Kardiolog zajmuje się konkretną częścią naszego układu krwionośnego: sercowo-naczyniowego. Kardiologia swój rozkwit przeżyła w latach XX i jednym z pionierów przeprowadzających pierwszą w Polsce operację przeszczepu serca był profesor Zbigniew Religa. Wady serca są bardzo dokuczliwe – potrafią wyłączyć nas z aktywności fizycznej, objawiać się w przypadku dużego stresu. Część z chorób serca bierze się z niewłaściwej diety. Co istotne, nieleczone choroby serca są śmiertelnym zagrożeniem, ponieważ to serce odpowiada za prawidłowe dotlenienie wszystkich organów w naszym ciele, w tym i mózgu.
Co diagnozuje kardiolog?
Czym dokładnie zajmuje się kardiolog, skoro choroby układu krwionośnego diagnozuje i leczy także chirurg naczyniowy? Wbrew pozorom, te dwie dziedziny się ze sobą nie łączą, a lekarze tych specjalności nie mogą działać wymiennie. Specjalnością kardiologa są:
- Diagnostyka chorób serca i układu krwionośnego, w celu wykrycia nabytych lub wrodzonych wad, oraz leczenia chorób takich jak: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zapalenie mięśnia sercowego, zawał, arytmia (zaburzenie pracy serca), hipercholesterolemia,
- Badania z zakres kardiologii inwazyjnej i nieinwazyjnej
- Opieka medyczna
- Wprowadzenie odpowiedniego leczenia
- Może prowadzić nadzór nad rehabilitacją osób z problemami kardiologicznymi
Ponieważ każda przypadłość jest inna, a każdy pacjent ma swoje indywidualne potrzeby, kardiolodzy często także konsultują się z lekarzami z innych dziedzin. Dzięki temu mogą wprowadzić odpowiednie techniki leczenia, które indywidualnie dostosowane, przyniosą jak najlepsze rezultaty.
Metody leczenia w kardiochirurgii
W celu postawienia odpowiedniej diagnozy, kardiolodzy stosują kilka sprawdzonych metod. Jedną z najbardziej znanych jest Echo Serca, które poprzez wykorzystanie fal dźwiękowych, przedstawia poszczególne części serca oraz sposób ich funkcjonowania. Kardiolog może dzięki niemu ocenić prawidłowość kurczenia się mięśnia sercowego (czyli bicia serca), które podczas niedotlenienia zachowuje się zupełnie inaczej, niż serce zdrowe.
Inną równie popularną metodą jest EKG, czyli elektrokardiografia serca. Występuje ono w dwóch wersjach: EKG spoczynkowe i EKG wysiłkowe. Jak sama nazwa wskazuje, badania te mają na celu sprawdzenie pracy serca w czasie spoczynku (pacjent leży na kozetce bez ruchu) i w trakcie uprawiania wysiłku sportowego (pacjent pod okiem lekarza wykonuje ćwiczenia fizyczne na specjalnej maszynie). Przy EKG wysiłkowym, oprócz reakcji serca na wysiłek fizyczny, można ocenić także stan wydolności fizycznej oraz wysokość ciśnienia.
EKG a Echo Serca
Czym EKG różni się od Echa Serca? EKG nie pokazuje obrazu serca, monitoruje tylko jego pracę. Ocenia się to czy serce zachowuje się tak, jak powinno, jednak nie widać, co się w nim dzieje i co wpływa na ewentualne zakłócenia.
Jednak nie wszystkie wady i zaburzenia da się sprawdzić podczas powyższych badań. Zakłócenia pracy układu krążenia mogą występować np. tylko podczas silnego stresu lub charakteryzować się znaczącymi różnicami podczas mierzenia ciśnienia. W takich przypadkach stosuje się tzn. całodobowy Holter – ciśnieniowy lub EKG, w zależności od tego, czy badamy ciśnienie tętnicze, czy serce. Takie badanie trwa 24 godziny i pacjent nosi na sobie specjalne urządzenie, które towarzyszy mu podczas normalnego dnia pracy i snu. Pozwala to sprawdzenie zachodzących zmian w układzie krążenia podczas codziennych zwykłych czynności i określenie, co jest przyczyną jego nieprawidłowej pracy.
Kto powinien zgłosić się do kardiologa?
Dla osób po 40 roku życia wskazane są regularne wizyty kontrolne przeprowadzane się raz do roku. Jest to zalecane, ponieważ wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zawałów oraz chorób układu sercowego. Niestety szybkość życia i narażenie na ciągły stres sprawiają, że do gabinetów kardiologicznych zgłaszają się coraz młodsi pacjenci. Dlatego, jeśli zauważamy u siebie niepokojące objawy, natychmiast powinniśmy się zgłosić na kontrolę. Na co zwrócić uwagę? Wyczuwalne tymczasowe zaburzenia rytmu serca, wysokie ciśnienie tętnicze, bóle w klatce piersiowej, często pojawiające się uczucia duszności, ogromne zmęczenie nawet podczas niewielkiego wysiłku, obrzęki na nogach, a nawet zbyt długi powrót do zdrowia po przebytej grypie. Ważne: nawet jeden z powyższych objawów może oznaczać problemy z sercem. Jeżeli chcesz przebadać się u sprawdzonego lekarza, odwiedź kardiologa w Bielsku-Białej. Odbędziesz tam nie tylko konsultację lekarską, ale i skorzystasz ze wszystkich wyżej wymienionych badań.