Żylaki kończyn dolnych – profilaktyka, diagnostyka i leczenie

żylaki kończyn

Żylaki kończyn dolnych – profilaktyka, diagnostyka i leczenie

Żylaki kończyn dolnych należą do jednej z najczęstszych chorób układu krwionośnego. Z tą przypadłością borykają się głównie kobiety. Żylaki nóg przejawiają się widocznymi przez powłoki skórne zgrubieniami, wypukłościami oraz przebarwieniami żył. Jednocześnie wywołują one przykre dolegliwości, takie jak ból i pieczenie nóg. Bagatelizowanie takiego stanu rzeczy, może w konsekwencji doprowadzić do zaburzeń w odżywianiu tkanek oraz owrzodzenia podudzi. Warto zatem skorzystać z pomocy specjalistów. Chirurg naczyniowy Bielsku, świadczący usług na terenie placówki Centrum Medycznego Medea, dokona trafnej diagnozy oraz przeprowadzi skuteczne leczenie. W rezultacie odzyskać można zarówno zdrowie, świetny wygląd nóg, jak i doskonałe samopoczucie.

Czym są żylaki?

Żylaki nóg to zmienione chorobowo odcinki żył powierzchownych, które są wyczuwalne pod skórą. Mogą one przybierać różne formy, na przykład sznurów, kłębów lub wrzecion. Żylaki stanowią jeden z najczęściej występujących objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Można podzielić je na:

  • teleangiektazje,
  • żylaki siatkowe,
  • żylaki głównych pni żylnych.

Pajączki naczyniowe, czyli teleangieacje, to poszerzone żyłki, które umieszczone są płytko w skórze. Stanowią one zwykle wyłącznie defekt kosmetyczny, ponieważ nie wywołują dolegliwości bólowych. Z żylakami siatkowymi można spotkać się głównie pod kolanami lub na bocznych powierzchniach łydek oraz ud. Tego rodzaju zmiany również nie wywołują bólu oraz obrzęku. Pojawiające się na kończynach dolnych, żylaki głównych pni żylnych, powodują ból, doprowadzają do powstawania obrzęków i uczucia ciężkości. 

Dlaczego żylaki pojawiają się na nogach?

Pojawienie się tej dolegliwości, może być spowodowane upośledzeniem drożności w powierzchownych naczyniach żylnych, a także jest związane ze wzrostem ciśnienia hydrostatycznego w ich świetle. Powstawaniu żylaków nóg sprzyja przede wszystkim:

  • siedzący tryb życia,
  • nadwaga,
  • ciąża,
  • przebyta terapia hormonalna,
  • podeszły wiek,
  • wysoki wzrost.

Dodatkowo niezależnym i podstawowym czynnikiem, który powoduje powstanie przewlekłej niewydolności żylnej, jest nadciśnienie tętnicze. Może być ono wywołane pojawieniem się takich czynników, jak niewydolność lub zniszczenie zastawek żylnych, niedrożność żył, która powstała w wyniku zakrzepicy lub też ucisk na żyły.

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Zaawansowane żylaki to nie tylko problem związany z estetyką nóg lub dolegliwościami bólowymi. Brak podjęcia odpowiednich kroków, może w konsekwencji prowadzić do pojawienia się przykrych powikłań. Należy więc zwracać uwagę na objawy, które powinny być sygnałem alarmowym skłaniającym do skorzystania z pomocy specjalisty. 

Dolegliwości mogą rozwijać się stopniowo. Żylaki nóg początkowo powodują powstanie obrzmienia kończyn, uczucia ciężkości, drętwienia i mrowienia nóg lub bolesnych skurczów łydek. W późniejszym czasie ból może nasilać się w ciągu dnia. Zaczynają pojawiać się widoczne zmiany. Z początku są one niewielkie i mają postać pajączków. Mogą się jednak rozwinąć i przyjąć postać szerokich i zatokowo poskręcanych naczyń. 

To wyraźny sygnał, iż nogi powinien zobaczyć lekarz. Chirurg naczyniowy z Centrum Medycznego Medea Bielsko, zajmuje się leczeniem tętnic, żył oraz naczyń limfatycznych. Podczas przeprowadzania badania, wykorzystywany jest USG Doppler, czyli badanie ultrasonograficzne żył. Leczenie żylaków nóg, profilaktyka i najwyższej jakości opieka w Centrum Medycznym Medea, świadczone są na najwyższym poziomie. Wysokiej klasy sprzęt medyczny, obsługiwany jest przez profesjonalny, posiadający szeroką wiedzę i duże doświadczenie zawodowe personel. Dzięki temu każdy Pacjent otoczony zostaje najlepszą opieką.

Na czym polega badanie USG Doppler?

