ginekolog, ciąża

W jakich sytuacjach konieczna jest wizyta u ginekologa?

Profilaktyczne wizyty u ginekologa to konieczność. Każda kobieta bez względu na wiek powinna regularnie wykonywać cytologię i raz do roku zgłaszać się do lekarza na badanie ginekologiczne oraz USG, by zyskać pewność, że narząd rodny jest w pełni zdrowy. Niemniej jednak są pewne sytuacje, które wymagają ponadprogramowej wizyty u specjalisty. Kiedy i z jakimi objawami się do niego zgłosić?

Zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą

Na wizytę do ginekologa warto umówić się w celu dobrania optymalnej metody antykoncepcji. Przed nieplanowaną ciążą można chronić się na wiele sposobów, m.in. stosując dwuskładnikowe tabletki, decydując się na zastrzyk z progesteronem lub zakładając wkładkę wewnątrzmaciczną. To, którą z metod zastosować, warto skonsultować ze specjalistą dysponującym wiedzą na temat skuteczności i ewentualnych skutków ubocznych każdej z nich.

Ciąża

Przy staraniach o dziecko spóźniająca się miesiączka (2-4 tygodnie) jest wskazaniem do pojawienia się u ginekologa, aby potwierdzić ciążę, sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo, a zarodek zagnieździł się wewnątrz macicy. Uzyskanie dwóch kresek na teście ciążowym także powinno do tego skłonić.

Problemy z zajściem w ciążę

Diagnostykę w kierunku niepłodności przeprowadza się po roku starań o ciążę (starania o ciążę to regularne stosunki co 2-3 dni przez cały cykl). Jeśli po tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia, należy odwiedzić specjalistę, by ustalić podłoże problemu. Jeśli szukasz ginekologa w Bielsku, który udzieli ci kompleksowej pomocy w tym zakresie, zapraszamy do naszego centrum medycznego!

Bolesne lub odbiegające od normy miesiączki

Bóle brzucha często towarzyszą miesiączce. Jednak te, które stają się nie do zniesienia lub nie mijają po zażyciu leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, wymagają konsultacji lekarskiej, bo mogą świadczyć m.in. o rozwijającej się endometriozie lub zapaleniu przydatków. Identycznie wygląda sprawa ze skąpymi, zbyt obfitymi, długotrwałymi lub nieregularnymi miesiączkami. Wspomniane odstępstwa od normy mogą wskazywać na poważne schorzenia macicy lub zaburzenia hormonalne.

Plamienia lub krwawienia niezwiązane z cyklem

Każde krwawienie lub plamienie poza miesiączką powinno zostać skonsultowane z ginekologiem, by wykluczyć poważne choroby, w tym postępujące niemal bezobjawowo nowotwory macicy. U niektórych kobiet dochodzi do tzw. plamienia okołoowulacyjnego w połowie cyklu, aczkolwiek należy ono do rzadkości.

Świąd, pieczenie, upławy

Świąd, pieczenie i upławy (żółtozielone, gęste, pieniste, brązowe, podbarwione krwią) zwykle oznaczają infekcje bateryjne, grzybicze lub wirusowe. Czasem świadczą o alergii lub zanikowym zapaleniu pochwy występującym u pań w okresie przekwitania. W żadnym wypadku problemu nie należy próbować usunąć na własną rękę, tylko zgłosić się do ginekologa, który zdiagnozuje schorzenie i zaordynuje odpowiednie leki, probiotyki lub preparaty z kwasem mlekowym.

Zmiany w obrębie sromu

Wszelkie rany, brodawki i krostki, które utrzymują się przez kilka dni, zaogniają się lub powiększają, trzeba pokazać specjaliście. Do ginekologa należy wybrać się także w przypadku opuchlizny lub bolesności jednej albo obu warg sromowych – to symptomy, które często objawiają ropnie bądź torbiel gruczołu Bartholina.

Bóle podbrzusza i bolesne stosunki

Utrzymujące się przez kilka dni bóle podbrzusza bez wyraźnej przyczyny mogą zwiastować poważne schorzenia np. torbiel na jajniku. W razie ich wystąpienia warto zjawić się w gabinecie ginekologicznym, by wykluczyć lub potwierdzić problem. Bolesne stosunki także wymagają diagnostyki, bo mogą wskazywać na nowotwory, endometriozę czy anatomiczne wady pochwy.

Udostępnij