Na co zwrócić uwagę wybierając centrum medyczne?

Kolejki do specjalistów w ramach państwowej opieki zdrowotnej są tak duże, że coraz częściej decydujemy się korzystać z usług prywatnych centrów medycznych. Na co zwrócić uwagę, by wybór centrum medycznego dla siebie i swojej rodziny okazał się trafny ?

Wybór centrum medycznego – lokalizacja

Przeciętnie do lekarza udajemy się kilka razy w roku, nie tylko w razie problemów ze zdrowiem, ale także by wykonać profilaktyczne badania, pojawić się na wizycie kontrolnej (np. u okulisty lub ginekologa) czy skonsultować się ze specjalistą leczącym schorzenia przewlekłe. Z racji tego warto wybrać placówkę znajdującą się w pobliżu swojego miejsca zamieszkania. Dojazdy są uciążliwe, a na stanie w korkach lepiej nie tracić cennego czasu.

Ceny

Do sprawy trzeba podejść rozsądnie. Nie ma sensu przepłacać, bo najdroższa usługa wcale nie musi oznaczać najlepszej. Nie należy też popadać w skrajność i decydować się na miejsce z najniższymi cenami, gdyż te mogą wskazywać na niedostatki w jakości obsługi. Najlepiej wyselekcjonować kilka ofert, porównać stawki i wybrać propozycję ze średniego pułapu cenowego. Oczywiście wybór powinien być podyktowany możliwościami finansowymi. Jeżeli jednak kwoty nie różnią się zbyt mocno, warto dopłacić i zapewnić sobie wyższy standard opieki.

Wachlarz usług

Każde centrum medyczne w Bielsku, Katowicach, Krakowie czy innym mieście realizuje własny pakiet usług. Zorientuj się, na jaki zakres opieki możesz liczyć w wybranej placówce, a później wybierz miejsce maksymalnie dopasowane do twoich potrzeb. Weź pod uwagę, jakich lekarzy odwiedzasz najczęściej, jakie schorzenia przewlekłe leczysz, czy uprawiasz sporty sprzyjające kontuzjom itp. Jeśli masz dzieci, sprawdź, czy w placówce przyjmuje pediatra. Oczywiście najlepiej wybrać przychodnię z jak największą ilością specjalistów z różnych dziedzin i tym samym zapewnić sobie dostęp do kompleksowej obsługi w jednym miejscu.

Rodzaj świadczeń

Coraz więcej centrów medycznych podpisuje umowy z NFZ i przyjmuje pacjentów za darmo lub realizuje świadczenia w ramach pakietów ubezpieczeń – wykupienie takiego ubezpieczenia prywatnego uprawnia do nieodpłatnych wizyt. Ale istnieje też sporo placówek, gdzie za konsultację lekarską trzeba zapłacić. Dowiedz się, jaki rodzaj opieki zdrowotnej oferuje wybrana przez ciebie przychodnia.

Terminy

Kolejna kwestia to średni czas oczekiwania na wizytę. Nie warto korzystać z usług placówki, w której terminy przyjęć są bardzo odległe. Przy dużych obłożeniach zrealizowanie konsultacji w trybie pilnym może stać się niemożliwe i zostaniesz zmuszony znaleźć innego specjalistę, u którego najprawdopodobniej zapłacisz za poradę.

Opinie

Zanim zaczniesz korzystać z usług, dowiedz się, jak wybrane przez ciebie centrum medyczne oceniają inni. Poczytaj opinie w internecie, popytaj znajomych o ich doświadczenia z tą placówką. Pamiętaj, że najlepszym wyznacznikiem jakości są rekomendacje zadowolonych klientów, w tym przypadku pacjentów. Możesz też sam przekonać się, na jakim poziomie stoi obsługa – wystarczy, że wybierzesz się na krótką wizytę i sprawdzisz, jak traktuje cię personel. Sama rozmowa z recepcjonistką może wiele „powiedzieć” o podejściu do pacjenta.

Udostępnij