Szczepienia przeciw chorobom odkleszczowym

Szczepienia przeciw chorobom odkleszczowym - kleszcze są także w mieście

Ze względu na łagodne zimy i wilgotne lata sezon na kleszcze w Polsce trwa obecnie cały rok. Ich największą aktywność odnotowujemy od maja do października.

Obostrzenia spowodowane koronawirusem wywołały pewne zmiany w przyrodzie. Przez dłuższy czas nie mieliśmy wstępu do lasów i mniej wychodziliśmy z domu. Ośmielone leśne zwierzęta podchodziły bliżej miast, a z nimi wędrowały również kleszcze. Obecnie więc możemy je spotkać nie tylko w lesie, ale również w parkach i na miejskich terenach zielonych.

Bolerioza a kleszczowe zapalenie mózgu

Te niepozorne pajęczaki są roznosicielami boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu. To dwie niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka choroby. Na boleriozę nie ma szczepionki, ale potrafimy ją już leczyć. Natomiast na kleszczowe zapalenie mózgu nie mamy obecnie lekarstwa. Dla osoby zakażonej może się ono skończyć obniżeniem zdolności intelektualnych - zaburzeniami świadomości, problemami z koncentracją, czy utratą umiejętności liczenia lub czytania. Może również prowadzić do niedowładu kończyn lub porażenia nerwów, a w skrajnych przypadkach również do śmierci.

Pamiętajmy:

  • Nie da się łatwo uchronić przed ukąszeniami kleszczy i nie da się przewidzieć czy dany kleszcz przenosi wirusa kleszczowego zapalenia mózgu.
  • Szczepienie jest obecnie jedynym skutecznym sposobem uchronienia się przed tą ciężką chorobą i jej powikłaniami,
  • Żeby utrzymać ochronę przed zakażeniem konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia pierwotnego oraz dawkę przypominającą co 3-5 lat.

Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu

W Centrum Medycznym Medea prowadzimy szczepienia przeciw chorobom odkleszczowym szczepionką FSME-IMMUN w cenie 125,00 zł za dawkę oraz FSME-IMMUN JUNIOR w cenie 125,00 zł za dawkę.

Umów się na szczepienie

Szczepienia na choroby odkleszczowe chronią przed skutkami ukąszenia kleszcza