Szczepienie ochronne to jeden z najlepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym w podróży. Są one bezpieczną i skuteczną formą profilaktyki, wykorzystującą naturalne zdolności obronne organizmu i zapewniającą ochronę na wiele lat.
Szczepienia obowiązkowe dla podróżujących
Planowanie szczepień osób udających się w podróż zagraniczną
- Zgłoś się na konsultację lekarską w sprawie szczepień ochronnych
- Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Zabierz w podróż niezbędne dokumenty. Dokumentem potwierdzającym przeprowadzenie szczepienia jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień tzw. "żółta książeczka" (International Certificates of Vaccination), która wystawiana jest w poradniach medycyny podróży oraz punktach szczepień.
Szczepienia obowiązkowe dla podróżujących
Obecnie jedynym szczepieniem obowiązkowym, na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych, jest szczepienie przeciwko żółtej gorączce (żółtej febrze), wymagane przy wjeździe do części krajów w tropiku, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej.
Niektóre państwa wymagają od podróżnych także innych szczepień na podstawie własnego prawa wizowego, np. szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym jest obowiązkowe dla osób udających się do Arabii Saudyjskiej.
Potwierdzeniem przeprowadzenia szczepień obowiązkowych jest wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień
Uwaga! W razie braku dowodu uodpornienia możesz narazić się na:
odmowę pozwolenia na wjazd, przymusowe szczepienie na granicy lub kwarantannę na własny koszt.
Szczepienia zalecane dla podróżujących
Zakres szczepień zalecanych powinien być ustalony indywidualnie i dostosowany do miejsca i rodzaju podróży. Wśród tych szczepień należy wymienić:
-
wirusowemu zapaleniu wątroby typu A
-
wirusowemu zapaleniu wątroby typu B
-
błonicy
-
tężcowi
-
poliomyelitis
-
durowi brzusznemu
-
meningokowemu zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych
-
wściekliźnie
-
kleszczowemu zapaleniu mózgu
Szczepienie obowiązkowe przeciwko żółtej febrze - rejon Afryki i Ameryki Południowej; przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw żółtej gorączce jest ciąża.
Szczepienie przeciw wściekliźnie (przedekspozycyjne) jest zalecane dla osób szczególnie narażonych: np. weterynarzy, leśników, wyjeżdżający w rejony zagrożone wścieklizną
Zakażenia meningokokowe – szczepienie obowiązkowe dla osób udających się do Arabii Saudyjskiej
Wykaz szczepień zalecanych
[table id=5 /]
Punkt szczepień w Centrum medycznym Medea oferuje kompleksowe usługi w zakresie doradztwa, planowania harmonogramu szczepień i chemioprofilaktyki przed planowaną podróżą
NAPISZ GDZIE WYJEŻDZASZ, PRZYGOTUJEMY DLA CIEBIE PLAN SZCZEPIEŃ
MASZ WĄTPLIWOŚCI CZY PO SZCZEPIENIU UZYSKAŁEŚ WYSTARCZAJĄCY POZIOM ODPORNOŚCI – OZNACZ POZIOM PRZECIWCIAŁ
CENNIK SZCZEPIONEK I USŁUG OFEROWANYCH PRZEZ CENTRUM MEDYCZNE MEDEA
[table id=6 /]
PROFILAKTYKA MALARII
Malarię wywołują pierwotniaki z rodzaju plasmodium, w warunkach naturalnych jest przenoszona przez komary. Choroba występuje na obszarach tropikalnej i subtropikalnej Azji, Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej oraz na wyspach południowo-zachodniego Pacyfiku. W żadnym kraju europejskim nie występuje obecnie rodzima malaria i jej transmisja. Na terenie Polski corocznie notuje się od kilku do kilkudziesięciu importowanych zachorowań oraz sporadyczne zgony.
Najbardziej typowym objawem malarii jest gorączka. Choroba rozwija się stopniowo. Najpierw pojawiają się objawy grypopodobne, takie jak: bóle głowy i mięśni, znużenie, senność oraz ogólne złe samopoczucie. Gorączka może mieć charakter napadowy, narasta wśród wstrząsających dreszczy oraz odczucia silnego zimna i opada wraz z wystąpieniem zlewnych potów. Napady gorączki powtarzają się co 2 lub 3 dni. Inne często występujące objawy to: nudności, wymioty, biegunka, żółtaczka, suchy kaszel, duszność splątanie.
Zapobieganie malarii składa się z dwóch elementów:
- - profilaktyki nieswoistej, czyli metod utrudniających zarażenie, zmniejszających liczbę ukłuć przez komary,
- - profilaktyki swoistej, polegającej na przyjmowaniu tabletek przeciwmalarycznych.
Należy stosować środki chroniące przed ukłuciami, czyli repelenty. Większość dostępnych w sklepach repelentów zawiera DEET – związek chemiczny,
Zaleca się noszenie ubrań w jasnych kolorach a po zachodzie słońca przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych, klimatyzowanych.
W godzinach popołudniowo-wieczornych należy stosować na skórę repelenty oraz okryć jak największą powierzchnię ciała (długie spodnie, koszula z długimi rękawami).
Warto pamiętać, że podczas wietrznej pogody lub wzmożonej potliwości skuteczność repelentu jest krótkotrwała i należy zastosować go ponownie (nierzadko kilka razy w ciągu doby). Po pływaniu, kąpieli, prysznicu sytuacja jest podobna
PROFILAKTYKA SWOISTA
Przed wyjazdem do tropiku należy zgłosić się lekarza chorób zakaźnych lub lekarza medycyny morskiej i tropikalnej, który przepisze właściwy lek i poinformuje jak go stosować. Zaleca się skorzystanie z certyfikowanego centrum medycyny podróży.
Do profilaktycznego zastosowania wykorzystuje się chlorokinę, meflokinę, proguanil, doksycyklinę oraz preparat składający się z atowakwonu i proguanilu.