Jakimi schorzeniami zajmuje się chirurg naczyniowy?

chirurg naczyniowy

Jakimi schorzeniami zajmuje się chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy zajmuje się badaniem i leczeniem naszego układu krwionośnego. Od jego prawidłowego funkcjonowania zależy kondycja całego naszego organizmu, ponieważ zakłócony przepływ krwi może prowadzić do niebezpiecznych chorób i powikłań. Co ciekawe, o tym, jak ważny jest układ krwionośny, ludzie wiedzieli już w starożytności – pomimo że nie posiadali tak rozległej wiedzy, jaką ma współczesny lekarz, ani tym bardziej potrzebnego sprzętu. Informacje na temat chorób kończyn dolnych obejmujących żylaki, tętniaki, a nawet opis badania tętna obwodowego odkryto w Egipcie. Spisane były na papirusie Ebersa, który datowany jest na 1500 r.p.n.e.! Podobne opracowania znaleziono w starożytnych pismach w Grecji i Indiach. Od tego czasu, chirurgia naczyniowa mocno się rozwinęła. Lekarze nie tylko rozpoznali o wiele więcej chorób związanych z układem krwionośnym, ale także wynaleźli skuteczne metody ich leczenia. Chirurg naczyniowy nie zajmuje się jednak schorzeniami zaliczającymi się do kardiochirurgii oraz neurochirurgii. Z czym więc możemy się do niego zgłosić?

Kim jest chirurg naczyniowy?

Chirurg naczyniowy zajmuje się badaniem tętnic, żył i naczyń limfatycznych. Lekarze o tej specjalizacji zajmują się przede wszystkim udrażnianiem żył, które prowadzą do miażdżycy, ale nie tylko. Również zbytnie rozszerzenie się naczyń krwionośnych jest dla naszego organizmu niezdrowe, a to właśnie ta przypadłość powoduje żylaki. Chirurg naczyniowy może wykorzystywać podczas badania pomiar ciśnienia, USG Dopplera (badanie ultrasonograficzne żył), a razie konieczności przeprowadzić także kontrolę per rectum. Współczesna wiedza medyczna oraz technologia pozwalają także na stosowanie metod nieinwazyjnych. Chirurdzy naczyniowi leczą zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Z jakimi objawami zgłaszać się do chirurga naczyniowego?

Do chirurga naczyniowego powinniśmy się zgłosić, gdy zauważymy u siebie któryś z objawów: ból kończyn górnych w okolicach barku, przewlekłe bóle kończyn dolnych (szczególnie w rejonie podudzia), sine przebarwienia kończyn, opuchliznę dłoni lub stóp, ból zamostkowy, duszności. Nie są to jednak wszystkie możliwe objawy. Wizyta u lekarza naczyniowego powinna się odbyć także w przypadkach takich jak: uczucie „ciężkich nóg”, skurcze kończyn, żylaki, pajączki na nogach, regularnie powracające uczucie mrowienia, a nawet z kłopotami z utrzymaniem równowagi, zawrotami głowy i częstym szumem w uszach. Każdy z tych objawów może sugerować inny problem z układem krążenia.

Jakie choroby leczy chirurg naczyniowy?

Lekarz zajmujący się układem krwionośnym diagnozuje oraz leczy m.in.:

Miażdżycę zarostową tętnic
– charakteryzuje się bladością, wyziębieniem organizmu, skurczami kończyn, pieczeniem nóg, opuchlizną.

Chorobę żylakową – typowe objawy to: widoczne na skórze poskręcane sine/błękitne żyły (najczęściej znajdujące się na nogach: z tyłu łydki i wewnętrznej stronie ud), trudne do opisania i mocne uczucie dyskomfortu, ból kończyn dolnych, uczucie ciężkich nóg oraz pojawiający się wieczorami obrzęk (lub po długotrwałym staniu). Na chorobę żylaków szczególnie narażone są kobiety.

Przewlekłą niewydolnością żylną – jej objawy to obrzęk kończyn, występujące owrzodzenia, a nawet rany na podudziu, skurcze, bóle goleni, w późniejszych fazach stwardnienie skóry i brunatne przebarwienia.

Choroby tętnic obwodowych – występujące objawy: zimne nogi i dłonie, mrowienie kończyn, trudno gojące się rany, blada skóra, a u mężczyzn zaburzenie erekcji. Podatne na te choroby są przede wszystkim osoby cierpiące na otyłość, palacze, cukrzycy, osoby z nadciśnieniem tętniczym czy chorzy na przewlekłą niewydolność nerek. Osoby te powinny się regularnie badać, ponieważ są w grupie szczególnie narażonej na ryzyko.

Do chirurga naczyniowego powinni się zgłosić także chorzy na cukrzycę, ponieważ zajmuje się on powikłaniami naczyniowymi cukrzycy. Jeżeli opis powyższych objawów cię zaniepokoił lub chcesz przepadać się profilaktycznie, polecamy wizytę w naszej placówce, gdzie przyjmuje chirurg naczyniowy w Bielsku-Białej.

Sposoby leczenia chorób naczyniowych

Obecnie stosowane metody leczenia mają różnych stopień inwazyjności. Mogą być to po prostu zastrzyki (np. w przypadku wcześnie wykrytych żylaków), jak również zabiegi z miejscowym znieczuleniem, dzięki zastosowaniu techniki wewnątrznaczyniowej. Chirurdzy wykonują także klasyczne operacje ze znieczuleniem ogólnym. To, jaki sposób leczenia podejmuje lekarz, zależy od rodzaju choroby i jej zaawansowania. Duże znaczenie ma także ogólny stan zdrowotny osoby cierpiącej na chorobę naczyniową.

Udostępnij