lekarz rodzinny

Na co zwrócić uwagę wybierając lekarza rodzinnego?

Każda ubezpieczona osoba ma prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej lekarza rodzinnego realizowanej w ramach NFZ. Co więcej, każdy może zdecydować, z opieki którego specjalisty chce korzystać. Lekarz rodzinny – jak go wybrać i jakich formalności z tym związanych należy dopełnić?

Kim jest lekarz rodzinny?

Lekarz rodzinny to internista lub pediatra, do którego zgłaszamy się w pierwszej kolejności w razie problemów zdrowotnych. Z tego względu określany jest też mianem lekarza pierwszego kontaktu, który w razie potrzeby kieruje pacjenta na dalszą diagnostykę do specjalisty. Dzięki podpisanej umowie z NFZ lekarz rodzinny zapewnia darmową opiekę lekarską każdemu pacjentowi, który zdeklaruje się korzystać z jego usług.

Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) pracują nie tylko w publicznych ośrodkach zdrowia, ale też w prywatnych centrach medycznych. W Medea Centrum Medyczne także przyjmuje lekarz pediatra. W Bielsku, gdzie mieści się nasza placówka, poradnia czynna jest od 8.00 do 18.00. Na wizytę można umówić się telefonicznie lub online.

Na co zwrócić uwagę wybierając lekarza rodzinnego?

Lekarz rodzinny to osoba, do której zwracamy się najpierw, gdy pojawiają się pierwsze symptomy choroby lub konieczna jest natychmiastowa pomoc w uciążliwych dolegliwościach. Z tego względu jego wyboru nie należy pozostawiać przypadkowi, tylko przed podjęciem decyzji sprawdzić kilka poniższych kwestii.

Lokalizacja

Wybierz lekarza, który przyjmuje w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. Oczywiście nie musi mieć gabinetu w miejscowości, w której mieszkasz, ale dobrze też, żeby nie trzeba było do niego jechać ponad 100 km. W nagłych przypadkach szybka konsultacja lekarska może skrócić rekonwalescencję, spowolnić rozwój infekcji lub obniżyć ryzyko trwałej utraty zdrowia. Poza tym nie warto marnować czasu na dojazdy czy stanie w korkach – to się nie opłaca!

Godziny przyjęć

Im dłuższe godziny przyjęć, tym mniejsze kolejki. W przypadku 2-, 3-godzinnej pracy gabinetu (dodatkowo bez konieczności rejestracji) wielu pacjentów przychodzi o jednej porze, by zarezerwować sobie miejsce. Gdy gabinet czynny jest przez cały dzień, takie sytuacje należą do rzadkości, a już tym bardziej, jeśli wcześniej trzeba umówić termin wizyty.

Współpraca z laboratorium

Ważne, żeby wybrana przez ciebie przychodnia miała punkt pobrań badań laboratoryjnych. Dzięki temu wszystko załatwisz na miejscu i nie będziesz musiał szukać placówki, która się tym zajmuje.

Rezerwacja terminu online

Jeśli nie lubisz stać w kolejkach, zdecyduj się na przychodnię umożliwiającą wygodną rezerwację terminu wizyty przez internet albo przez telefon. Tym sposobem zaoszczędzisz sporo czasu.

Dostęp do innych specjalistów

Najlepiej, żeby w wybranej przez ciebie przychodni lub centrum medycznym funkcjonały poradnie specjalistyczne. Nieraz, by rozpoznać schorzenie, potrzeba szerszego spojrzenia na problem, dokładniejszej diagnostyki i konsultacji medycznej z innymi lekarzami. W razie poważniejszych kłopotów zdrowotnych lub chorób przewlekłych lekarz POZ kieruje pacjenta do specjalisty, bo tylko on jest w stanie dobrać optymalną metodę leczenia. Z tego względu warto wybrać placówkę zdrowotną, gdzie przyjmują fachowcy z innych dziedzin. Wtedy od razu skorzystasz z porady wybranego z nich.

Wybór lekarza rodzinnego a formalności

Wybór lekarza rodzinnego jest bardzo prosty – sprowadza się do dostarczenia wypełnionej deklaracji do Narodowego Funduszu Zdrowia. W formularzu należy podać dane wybranego lekarza, pielęgniarki POZ oraz położnej (dotyczy kobiet). Dokument można pobrać ze strony NFZ i złożyć go przez internet. Niemniej coraz więcej przychodni ułatwia życie pacjentom i bierze na siebie część formalności. Pacjent na miejscu wypełnia druk i zostawia go w przychodni, a ta później przekazuje go do NFZ.

Udostępnij