Szczepienie przeciw COVID-19

Zdjęcie przedstawia pielęgniarkę szczepiącą pacjentkę przeciw COVID-19W Centrum Medycznym Medea trwa obecnie szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie mogą zapisywać się już wszystkie osoby, które ukończyły 16 rok życia. Aby zarejestrować się na szczepienie, zadzwoń pod specjalny numer:

535 550 105.

 

Co powinieneś wiedzieć o szczepieniu przeciw COVID-19?

Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Rejestracja na szczepienie przeciw COVID-19 odbywa się na podstawie ważnego skierowania, które znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Twoje e-skierowanie jest generowane automatycznie i ważne 90 dni od momentu wystawienia. Nie musisz go drukować, lekarz widzi je w systemie.

W Centrum Medycznym Medea szczepimy preparatami:

AstraZeneca
Janssen (Johnson & Johnson)
Pfizer

Procedury przed szczepieniem

Do szczepienia nie musisz się specjalnie przygotowywać. Podanie szczepionki odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Wcześniej otrzymasz do wypełnienia specjalny kwestionariusz. Możesz go również wydrukować i wypełnić wcześniej:

  1. Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby dorosłej przeciw COVID-19
  2. Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem nastolatka

Nie zapomnij poinformować personelu szczepiącego o swoich chorobach, problemach z obniżoną odpornością bądź krzepnięciem krwi oraz aktualnie przyjmowanych. Zgłoś także, jeśli po innych szczepieniach występowała u Ciebie reakcja alergiczna bądź zaburzenia oddychania albo zemdlałeś kiedyś po zastrzyku.

Jeśli w dniu, na który wyznaczone zostało szczepienie masz ciężką chorobę przebiegającą z gorączką lub ostrą infekcją zadzwoń w celu zmiany terminu. Występowanie łagodnej infekcji i/lub niewielkiej gorączki nie powinno prowadzić do przesunięcia szczepienia.

Jak wygląda szczepienie przeciw COVID-19?

Szczepionka zostanie Ci podana domięśniowo, w mięsień naramienny. W przypadku Janssen (Johnson & Johnson) otrzymasz jedną dawkę szczepionki, a w przypadku szczepionek: AstraZeneca i Pfizer dwie dawki, w odstępie co najmniej 21 dni. Nie ma możliwości, by druga dawka została zastąpiona szczepionką innego producenta niż ta, która została podana w pierwszej dawce. Po podaniu szczepionki zostaniesz pod obserwacją przez co najmniej 15 minut.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Szczepionki chronią osoby zaszczepione przed zakażeniem koronawirusem, zapobiegają hospitalizacji oraz zgonom. Pełna ochrona występuje po ok. 7-12 dniach od podania drugiej dawki w przypadku szczepionek dwudawkowych oraz po ok. 14 dniach od podania jednej dawki w przypadku Janssen. Szczepienie nie jest obowiązkowe, jednak im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed COVID-19 będzie skuteczniejsza.

Więcej informacji na stronie rządowej: szczepimysie