Wady postawy w przypadku dzieci występują bardzo często, z tego też powodu stały się powszechnym problemem społecznym. Warto zwrócić uwagę na niepokojące sygnały, ponieważ tego typu problemy mogą skutkować przykrymi konsekwencjami w dorosłym życiu. Zaniepokoić mogą nas przede wszystkim tendencje do przyjmowania niewłaściwej postawy, trudności w pokonywaniu schodów lub krawężników, potykanie się podczas chodu lub też unikanie aktywności fizycznej. Oczywiście najlepiej zapobiegać wadą postawy, jednak w niektórych sytuacjach niezbędne okazuje się podjęcie stosownego leczenia, aby zapobiec ich dalszemu rozwojowi. W takim przypadku może pomóc ortopeda. Zaleca się korzystać ze sprawdzonych placówek, które oferują wysoki poziom opieki i dają szansę na osiągnięcie dobrych efektów zastosowanej terapii. Rehabilitacja w Bielsku okazuje się znakomitym wyborem w przypadku korygowania najczęstszych wad postawy u dzieci.
Najczęstsze wady postawy u dzieci
Dzieci niezwykle często borykają się z różnego rodzaju wadami postawy, które w głównej mierze dotykają kręgosłupa, kolan oraz stóp. Powody takiego stanu rzeczy mogą być odmienne, wynikają między innymi z braku aktywności fizycznej oraz otyłości. Do jednych z najczęściej występujących wad postawy należą:
-
plecy okrągłe,
-
skolioza,
-
płaskostopie,
-
koślawość.
Problem z okrągłymi plecami pojawia się zwykle w wyniku długotrwałego przebywania przed komputerem w wymuszonej pozycji. Garbienie się wiąże się wówczas z pogłębieniem kifozy piersiowej. Osoby dotknięte tym problemem charakteryzują się głównie pochyloną głową oraz wysuniętymi barkami. Klatka piersiowa jest natomiast przykurczona. W rezultacie dzieci mogą uskarżać się nie tylko na bóle pleców, ale również mieć trudności z oddychaniem.
Skolioza jest bocznym schorzeniem kręgosłupa. Cechą charakterystyczną są w tym przypadku pojawiające się asymetrie ciała, które są zauważalne podczas obserwowania dziecka z przodu oraz z tyłu. Skolioza może być zarówno defektem wrodzonym, jak i nabytym. Niezależnie od tego trzeba pamiętać o konieczności podjęcia odpowiedniej terapii. Może bowiem stać się ona przyczyną sporej deformacji sylwetki dziecka. Skuteczną pomoc oferuje między innymi ośrodek zdrowia Mazańcowice.
Jeśli natomiast mowa o kończynach dolnych, pojawić może się problem z płaskostopiem. Cechuje się ono obniżeniem łuku przyśrodkowego stopy, przez co staje się ona spłaszczona i właściwie w całości przylega do podłoża. Płaskostopie bywa rezultatem dużych obciążeń statycznych i dynamicznych. Może być również konsekwencją nieodpowiednio dobranego obuwia lub nadwagi.
Kończyn dolnych dotyczy koślawość. Przypadłość polega na układaniu przez dziecko nóg w kształt litery X. Powodem takiego stanu rzeczy może być na przykład szybki wzrost. Problem wpływa w negatywny sposób na chód dziecka, który w tym przypadku może stać się niezgrabny, chwiejny, a nawet sprawiający ból. Co ważne, koślawość można wyleczyć tylko w wieku dziecięcym. Ważne zatem, by problemem odpowiednio szybko zajął się wykwalifikowany ortopeda.
Kto leczy wady postawy u dzieci?
W przypadku wad postawy bardzo ważnym elementem jest ich jak najwcześniejsze wykrycie. Dużą rolę odgrywają tu sami rodzice, którzy powinni obserwować swoje dziecko i reagować na wszystkie niepokojące symptomy. Niektóre sytuacje wymagają interwencji ze strony specjalisty. Wadami postawy zajmuje się lekarz ortopeda lub też odpowiedni rehabilitant. Rehabilitacja w Bielsku pozwala na uzyskanie specjalistycznej pomocy i pełnego wsparcia.
