Poszukujesz dobrego centrum rehabilitacyjnego? Rehabilitacja Czechowice-Dziedzice to oferta zarówno dla pacjentów po urazach, z objawami chorób, dla kobiet w ciąży, jak i sportowców wyczynowych, którzy doznali kontuzji.

Udostępnij