E-recepta

Czym jest e-recepta?

E-recepta jest elektronicznym dokumentem, który od 8 stycznia 2020 r. zastąpił tradycyjną receptę. Można otrzymać ją w formie elektronicznej lub w postaci wydruku informacyjnego.

To pierwsze rozwiązanie jest bardzo korzystne zwłaszcza teraz, gdy w związku z epidemią koronawirusa musimy ograniczyć wychodzenie z domu i kontakt z innymi osobami. Obecnie możemy bowiem uzyskać dostęp do niezbędnych medykamentów i fachowego wsparcia, korzystając z teleporady lub konsultacji online z lekarzem bez wizyty w przychodni.

To duże ułatwienie m.in. dla osób starszych i przewlekle chorych, będących w tzw. grupie ryzyka. To również pomoc dla pacjentów objętych kwarantanną, którzy nie mogą przerwać stosowania leków.

E-recepta
Teleporada

Na czym polega teleporada?

Teleporada, dostępna również w Centrum Medycznym Medea, opiera się na konsultacji przeprowadzonej z pacjentem przez lekarza podczas rozmowy telefonicznej lub online. Takiej porady może udzielić nie tylko lekarz rodzinny, ale również lekarze specjaliści pracujący w naszej placówce.

Podczas konsultacji telefonicznej pacjent przedstawia lekarzowi swoją sytuację, objawy choroby lub zapotrzebowanie na lek. Na podstawie postawionej przez telefon diagnozy oraz informacji dostępnych w karcie pacjenta lekarz wydaje odpowiednie zalecenia oraz wystawia e-receptę.

Do jej otrzymania w formie elektronicznej niezbędne jest posiadanie dostępu do Internetowego Konta Pacjenta. To tam przed zasięgnięciem teleporady dodamy nr telefonu i/lub e-mail, na jakie chcemy otrzymać kod e-recepty.

Jak zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Wystarczy wejść na stronę pacjent.gov.pl i dokonać logowania. Zalogować można się na kilka sposobów:

  1. Poprzez profil zaufany. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, to możesz założyć go w systemie swojego banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego. Obecnie opcję te oferuje sporo banków, których listę znajdziesz na stronie Profilu zaufanego.  Jeśli Twój bank nie posiada tej możliwości, to niestety utworzenie profilu będzie obecnie utrudnione przez ograniczenia w pracy urzędów.
  2. Za pomocą e-dowodu. Jeżeli masz już nowy dowód osobisty z warstwą elektroniczną (wszystkie dowody wydawane po 4 marca 2019 r.) i czytnik do e-dowodu, to możesz zalogować się za jego pomocą.
  3. Bezpośrednio poprzez konto bankowe iPKO lub Inteligo.

Po zalogowaniu w ustawieniach konta dodajemy opcję otrzymywania powiadomień sms i/lub e-mail i możemy odbierać e-receptę w dogodny dla siebie sposób. Jak włączyć powiadomienia przejrzyście wyjaśnia filmik przygotowany przez Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Jak zrealizować e-receptę?

Do zrealizowania e-recepty potrzebny jest czterocyfrowy kod, który otrzymaliśmy poprzez sms-a lub na e-mail. Niezbędny jest też PESEL – nasz lub osoby, dla której przepisano receptę. Dzięki temu możemy wykupić leki starszemu lub przewlekle choremu członkowi rodziny bez konieczności narażania go na kontakt. Wystarczy, że przekaże nam kod uzyskany przez SMS-a czy maila.

Może również na swoim IKP upoważnić nas czasowo do dostępu do wybranych danych i ustawić jako bezpośredniego dostawcę e-recept.

Na każdy z leków otrzymujemy osobny kod, dlatego nie musimy już wykupować wszystkich lekarstw w jednej aptece. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy przepisano nam kilka opakowań tego samego leku.

Odbiór leków w aptece z e-receptą

Jak długo ważna jest e-recepta?

Większość e-recept jest ważna przez 30 dni od daty wystawienia, chyba, że lekarz zaznaczy na nich inną datę realizacji. Pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki mogą otrzymać e-receptę o rocznej dacie ważności.

Podobnie, jak w przypadku recept tradycyjnych, również e-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności, który wynosi:

  • 7 dni – jeśli do wykupienia mamy antybiotyk
  • 120 dni – jeśli e-recepta została wypisana na preparaty immunologiczne.
Dawkowanie leku

Jakie jeszcze zalety ma e-recepta i korzystanie z IKP?

Oprócz opisanych już powyżej korzyści e-recepty, warto wskazać jeszcze kilka zalet takiego rozwiązania, zwłaszcza w powiązaniu z Internetowym Kontem Pacjenta.

Ważnym atutem e-recepty jest jej czytelność. Bezpowrotnie minęły czasy, gdy każdy farmaceuta musiał być również ekspertem od „hieroglifów” kreślonych przez lekarzy na receptach.

Nie musimy również obawiać się o jej zagubienie. Kod możemy otrzymać w kilku miejscach, a  każda e-recepta zapisuje się na naszym IKP.

Na e-recepcie znajdziesz wszystkie istotne informacje o leku. Jeśli więc zapomnisz, jak zażywać lekarstwo lub chcesz sprawdzić, jak podawać swojemu dziecku przepisany dla niego medykament, wystarczy, że wejdziesz na IPK i sprawdzisz jego dawkowanie.