Lekarz często zaleca stosowanie specjalistycznego gorsetu ortopedycznego. Poprzez nacisk na kręgosłup, wymuszone jest zachowanie prawidłowej postawy. W skrajnych przypadkach niezbędna może okazać się także interwencja chirurgiczna. Tego rodzaju operacja polega wówczas na wstawieniu metalowej płytki, która przytrzymuje oraz stabilizuje kręgosłup w miejscu jego nienaturalnego wygięcia. Pozwala to na utrzymanie właściwej pozycji.
Wczesne wykrycie wady pozwala jednak w większości przypadków ograniczyć się wyłącznie do zalecenia wykonywania dziecku ćwiczeń korekcyjnych oraz zmiany dotychczasowych nawyków. Ortopeda wskaże jakie ćwiczenia należy wykonywać oraz przekaże ich opis. Może także zaproponować zajęcia z rehabilitantem. Istotnym elementem jest zwiększenie ruchu w celu wzmocnienia swoich mięśni oraz więzadeł, które stabilizują kręgosłup. Rehabilitant może polecić w tym przypadku wskazane dla konkretnego dziecka dyscypliny sportowe.
Jak zapobiegać wadom?
Schorzenia układu kostno-stawowego wynikają w dużej mierze ze złej postawy, która spowodowana jest nieodpowiednimi nawykami u dzieci. Zalicza się do tego krzywe siedzenie lub niewłaściwe dźwiganie szkolnych plecaków. Wady postawy wpływają w negatywny sposób na całościowe funkcjonowanie organizmu dziecka. Warto zatem podjąć kroki, które doprowadzą do ograniczenia rozwoju negatywnych zmian.
Najważniejszym aspektem staje się właśnie dbałość o prawidłową postawę. Dotyczy to nie tylko siedzenia, ale również stania lub zabawy. Do codziennego harmonogramu należy wprowadzić większą dawkę ruchu. Doskonałym rozwiązaniem będzie pływanie, bowiem jest ono najlepszą i najbezpieczniejszą dla kręgosłupa formą zajęć sportowych. Można również namawiać dziecko do regularnych, samodzielnych ćwiczeń. Nie zawsze jest to proste, jednak może przynieść bardzo zadowalające rezultaty. Żeby zwiększyć szansę na osiągnięcie sukcesu w tym zakresie, najlepiej ćwiczyć wraz z dzieckiem. Wspólne spędzanie czasu potraktować można jako formę zabawy, co z pewnością okaże się bardziej zachęcające. Istotną kwestią jest także zachowanie zdrowej i zrównoważonej diety. Musi być ona bogata w wapń oraz witaminę D. W codziennym jadłospisie nie powinno zatem zabraknąć:
-
mleka,
-
białego sera,
-
masła,
-
jogurtów,
-
ryb,
-
warzyw i owoców.
Zdrowa dieta pozwoli uniknąć nadwagi, a to właśnie ona bardzo często bywa przyczyną pojawiania się różnego rodzaju wad postawy. Warto zatem jeść częściej, ale w mniejszych porcjach.
Dziecko powinno posiadać w swoim pokoju odpowiednio dobrane biurko oraz krzesło z możliwością regulacji wysokości. Stopy dziecka w trakcie siedzenia zawsze muszą być stabilnie oparte o podłoże. Również szkolny plecak musi spełniać określone wymogi. Jego tył powinien być usztywniony i szeroki, natomiast szelki regulowane. Plecak musi dobrze przylegać, a w jego wnętrzu znajdować się wyłącznie najpotrzebniejsze przedmioty.
Postawę dziecka należy w regularny sposób kontrolować. Ta odpowiedzialność w głównej mierze spoczywa na rodzicach. Najlepiej robić to poprzez regularne wizyty u specjalisty. Zyskujemy wówczas gwarancję, iż nasze dziecko zostanie w profesjonalny sposób zdiagnozowane, a wszystkie ewentualne nieprawidłowości wykryte na wczesnym etapie.
Ośrodek zdrowia Mazańcowice oferuje w tym zakresie ogromne możliwości. Na pacjentów czeka wykwalifikowany personel, posiadający szeroką wiedzę oraz umiejętności praktyczne. Wysokiej jakości sprzęt, komfort, pełne wsparcie, zrozumienie i indywidualne podejście to cechy, które sprawiają, iż warto z nich skorzystać.