żylaki nóg
żylaki kończyn dolnych

USG Doppler pozwala na dokonanie oceny stanu tętnic i żył. To nieinwazyjne badanie diagnostyczne, które wykorzystywane jest przy takich schorzeniach, jak żylaki nóg. W trakcie badania, głowica aparatu dopplerowskiego zostaje przyłożona do ciała Pacjenta, a następnie wysyła ona falę ultradźwiękową. Fala odbija się od cząsteczek krwi i powraca do głowicy. Następnie sygnał przesyłany jest do aparatu ultrasonograficznego, dzięki czemu lekarz otrzymuje wynik w postaci obrazu na monitorze. To całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne badanie, do którego nie trzeba przygotowywać się w szczególny sposób.

USG Doppler tętnic i żył kończyn dolnych oraz górnych, a także tętnic dogłowowych, aorty brzusznej i naczyń miednicy, wykonać można w Centrum Medycznym Medea.

W jaki sposób poradzić sobie z żylakami?

W przypadku wystąpienia problemu jakim są żylaki nóg, leczenie przybierać może różne formy. Leczenie zachowawcze polega na przestrzeganiu określonych zaleceń, a także stosowaniu dedykowanych preparatów w postaci maści i kremów. Pomagają one w zmniejszeniu obrzęku oraz likwidują uczucie ciężkości nóg. Dobrze sprawdza się również noszenie specjalnych podkolanówek, rajstop lub pończoch przeciwżylakowych. Pończochy uciskowe zapobiegają bowiem zaleganiu krwi w żyłach powierzchownych. Dodatkowo wspomagają również działanie pompy mięśniowej i obniżają ciśnienie w układzie żył powierzchownych. 

Można także wykorzystywać dostępne na rynku farmaceutyki. Stosowane są głównie preparaty naturalnego pochodzenia, które zawierają w swoim składzie wyciąg z rycyny lub kasztanowca. Tego typu środki mogą przynieść ulgę w dolegliwościach, jednak nie chronią one przed rozwojem zaawansowanych zmian, związanych z przewlekłą niewydolnością żylną.

Leczenie chirurgiczne żylaków nóg

Niestety nie zawsze środki farmakologiczne okażą się wystarczające. Leczenie zachowawcze sprawdzi się przy niewielkich zmianach. Dlatego też ingerencja chirurgiczna, w wielu przypadkach może stanowić jedyną drogę do odzyskania pełni zdrowia. Warto w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni dobór placówki. Centrum Medyczne Medea to specjalistyczne gabinety, na terenie których usługi świadczą doświadczeni lekarze. Chirurg naczyniowy w Bielsku przeprowadzi szczegółową diagnostykę oraz kwalifikację chirurgiczną do zabiegów operacyjnych z zakresu chirurgii naczyniowej. Jednocześnie pomoże również w odpowiednim doborze produktów przeciwżylakowych oraz udzieli cennych wskazówek na temat tego, jak właściwie zadbać o swoje nogi.

Leczenie chirurgiczne odbyć może się poprzez zastosowanie skleroterapii. Do światła żylaków wstrzykiwany jest wówczas środek chemiczny, którego zadaniem jest spowodowanie ich zarośnięcia i całkowitego wchłonięcia. Terapia najlepiej sprawdza się w przypadku małych i prostych żylaków. Może nie przynieść satysfakcjonującego efektu jeśli są one duże i napięte, a krew napływa do nich pod dużym ciśnieniem. 

Stosowany jest również kriostripping, który polega na zamrażaniu żył powierzchniowych. Niska temperatura doprowadza do martwicy tkanek. W trakcie zabiegu wykorzystywany jest najczęściej ciekły podtlenek azotu. Procedura nie jest bolesna, a jej efekty mogą być bardzo satysfakcjonujące.

Pacjenci mogą zdecydować się także na skorzystanie z lasera. To bardzo nowoczesna i małoinwazyjna metoda leczenia żylaków. Całość odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zakończeniu procedury należy nosić pończochę uciskową przez okres kilku dni. Uzyskać można efekt trwałego i bardzo skutecznego usunięcia żylaków.

Wykonywane są również klasyczne zabiegi, polegające na całościowym lub częściowym usunięciu chorych żył. Wszystko odbywa się w znieczuleniu ogólnym bądź zewnątrzoponowym. Przez okres kilku dni od wykonania zabiegu Pacjent może odczuwać dyskomfort.

Właściwa profilaktyka sposobem na uniknięcie żylaków

Choć niektórych czynników odpowiadających za powstawanie żylaków nie da się uniknąć, warto jednak stosować pewne zasady profilaktyki. Chodzi między innymi o zdrowy tryb życia, odpowiednią dawkę ruchu i zachowanie prawidłowej masy ciała. Kobiety powinny unikać zakładania butów na wysokim obcasie oraz nosić specjalne podkolanówki uciskowe zamiast zwykłych. Niewskazane są również długie i gorące kąpiele, a także intensywne opalanie, ponieważ prowadzi to do rozszerzania się żył pod wpływem ciepła.

Udostępnij